rodzaje rolet

Na rynku dostępnych jest kilkanaście różnych rodzajów rolet. Dużo też zależy od samego producenta i jego oferty. Zanim jednak zdecydujemy się na montaż wymarzonej rolety w naszym domu, warto poznać ich ogólną charakterystykę i rodzaje. 

Ogólny podział rolet ze względu na ich wygląd

Rolety okienne różnią się między sobą przede wszystkim wyglądem. Posiadają różne mechanizmy, które  wpływają na ich funkcję użytkową i tak możemy wyróżnić:

- rolety bez kasety
Są montowane w sposób jak najbardziej bezinwazyjny poprzez zwykłe nałożenie na skrzydło okienne. Rolety bez kasety mogą być wykonane na żyłkach z prowadzeniem bocznym.  

roleta bez kasety


- rolety kasetowe
Roleta składa się z nawiniętego na rolkę materiału. Może być zamontowana zarówno bezpośrednio do ramy okna, jak i na ścianie.  Zazwyczaj do rozwijania i zwijania rolety stosowany jest prosty system żyłkowy. Przy roletach kasetowych kaseta osłania wałek z materiałem, co powoduje, że sama roleta jest mniej zauważalna na oknie niż roleta bez kasetowa. Roleta w kasetach może mieć prowadnice boczne z PCV lub z aluminium. 

roleta kasetowa

- rolety rzymskie
Roleta rzymska składa się z tkaniny obszytej sznureczkami, po ich pociągnięciu materiał składa się tworząc fale. Roleta pełni funkcję nie tylko użytkową, ale również dekoracyjną. Idealnie sprawdza się w salonie, który pełni funkcję reprezentacyjną.

roleta rzymska

- rolety typu dzień i noc
Roleta typu dzień i noc składa się z równoległych pasów dwóch tkanin: zacieniającej oraz przepuszczającej światło słoneczne. Domownik może dowolnie regulować ilość wpadającego światła do pomieszczenia przesuwając tkaninę za pomocą mechanizmu. W przypadku, gdy pasy zaciemniające będą nachodziły na siebie powstaną luki umożliwiające dostanie się promieni słonecznych do wnętrza.  

roleta dzień i noc
- rolety plisowane
Materiał ma postać plis (harmonijek). Roleta może być zamontowana na prowadnicach bądź być wolnowisząca.

 
roleta plisowana

 

Podział rolet - ze względu na miejsce montażu

Rolety okienne mogą być montowane w różnych miejscach, zarówno wewnątrz pomieszczenia, jak i na zewnątrz. Rolety zewnętrzne najczęściej obsługiwane są za pomocą pilota oraz innych mechanizmów elektrycznych. Dzięki ich użyciu osiągamy w pomieszczeniu całkowite zaciemnienie. Skutecznie chronią prywatność mieszkańców danego domu przed wścibskim spojrzeniem przechodniów czy sąsiadów.

Podział rolet - kryterium sposobu obsługi:

Rolety możemy również podzielić pod względem obsługi na: 
- rolety manualne
Do ich obsługi potrzeba użycia siły własnych rąk.

- rolety manualne na haczykach 
Roleta manualna na haczykach może być zatrzymana na 3 wysokościach, wystarczy rozwinąć roletę i zahaczyć na wybranej wysokości. Roleta nie ogranicza funkcji otwierania oraz zamykania okna.

- roleta manualna z prowadnicami 
Roleta manualna z prowadnicami polecana jest do okien do których mamy bezpośredni dostęp. Roletę obsługuje się tradycyjnie za pomocą prowadnic. Dzięki bocznym prowadnicom zyskujemy idealne dopasowanie oraz płynną obsługę. Zawsze można zatrzymać roletę w dowolnym miejscu na oknie. 

- rolety elektryczne 
Roleta elektryczna polecana jest szczególnie do okien elektrycznych. Ten rodzaj rolety obsługiwany jest za pomocą pilota. Roleta elektryczna sprawdza się w oknach będących poza zasięgiem ręki lub gdy chcemy osiągnąć określony komfort użytkowania.

- rolety solarne - Roleta solarna sprawdza się zarówno w przypadku okien obsługiwanych ręcznie, jak i okien elektrycznych. Montaż rolety nie wymaga okablowania więc jest niezwykle szybki i łatwy. W razie potrzeby zawsze roletę można obsługiwać manualnie.