salon w stylu skandynawskim

W ostatnim czasie we wnętrzach coraz bardziej popularny staje się styl skandynawski. Mam jednak świadomość, że dla niektórych już sama nazwa brzmi tajemniczo, nie mówiąc już o znajomości głównych wyznaczników, cech stylu skandynawskiego. Dlatego dzisiejszy wpis zostanie poświęcony właśnie temu zagadnieniu, aby jeszcze bardziej zrozumieć sposób urządzania mieszkań naszych północnych sąsiadów.


Historia stylu skandynawskiego

Styl skandynawski został zapoczątkowany przez szwedzkiego malarza i architekta Carla Larsson'a oraz jego żonę Karin. Urządzili swój dom według swojej artystycznej wizji, gdzie dominowały głównie jasne odcienie, proste, drewniane sprzęty, a główną rolę ogrywało światło. Nowy sposób aranżacji wnętrz został rozpowszechniony gdzie samej twórczości malarskiej artysty. Obrazy przedstawiające pełne harmonii, a jednocześnie wygody i funkcjonalności wnętrza stały się wyrazem dla wyglądu innych domów. Carl żył w latach 1853 – 1919, tak więc zapoczątkowany przez niego styl skandynawski ma już ponad 100 lat.


Styl skandynawski i jego cechy

Według niektórych styl skandynawski jest szczególnie surowym i zimnym trendem wnętrzarskim. To prawda ale łączy również w sobie cechy użytkowe oraz dużą funkcjonalność. Surowość przejawia się głównie w minimalizmie, gdzie mniej znaczy zdecydowanie więcej. Minimalizm króluje zarówno w samych dodatkach jak i wzornictwie materiałów. Podstawowym kolorem stylu skandynawskiego jest biały, który powiększa optycznie całe pomieszczenie. Można również spotkać odcienie beżu, ecru, które są przełamywane kolorem hebanu, kasztanu czy grafitem. Dzięki temu tworzone są kontrasty, które nadają szczególnego, wyrazistego charakteru wnętrzu. Dominacja określonych kolorów wcale nie oznacza, że nie dopuszczane są jakieś akcenty kolorystyczne. Wręcz przeciwnie używane są kolorowe poduszki, świeczki, klosze wiklinowe czy inne wielobarwne wazony. Biel przełamywana jest również kolorowym sprzętem RTV i AGD.

Mieszkania Skandynawów to także przestrzeń, w której jest jak najwięcej światła. Okna zazwyczaj nie są zakrywane firankami czy zasłonkami, które przecież w jakimś stopniu ograniczają dostęp słońca. Wybierane są rolety czy żaluzje. Podłogi mają naturalny odcień, bądź też są utrzymane w bieli, tak aby światło ulegało odbiciu. Meble posiadają czystą linie, bez zbędnych rzeźbiarskich form. Styl skandynawski to także dodatki bardzo często z motywem drewnianym, bielonym. Spotykamy też sosnowe deski na podłogach, parapety z drewna naturalnego czy drzwi w jasnym bądź też naturalnym odcieniu. Skandynawowie starają się żyć w zgodnie z naturą, dlatego też tak bardzo pokochali drewno we swoich wnętrzach.

Bardzo lubię ten styl m.in. właśnie za umiarkowanie oraz taką naturalność w mieszkaniu. Połączenie prostoty z określonym komfortem użytkowania, jest tutaj idealne. Biel sprawia wrażenie czystości, określonej harmonii i ładu. A elementy drewniane dają odczuć jak ważna jest zgodność z naturą.