jak podlewać storczyki

Storczyk Phalaenopsis, mimo że w środowisku naturalnym żyje w lasach tropikalnych, jest idealną rośliną do uprawy w warunkach domowych. Otrzymamy sowitą nagrodę, w postaci pięknych i licznych kwiatów pod warunkiem, że będziemy odpowiednio podlewać i pielęgnować storczyki. Warto przy tym pamiętać o kilku praktycznych zasadach podlewania tych roślin.


Jak często podlewać? 

Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, dobrze jest poznać środowisko naturalne storczyków. Phalaenopsis nie rośnie w glebie, jego korzenie są przyczepione do innych drzew bądź skał. Dostęp do wody mają tak naprawdę tylko w czasie intensywnych opadów deszczu. Bywają okresy, gdy muszą przetrwać nawet kilka dni bez ani jednej kropli wody. Hodując storczyki, powinniśmy starać się stworzyć podobne warunki, go tych które miały w warunkach naturalnych. Na siłę nie zmienimy rośliny. Storczyk nie będzie więc potrzebował intensywnego podlewania. Wręcz przeciwnie tutaj będzie sprawdzała się zasada, że lepiej go przesuszyć niż przelać. Rośliny te nie lubią mieć dużo wody. Ich nadmiar powoduje gnicie korzeni. 

Podobnie jest z kwestią ziemi. Nie sadzimy rośliny do typowej ziemi. Korzenie muszą mieć dostęp do światła i nie powinny mieć długo bezpośredniej styczności z wodą. Dobrze się sprawdzi system podlewania kwiatka raz na tydzień bądź dwa, w zależności od jego wielkości i warunków panujących w pomieszczeniu. Latem woda szybciej paruje niż zimą, dlatego należy to również uwzględnić. 

 fioletowy storczyk

W jaki sposób podlewać storczyki? 

Roślinę możemy podlewać poprzez jej całkowite przelanie. Wlewamy wodę do doniczki, a następnie odlewamy jej nadmiar. Możemy też do dużego naczynia nalać wody i zanurzyć kwiat na około 20 – 30 minut. Odstawiamy kwiat na podstawkę, aby spłynęła zbędna woda. Oba sposoby podlewania są właściwe i możemy być pewni, że roślina będzie odpowiednio się rozwijała. W podlewaniu istotna jest również pora dnia, w której wykonujemy tę pracę. Przede wszystkim na pewno nienależny podlewać storczyka po zachodzie słońca. Nocą korzenie rośliny nie mają możliwości obeschnięcia. Wilgotność i zmiany temperatury mogą sprzyjać powstawaniu chorób grzybiczych czy innych schorzeń. Godzinny poranne są idealne, jeśli chcemy uzyskać jak najlepsze efekty. 

Jaka woda do podlewania? 

Informacje na temat tego, jaką wodę należy użyć do podlewania storczyków, są naprawdę różne. Jedno jest pewne, dobrze jest używać wody, która ma jak najmniej zanieczyszczeń. Do podlewania poleca się wodę destylowaną lub deszczówkę. Dla wielu posiadaczy orchidei w praktyce może to się okazać jednak trudne do wykonania, dlatego też warto pamiętać, o tym, że jeżeli decydujemy się na wodę z kranu, powinna ona odstać trochę czasu. Dzięki temu ulatnia się chlor, osadza wapń oraz woda nagrzewa się do temperatury zbliżonej do pokojowej.