filtr HEPA

Filtr HEPA jest jednym z rodzajów filtrów, który jest używany powszechnie w odkurzaczach. Warto pamiętać, że jak każdy filtr musi być poddawany regularnemu czyszczeniu, myciu, a gdy zajdzie taka konieczność również być wymieniany na nowy. Tylko odpowiednio konserwowany filtr daję gwarancję spełniania swojej filtracyjnej funkcji.

Co to jest flirt HEPA?

Skrót HEPA pochodzi od angielskiej nazwy High Efficiency Particulate Air Filter, co możemy przetłumaczyć jako wysoko wydajnościowy filtr cząsteczek w powietrzu. Obecnie jest jednym z najlepszych filtrów, które skutecznie wyłapują ze wsysanego powietrza nawet cząsteczki o wielkości 0,3 µm. Filtr ma budowę trzywarstwową, gdzie jedna z warstw pochłania zapachy. Warstwy są połączone ze sobą dzięki syntetycznym żywicom. Filtr swoim wyglądem przypomina złożoną harmonijkę. Taka budowa wiąże się z większą powierzchnią, która jest wstanie wychwycić jeszcze większą liczbę zanieczyszczeń. HEPA potrafi zatrzymać nie tylko kurz, ale również komórki bakterii, wirusy czy grzyby. Według ogólnie dostępnych danych filtr tego rodzaju jest w stanie zatrzymać nawet 99,97% zanieczyszczeń, które znajduje się we wsysanym powietrzu. Filtry HEPA są dodatkowo dzielone i oznaczane numerycznie np. H13 bądź H14. Im większa wartość oznaczenia, tym większa jest efektywność przechwytywania drobinek brudu.

Mycie i czyszczenie filtra HEPA

W trakcie użytkowania filtr ulega zabrudzeniu. Zbiera zanieczyszczenia, sierść, włosy, które osiadają na jego elementach. Zapchany filtr nie tylko nie spełnia swojej podstawowej funkcji, ale przede wszystkim powoduje, że odkurzacz traci swoją moc ssącą. Dodatkowo będzie szybciej się nagrzewał, co jest bardzo niekorzystne dla jego żywotności. Jeżeli zauważymy, iż nasz filtr HEPA w odkurzaczu jest zanieczyszczany. Warto na początku pomyśleć o jego oczyszczeniu. Nie wszystkie rodzaje filtrów HEPA mogą być czyszczone, dlatego jeszcze zanim to zrobimy, warto odszukać taką informację w instrukcji obsługi bądź poszukać na stronie producenta.

Wyjęty filtr zazwyczaj z jednej strony będzie czysty, natomiast z drugiej będą znajdowały się różnego rodzaju zanieczyszczenia. Filtr czyścimy w sposób delikatny, aby nie uszkodzić samego filtra. W przypadku, gdy używany wody, koniecznie musimy pozostawić go do wyschnięcia.Wymiana filtra HEPA

Filtr powinien być myty kilka razy do roku. W przypadku, gdy zdarzyło się nam zapomnieć zupełnie o tej czynności bądź też filtr nie był wymieniany przez bardzo długi okres, należy wymienić go na nowy. To jak często wymieniać filtr HEPA w dużej mierze zależy od intensywności korzystania z odkurzacza. Zdania na ten temat są podzielone. Niektórzy twierdzą, że filtr należy wymieniać przynajmniej raz w roku, inni, że wystarczy raz na dwa lata. Tak jak wcześniej napisałam, według mnie decyzje o wymianie filtra trzeba rozpatrywać indywidualnie pod kątem częstotliwości odkurzania. Nie wszyscy przecież korzystają z niego tak często. Niektórzy odkurzają raz na tydzień, a inni robią to raz czy kilka razy dziennie. Przy sporadycznym odkurzaniu wystarczy więc wymieniać filtr HEPA raz na dwa lata.