jak myć okap ze stali nierdzewnej

Okap kuchenny wykonany z inoxu wymaga czyszczenia i konserwacji. Często jest to jednak problematyczne ze względu na smugi, jakie pozostają po myciu. Nie można go też zbyt mocno szorować, bo zwyczajnie powstaną zarysowania. Jak więc myć okap kuchenny ze stali nierdzewnej, aby był czysty i zachował blask przez długie lata? Dziś bardzo praktyczny sposób mycia okapu domowymi sposobami


Wbrew pozorom nie potrzebujemy specjalistycznej chemii. Owszem na rynku dostępne są produkty do mycia elementów z inoxu, ale według mnie z powodzeniem wystarczą te środki i produkty, które znajdziemy w każdym domu. Szkoda pieniędzy skoro taki sam efekt uzyskamy przy pomocy domowych sposobów czyszczenia stali nierdzewnej.


I tak do mycia okapu ze stali nierdzewnej będziemy potrzebowali płynu do mycia naczyń, spożywczego oleju roślinnego, ręczników kuchennych lub miękkiego papieru toaletowego. Opcjonalnie, gdy okap zawiera elementy szklane, będziemy musieli mieć pod ręką również płyn do mycia okien lub ocet. 

Mycie okapu kuchennego z inoxu krok po kroku 

brudny okap ze stali nierdzewnej
Okap przed myciemZ okapu usuwamy kurz, najlepiej zrobić to na sucho, miękką szmatką lub przy użyciu ręcznika kuchennego. 


Następnie przy pomocy płynu do mycia naczyń i gorącej wody usuwamy wszelkie tłuste zabrudzenia. Najlepiej używać tylko delikatnie rozcieńczonego płynu, wówczas szybciej pozbędziemy się tłustych plam. Po myciu wszystko wycieramy do sucha ręcznikiem kuchennym. Jeśli nasz okap zawiera elementy szklane – mój zawiera, myjemy je płynem do mycia szyb. Gdy nasz okap będzie już suchy, na wszelkie elementy wykonane z inoxu nanosimy za pomocą ręcznika papierowego odrobinę – dosłownie kroplę oleju roślinnego. 


Potem każdy z tych elementów wykonanych ze stali nierdzewnej musimy dobrze wypolerować. Można to zrobić za pomocą ręcznika papierowego lub mięciutkiej ściereczki. 

mycie okapu domowymi sposobami

Nasz okap po takim potraktowaniu będzie czysty, a co najważniejsze zakonserwujemy go. Dzięki odrobinie oleju na stali nierdzewnej nie będą widoczne smugi i wszystko będzie ładnie się błyszczało. Będzie wyglądał zupełnie jak nowy. 

Okap po myciu

Zaprezentowany przeze mnie sposób jest bardzo łatwy i prosty, co najważniejsze tani. Tak naprawdę nic nas to nie kosztuje, a z naszej półki pozbędziemy się kolejnego zbędnego środka do mycia. Myślę, że każda Pani Domu będzie zadowolona z osiągniętego efektu. Czy Ty już wiesz, jak będziesz myć swój okap ze stali nierdzewnej?