klej z mąki i wody

Klej z mąki i wody (nazywany klajstrem) można z powodzeniem zrobić w domu. Przyda się zwłaszcza wtedy, gdy zabraknie nam kleju lub zwyczajnie, gdy chcemy korzystać z kleju, który jest w 100% bezpieczny dla naszych dzieci. Bez problemu będzie mogli pozwolić naszym pociechom, na zabawę takim klejem, bo nie zawiera konserwantów czy innych niebezpiecznych chemicznych dodatków. Dziś łatwy przepis na taki klej domowej roboty tylko z mąki i wody. 

Zalety kleju z mąki i wody

Na samym początku warto pamiętać o zaletach takiego kleju. 
Oto one: 
 - bezpieczny – składniki to woda i mąka, które na co dzień spożywamy i używamy w kuchni, nic się niestanie, jeśli maluszek spróbuje takiego kleju. 
 - tani – 1 kg mąki to koszt ok. 2,50 zł, z takiej ilości mąki zrobimy całe mnóstwo kleju, bo już jedna łyżka mąki pozwala uzyskać jego wystarczającą ilość. 
 - ekologiczny – nawet jak nie zużyjemy całego kleju, nie będziemy mieli problemu z jego pozbyciem się, nie będzie to kolejna plastykowa tubka, która wyląduje na wysypisku śmieci. Dbamy więc o nasze środowisko i jesteśmy w 100% eko. 
- łatwo dostępny – składniki na klej są bardzo łatwo dostępne w każdym domu, nie musimy specjalnie wybierać się na zakupy do sklepu po klej. 
 - łatwo go usunąć – bez problemu usuniemy go z ubrań, czy innych powierzchni, wystarczy woda z detergentem. Nie zostawia tłustych plam. Składniki: 

 - 2 pełne łyżki mąki pszennej 
 - 0,5 szklanki zimnej wody 
 - 1 szklankę gorącej wody (wrzątku) 

Sposób przygotowania: 

Do dowolnego pojemnika wsypujemy przesianą mąkę pszenną, dolewamy 0,5 szklanki zimnej wody. Mieszamy do uzyskania jednolitej konsystencji bez grudek. Następnie dolewamy 1 szklankę wrzątku i energicznie mieszamy, aby dobrze połączyć wszystkie składniki. Podany przepis na klej z mąki i wody jest według mnie najłatwiejszy i bezproblemowo będzie wiedział jak go zrobić każdy nawet największy kulinarny laik. Niektórzy, zamiast zalewać mąkę i zimną wodę wrzątkiem, od razu gotują całość na wzór dobrze każdemu znanego kisielu. Także to już wedle uznania, który sposób sprawdzi się wam najlepiej.

klej domowej roboty

Można również zmieszać dwa różne rodzaje mąki np. wziąć 1 łyżkę mąki ziemniaczanej i 1 łyżkę mąki pszennej. Chcąc zrobić większą ilość kleju, modyfikujemy przepis, zmieniając tylko proporcję. Jeżeli mamy wrażenie, że klej jest za rzadki lub zbyt gęsty możemy potem według uznania modyfikować przepis. Polecam jednak na początek wypróbować ten mój. Klej idealnie sprawdza się do wykonywania wszelkich prac z papieru (gazet, tektury, bibuły) czy wyrobów z użyciem włóczki.