czas zmywania zmywarki do naczyń

Nie tak dawno pisałam Wam o sprzętach, bez których nie wyobrażam sobie życia. Nie bez powodu na pierwszym miejscu umieściłam zmywarkę. Przeciwnicy zarzucają jej jednak poważną wadę - długi czas pracy, co z pewnością wypływa na jej energooszczędność. Kupując zmywarkę zwracałam uwagę nie tylko na parametry techniczne co na jej funkcjonalność, to ile czasu zmywa zmywarkaOczywiście czas pracy zmywarki zależy od wielu czynników: jej modelu, wybranego  programu. Na co dzień używam zmywarki marki Bosch  SMS58N98EU, w której mam do dyspozycji następujące programy zmywania:


Program Długość programu Program skrócony
45°C 35 minut -
eco 50°C 3 h 15 minut 1 h 4 minuty
auto 45°C - 65°C  2 h 45 minut 1 h 29 minut
70°C 2 h 25 minut 1 h 40 minut

Jak widzicie różnica pomiędzy poszczególnymi programami jest ogromna. Możemy zmywać 3h 15 minut, bądź tylko 35 minut. Program  45°C jest najkrótszym z programów i trawa tylko 35 minut. Nie można go dodatkowo skrócić. Używam go zazwyczaj do zmywania naczyń, które nie są strasznie brudne i są zmywane jeszcze tego samego dnia. W przypadku większych zabrudzeń bądź też gdy zmywam na następny dzień ( bo np. zmywarka nie jest pełna) używam skróconego programu eco 50°C, co zajmuje jakąś godzinę. Przez dwa lata używania zmywarki, ani razu nie użyłam pełnego programu zmywania. Zmywając w skróconych programach zawsze osiągałam świetne rezultaty zmywania i tylko, muszę to jednak przyznać, kilka razy zdarzyło mi się domywać po zmywarce jakiś garnek.

Moje zmywanie jest naprawdę efektywne, pod jednym warunkiem. Muszę przed zmywaniem, używać zmywania wstępnego. W mojej zmywarce to 15 minut. To tak naprawdę nie wiele a pozwala, na opłukanie naczyń czy rozmiękczenie zabrudzeń. Osobiście nie wyobrażam sobie zmywania bez możliwości skrócenia programów zmywania, a wiem, że np. w zmywarce Beko DIS1520 nie ma takiej możliwości. Trzeba zmywać, według z góry zaplanowanych programów.
 
Tak więc ostatecznie wychodzi mi, że moja zmywarka pracuje 35 + 15 = 50 minut przy 45°C oraz 1:04 +15 = 1 godzina 19 minut przy eco 50°C. Taki czas zmywania jest dla mnie do zaakceptowania. Choć nie ukrywam, że mógłby być on jeszcze krótszy. 

A u Was ile wynosi czas zmywania w zmywarce? Czy posiada ona funkcję skracania zmywania? Z jakich programów korzystacie?