jak wyczyścic zlew z granitu

Od 6 lat jestem posiadaczką zlewozmywaku granitowego w kuchni. Dziś więc wpis na ten temat: jak czyścić zlew granitowy, czym usunąć przebarwienia ze zlewu granitowego. Osobiście zamiennie stosuje dwa domowe sposoby, które są tak samo skuteczne. Będzie też trochę o samej impregnacji, która jest niezbędna, aby cieszyć się czystym zlewem na dłużej. 


Idealnie jest, gdy czyścimy zlewy granitowe raz – dwa razy dziennie płynem z ciepłą wodą. Woda z płynem do mycia naczyń na bieżąco usunie zanieczyszczenia i będzie zapobiegała powstawaniu trwałych zabrudzeń. W praktyce ten sposób jest bardzo wymagający. Wymaga od nas wytrwałości, systematyczności i przede wszystkim czasu. Co więc zrobić z dużymi zabrudzeniami, gdy sam płyn do mycia naczyń to za mało? 

Sposoby mycia granitowego zlewu 

Sposób nr 1

Bez szorowania. 
Wymaga jednak czasu. 
Potrzebujemy: 
- 1 miarkę proszku do prania do tkanin białych 
- korek do zlewu Zlew zasypujemy proszkiem do prania. Zatykamy zlew korkiem Uwaga! Musi być to proszek, który jest dedykowany białym tkaninom. Zazwyczaj w swoim składzie takie proszki zawierają wybielacz, który pomoże poradzić sobie z zabrudzeniami, plamami po soku czy kawie itp. Proszek do koloru nie zda egzaminu. Może wręcz uwidocznić niektóre plamy. Potem zalewamy proszek wodą. Zostawiamy na kilka godzin. Najlepiej to zrobić na noc. Potem dokładnie płukamy zlew i wycieramy do sucha. 

Sposób nr 2

Potrzebujemy: - 2 tabletki do zmywarki Tabletkę rozkruszamy, dodajemy trochę wody i robimy z niej pastę, którą dokładnie smarujemy dno i boki zlewu. Czekamy kilka godzin. Dokładnie płukały zlew i wycieramy do sucha. 

Sposób nr 3

Najszybszy. Dla niektórych trochę kontrowersyjny, ale bardzo skuteczny. Potrzebujemy: - dowolnego płynu z chlorem Zlew wycieramy do sucha. Następnie wlewamy płyn z chlorem, rozprowadzamy po całości. Po ok. 2 minutach dokładnie płukały cały zlew. Wycieramy do sucha. Sposób bardzo szybki. Idealnie sprawdza się przy zlewach o jasnych kolorach. Mój jest beżowy i nic się z nim nie dzieje. Jak sprawdzi się na ciemnych zlewach, to szczerze mówiąc, nie wiem. Impregnacja zlewu granitowego 

Na sam koniec, warto wspomnieć jeszcze o impregnacji (konserwacji) zlewu granitowego. Jest to konieczne, gdy chcemy cieszyć się dłużej czystym zlewem. Wystarczy, że po umyciu posmarujemy go olejem roślinnym. Wystarczy kilka kropel, które rozcieramy przy pomocy ręcznika kuchennego. Olej zabezpieczy powłokę zlewu przed działaniem wody. Tak szybko nie będzie powstawał osad. Taką konserwację należy jednak przeprowadzać codziennie, bo niestety płyn do naczyń będzie usuwał tłuszcz. 

 
Tak naprawdę czyszczenie zlewu granitowego nie jest niczym trudnym. Na pewno trzeba wiedzieć tylko jak. Przedstawione przeze mnie domowe sposoby są bardzo skuteczne, tak więc nie musimy kupować dodatkowej chemii w naszym domu.