telewizor nad biokominkiem

Biokominek bardzo często jest wybierany do salonu, rzadziej do sypialni. Choć to oczywiście nie jest regułą, bo nie nic bardziej romantycznego, niż migoczące płomienie, które można obserwować wprost z samego łóżka. Biokominek przepięknie wygląda, gdy w salonie umieszczany jest na jednej ścianie co telewizor. Czy takie rozwiązanie jest jednak bezpieczne?


Działanie biokominka

Biokominek jest swego rodzaju kominkiem, w którym tradycyjny opał zastąpiono biopaliwem, występującym w postaci płynnej jak i żelowej. Biokominek nie wymaga jednak połączenia do komina i nie wytwarza popiołu, co sprawia, że może być umieszczony niemalże w każdym pomieszczeniu. Urządzenie to emituje także ciepło i może być wykorzystywane do ogrzewania. Mimo, że nie emituje takiej ilości ciepła jak tradycyjne kominki, ilość oddawanego ciepła do wnętrza jest bardzo duża. Spalaniu biopaliwa towarzyszy również wydzielanie się pary wodnej oraz niewielkiej ilości dwutlenku węgla.

Telewizor nad biokominkiem?

Bardzo często wybierane jest rozwiązane, że biokominek jest umieszczany pod telewizorem. Wobec powyższych faktów, takie rozwiązanie niesie ze sobą określone ryzyko – uszkodzenia telewizora. Biokominek emituje gorące powietrze, które unosi się do góry. Czy jednak należy zrezygnować z tego pomysłu? Okazuje się, że jak najbardziej można umieści biokominek pod telewizorem pod warunkiem, że spełnionych zostanie kilka zasad.

Po pierwsze pomiędzy biokominkiem a telewizorem powinna istnieć jak największa odległość. Telewizor nie może znajdować się w zasięgu ciepła, dlatego też zaleca się schowanie sprzętu RTV w specjalnej wnęce, która będzie go chronić. Jeśli nie mamy takiej możliwości warto rozważyć umieszczenie telewizora oraz biokominka obok siebie, bądź też obok siebie w orientacji skośnej ( jedno wyżej, drugie niżej).

Warto jeszcze wspomnieć, że na rynku są dostępne biokominki, które są specjalnie przystosowane do tego aby mogły być montowane pod telewizorem. Urządzenia te mimo, że posiadają wysoką moc grzewczą, ciepło praktycznie w ogóle nie jest emitowane do otoczenia. Jest to możliwe właśnie dzięki wyposażeniu biokominka w specjalny deflektor, który odprowadza ciepło ponad zabudowę. Konieczne jest jednak zamontowanie dodatkowych kanałów, które będą odprowadzały ciepłe powietrze do systemu wentylacji bądź też do innego pomieszczenia.

Tak więc nie ma przeszkód aby biokominek umieszczać na jednej ścianie z telewizorem i móc się cieszyć nastrojowymi wieczorami przy palącym się kominku i dobrym filmie.