wanna

Urządzanie łazienki to nie tylko wybór kafelków czy innych dodatków, to przede wszystkim podjęcie decyzji dotyczącej prysznica bądź też wanny. Idealnym rozwiązaniem jest możliwość umiejscowienia jednocześnie tych dwóch elementów w łazience, jednak nie każda przestrzeń na to pozwala. Trzeba dokonać wyboru, zastanawiając się, co będzie bardziej funkcjonalne i wygodniejsze dla użytkowników.

Kabina prysznicowa – zalety i wady

Podstawową zaletą prysznica jest oszczędność wody. Choć tutaj również zdania są podzielone. Niektórzy twierdzą, że podczas zbyt długiego prysznica zużywa się znacznie więcej wody niż podczas kąpieli w wannie. Biorąc jednak pod uwagę standardowy prysznic, takie rozwiązanie z pewnością jest bardziej oszczędne. Prysznic będzie więc bardziej ekonomiczny i ekologiczny. Kabina daje również możliwość zaoszczędzenia miejsca. Zajmuje znacznie mniej przestrzeni niż tradycyjna wanna, dzięki temu może być zamontowana w łazience o małej powierzchni. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby prysznic zamontować również w dużej łazience. To rozwiązanie jest więc bardzo uniwersalne i jest odpowiednie zarówno dla posiadaczy małego m jak dużego domu. Kabiny prysznicowe dają bardzo dużo możliwości aranżacyjnych. Na rynku istnieje ogromny wybór urządzeń zarówno tych narożnych, wolnostojących, jak i przyściennych. Kabinę można tak naprawdę dopasować do każdej łazienki niezależnie od stylu. Idealnie sprawdza się dla osób starszych oraz dzieci, gdyż nie ma konieczności przekraczania wysokiego progu, co niweluje ryzyko przewrócenia się podczas kąpieli. 

Wanna – wady i zalety

Zwolennicy wanny często przedstawiają argument, że jest ona zdecydowanie bardziej komfortowa i wygodniejsza w użytkowaniu. Wanna pozwala na kąpiel w różnych pozycjach, nie tylko na stojąco. Można położyć się i wzbogacić kąpiel, chociażby o hydromasaż. Wanna ceniona jest więc za względu na możliwość odbywania długich, relaksacyjnych kąpieli przy świecach. Utrzymanie czystości w wannie może być łatwiejsze niż przy niektórych modelach prysznica, zwłaszcza tych w zabudowie. Dodatkowo pozwala na kąpiel małych dzieci. Szczególnie jest więc wybierana i ceniona przez rodziny z małymi dziećmi. Może również służyć do innych celów niż kąpiel. Wygodnie można w niej coś zaprać. 

Wanny z parawanem

Niektórzy, szukając idealnego rozwiązania, wybierają wannę z parawanem. Osłonięcie wanny pozwala na wzięcie prysznica bez ryzyka zachlapania podłogi. Można wybrać parawan na wannowy lub zasłonkę prysznicową. Taka opcja ma jednak zarówno swoje wady, jak i zalety. Przede wszystkim chcąc wziąć prysznic, trzeba przekraczać całą wysokość wanny, co dyskwalifikuje osoby starsze w użytkowaniu. Często też tracimy na samym wyglądzie wanny. W zamian jednak otrzymujemy zestaw, który umożliwia kąpiel na kilka sposobów. Wzięcie zarówno szybkiego prysznica, jak i długiej relaksacyjnej kąpieli.