diy lampa na trzech nogach


Nie ukrywam, że sporo czasu myślałam nad tym, jak zrobić lampę trójnóg. Wykonanie lampy na trzech nogach jest banalnie proste pod warunkiem, że ma się ogólny zarys, co nam jest potrzebne. Wreszcie z pomocą mojego taty udało się i dziś mogę cieszyć się piękną lampą podłogową w moim salonie. W poście podsumuję moje małe DIY. Ciekawi? 


Lampa trójnóg składa się z trzech drewnianych nóg, abażuru oraz oprawki z kablem. Cały problem polegał na tym, czego użyć do wykonania nóg. Zabawa z wyżynaniem listewek zupełnie nie wchodziła w grę, bo chciałam wykonać lampę przy jak najmniejszym wkładzie finansowym i roboczym. Miało być prosto, tanio i efektownie.

Lampa podłogowa trójnóg w całości

Lampa już na swoim miejscu za narożnikiem

Etap 1 - materiały 

Tata podsunął mi pomysł z wykorzystaniem trzonków do grabi. Myślałam również nad drewnianymi trzonkami do miotły, ale ostatecznie wybrały trzonki do grabi z racji swojej grubości i długości. Potrzebowałam również abażuru. Mój ma 32 cm średnicy w najdłuższy miejscu. Polecam zakupy w marketach budowlanych. Czasami można w rozsądnej cenie znaleźć fajny abażur. Jak kupiłam swój za ok. 35 zł. Z założenia wiedziałam, że miał być biały i takiego szukałam. Choć wcale tak łatwo nie znaleźć wymarzony abażur w rozsądnej cenie.

Tutaj kupisz tanio abażury - sprawdź ceny poszczególnych modeli.


Kupiłam też oprawkę z kablem i włącznikiem. Koszt ok. 20 zł. Wkręty tata miał w szopie, wiec ich nie musiałam kupować. Podsumowując, co będzie nam potrzebne, aby zrobić samemu lampę trójnóg:
 - abażur, 
- oprawkę z kablem i włącznikiem, 
- 3 sztuki drewnianych trzonków do grabi,
 - trzy wkręty, 
- żarówka, 
- wiertarka, 
- pilarka lub jakieś inne narzędzie, którym spiłujemy koniec trzonka.
jak zrobić lampę trójnóg

Etap drugi - wykonanie 

Z wykonaniem było trudniej. Musiałam zastanowić się jak połączyć nogi z abażurem. Doszliśmy do tego, że najlepszą metodą będzie przymocowanie trzonków bezpośrednio do abażuru. A mianowicie, piłujemy drążki z góry i boku za pomocą pilarki, tak aby ładnie można je było połączyć pod kątem. Umieszczamy oprawkę w abażurze. Przez wywiercenie otworów w abażurze i nogach mocujemy te dwa elementy do siebie. Nogi są ruchome, więc możemy bez problemu regulować ich rozstawienie. Cieszę, że mam już własną lampę za tak niewielkie pieniądze. Koszt to ok. 60 zł, a cena rynkowa tych ze sklepów to ok. 150 wzwyż. 

A efekt? Oceńcie sami. 
Starałam się zrobić Wam kilka dokładniejszych zdjęć, jak wygląda mocowanie abażuru do nóg. Mam nadzieję, że to pomoże Wam zrobić samodzielnie podłogową lampę trójnóg inaczej lampę z trzema nogami. Jak Wam się podoba efekt mojego małego DIY. Lampa stoi na narożnikiem i widoczna jest tylko jej górna część.