pachnąca woda do prasowania diy

Od zawsze marzyła mi się pachnąca woda do prasowania, jednak ceny mnie trochę odstraszały. Przyznacie sami, że 14 zł za 500 ml to trochę dużo. To dodatkowa butelka chemii w szafce, która szybko się skończy. Postanowiłam zrobić ją sama w domu, z dostępnych przeze mnie środków. Zobaczcie sami, czy mi się udało! 


Woda przydaje się przy prasowaniu bawełny czy innych materiałów, które się strasznie gniotą. Sprawia, że zagniecenia szybciej się rozprasowują i nie musimy też używać tak wysokiej temperatury prasowania. Jeśli użyjemy aromatycznej wody do prasowania, wykonywana czynność będzie nie tylko łatwiejsza, ale i przyjemniejsza. Ulubiony zapach uprzyjemni nam prasowanie. Jeśli zależy nam na nadaniu dodatkowego zapachu ubraniu, aromatyczna woda również sprawdzi się idealnie. Dzięki niej nasza szafa również odzyska świeżość.

Przepis na pachnącą wodę do prasowania 

W zasadzie mam trzy przepisy na pachnącą wodę do prasowania. 

Przepis 1 

Przepis dla osób ceniących ekologiczne rozwiązania. Potrzebne będą nam: 
- 5 – 10 kropli dowolnego olejku eterycznego, zapachowego lub ulubione perfumy 
- 20 ml alkoholu 
- 250 ml wody - mała butelka z atomizerem 

olejek eteryczny do żelazka

Do butelki wlewamy ok. 20 ml alkoholu – wódki lub spirytusu. Potem wkraplamy kilka kropli olejku eterycznego – 5 – 10 kropli, w zależności od tego, jak intensywny chcemy mieć zapach. Całość energicznie mieszamy. Alkohol świetnie rozcieńczy olejek, który sam w sobie może być tłusty. Potem do butelki dolewamy 250 ml wody. 

Przepis 2

Wodę do prasowania możemy również zrobić używając koncentratu do żelazka. Koncentrat jest perfumowany i pięknie pachnie. 1 litr koncentratu rozrabiamy z 2 litrami wody, co daje nam 3 litry  gotowego płynu do prasowania. Koszt koncentratu to ok. 7,50 zł, czyli taki litr przygotowanej przez nas wody kosztuje tylko jakieś 2,50 zł. Przyznacie sami, że cena jest dość atrakcyjna. Do kupienia tutaj...

Pachnąca woda do żelazka 

Jeśli nie chcemy używać butelki z atomizerem, możemy napełnić żelazko zapachową wodą. Jest tylko jeden warunek. Zamiast zwykłej wody z kranu dobrze jest dodać wody demineralizowanej lub destylowanej, która nie będzie powodowała osiadania się kamienia wewnątrz żelazka. Jeśli o tym zapomnimy, to nic nie szkodzi, w domowych warunkach możemy z powodzeniem odkamienić żelazko. Przepis 3

Do wykonania pachnącej wody do prasowania potrzebne będą nam: 
- 20 ml dowolnego płynu do płukania 
- 250 ml wody 
- mała butelka z atomizerem 
Wodę mieszamy z płynem do płukania i wlewamy do butelki z atomizerem. Sposób szybki i prosty, zwłaszcza dla osób, które nie mają olejku eterycznego w domu. Używając płynu do płukania do prania i prasowania wzmocnimy jego zapach na ubraniach.