schody


Na etapie planowania i projektowania domu ważna jest wiedza, z czego składają się schody, zwłaszcza że są one nieodłącznym elementem konstrukcyjnych przy domach wielopoziomowych. Schody obecnie pełnią funkcję nie tylko praktyczną, umożliwiając przemieszczania się na wyższy poziom, ale również bardzo często dekoracyjną, gdy usytuowane są w salonie czy innej otwartej przestrzeni. 

Schody – definicja 

Schody to nic innego jest zespół ściśle powiązanych ze sobą elementów budowlanych umożliwiających przemieszczanie się międzypoziomowe pieszego. Użytkownik może poruszać się zarówno w górę, jak i w dół. Przy czym poszczególne elementy są połączone ze sobą w sposób trwały i nieruchomy. 

elementy schodów

Części składowe schodów: 

- stopień – najbardziej znany przez większość element schodów, to na nim stawiana jest stopa przy pokonywania różnicy poziomów. Sam stopień również składa się z dodatkowych elementów i tak możemy wyróżnić: 
- stopnicę – czyli płytę stanowiącą poziomy, 
- podstopnicę – jest to górna część stopnicy 
- nosek – jako część wysunięta podstopnicy 
- podstopień – czyli część czoła stopnia pod noskiem, 
- policzek – to nic innego jak boczna część stopnia 
- głowę – część stopnia, która jest przeznaczona do osadzania w konstrukcji nośnej. 

- bieg – część schodów, która składa się z przynajmniej 3 połączonych ze sobą stopni i zmierzających w tym samym kierunku. I tutaj w zależności od ilości i rodzaju biegów możemy mówić o schodach jednobiegowych, dwubiegowych, trójbiegowych czy zabiegowych. 

- dusza – wolna przestrzeń między dwoma biegami. 

- spocznik – podest piętrowy – jest to pozioma płaszczyzna, która albo przedziela biegi na poziomie kondygnacji albo je przedziela, 

- spocznik międzypiętrowy – podest międzypiętrowy – jest to pozioma płaszczyzna, która przedziela biegi między kondygnacjami 

- belka policzkowa – stanowi oparcie bocznych części stopni, które tworzą jeden bieg, 

- belka spocznikowa – belka pozioma, która podtrzymuje spocznik, tworzy oparcie dla biegów schodowych, 

- balustrada – zabezpiecza przed upadkiem, poprawiając tym samym komfort i bezpieczeństwo użytkowników schodów. Mocuje się ją wzdłuż biegu schodów. Może mieć formę ścianki pełnej, ażurowej lub składać się ze słupków, tralek i pochwytów. Balustrada może mieć poręcz lub podchwyt, czyli poręcz mocowaną bezpośrednio do ściany. 

- cokolik – wykończenie ściany klatki schodowej, która bezpośrednio przylega do stopni. 

Tak więc wbrew pozorom budowa schodów nie jest, aż tak do końca prosta. Schody składają się z kilku elementów, które posiadają swoje fachowe nazwy. Oczywiście nie musimy pamiętać tych wszystkich pojęć, ale dobrze jest znać te podstawowe. Taka wiedza jest wręcz niezbędna w sytuacji, gdy zamawiamy wykonanie schodów do naszego domu. 
 
Ważne jest również odpowiednie oświetlenie schodów. Lampki schodowe nie tylko nadadzą klimatu Twoim wnętrzom. To także praktyczne rozwiązanie, które umożliwi Ci i twojej rodzinie bezpieczne poruszanie się po domu!
 
Nowoczesne schody warto wyposażyć w eleganckie dodatki mosiężne czy miedziane, jak te które oferuje hurtownia metali kolorowych Impressmetal.pl.