czas zmywania zmywarki do naczyń

Nie tak dawno pisałam Wam o sprzętach, bez których nie wyobrażam sobie życia. Nie bez powodu na pierwszym miejscu umieściłam zmywarkę. Przeciwnicy zarzucają jej jednak poważną wadę - długi czas pracy, co z pewnością wypływa na jej energooszczędność. Kupując zmywarkę zwracałam uwagę nie tylko na parametry techniczne co na jej funkcjonalność, to ile czasu zmywa zmywarka


Oczywiście czas pracy zmywarki zależy od wielu czynników: jej modelu, wybranego  programu. Na co dzień używam zmywarki, w której mam do dyspozycji następujące programy zmywania:


Program Długość programu Program skrócony
45°C 35 minut -
eco 50°C 3 h 15 minut 1 h 4 minuty
auto 45°C - 65°C  2 h 45 minut 1 h 29 minut
70°C 2 h 25 minut 1 h 40 minut

Jak widzicie różnica pomiędzy poszczególnymi programami jest ogromna. Możemy zmywać 3h 15 minut, bądź tylko 35 minut. Program  45°C jest najkrótszym z programów i trawa tylko 35 minut. Nie można go dodatkowo skrócić. Używam go zazwyczaj do zmywania naczyń, które nie są strasznie brudne i są zmywane jeszcze tego samego dnia. W przypadku większych zabrudzeń bądź też gdy zmywam na następny dzień ( bo np. zmywarka nie jest pełna) używam skróconego programu eco 50°C, co zajmuje jakąś godzinę. Przez dwa lata używania zmywarki, ani razu nie użyłam pełnego programu zmywania. Zmywając w skróconych programach zawsze osiągałam świetne rezultaty zmywania i tylko, muszę to jednak przyznać, kilka razy zdarzyło mi się domywać po zmywarce jakiś garnek.

Moje zmywanie jest naprawdę efektywne, pod jednym warunkiem. Muszę przed zmywaniem, używać zmywania wstępnego. W mojej zmywarce to 15 minut. To tak naprawdę nie wiele a pozwala, na opłukanie naczyń czy rozmiękczenie zabrudzeń. Osobiście nie wyobrażam sobie zmywania bez możliwości skrócenia programów zmywania, a wiem, że np. nie każdej zmywarce jest taka możliwości. Trzeba zmywać, według z góry zaplanowanych programów.
 
Tak więc ostatecznie wychodzi mi, że moja zmywarka pracuje 35 + 15 = 50 minut przy 45°C oraz 1:04 +15 = 1 godzina 19 minut przy eco 50°C. Taki czas zmywania jest dla mnie do zaakceptowania. Choć nie ukrywam, że mógłby być on jeszcze krótszy. 
 
Przy wyborze odpowiedniego sprzętu do kuchni polecamy również zapoznać się ze specyfikacją techniczną, aby sprawdzić jaki jest pobór prądu. Producenci podają roczne zużycie energii np. zmywarki SMEG mają na poziomie 232 kWh. Pozyskanie tych informacji sprawi, że bez problemu wyliczymy roczny koszt prądu.

A u Was ile wynosi czas zmywania w zmywarce? Czy posiada ona funkcję skracania zmywania? Z jakich programów korzystacie?