jaka niania elektroniczna ranking 2019

Rodzice, którzy chcą mieć stały podgląd, na to co się dzieje w pokoju dziecka, decydują się na zakup niani. Nie jest to jednak decyzja prosta, bo na rynku mamy bardzo dużo różnych modeli niań i powstaje dylemat, jaką nianię elektroniczną wybrać, kupić. Każdy producent zapewnia nas, że określone funkcje są niezbędne dla naszej wygody. Czy rzeczywiście tak jest?

Niania elektroniczna – kiedy się przyda?

Na zakup niani zdecydowałam się dopiero przy drugim dziecku. Sama zupełnie nie wiem, dlaczego tak się stało, bo zaglądanie do pokoju mojego synka, gdy ten miał drzemkę w ciągu dnia, było strasznie uciążliwe. Nie raz kończyło się wyrwaniem malca ze snu. Często też byłam niespokojna, co się dzieje, w jego pokoju, gdy ja jestem w innym pomieszczeniu. I nie chodziło tutaj o sam płacz. Często można było go usłyszeć z odległości kilku pięter, ale o stałą kontrolę nad maluchem. Ważne jest to wtedy, gdy dziecko ulewa, ściąga kocyk i się rozkrywa, wędruje po łóżku czy zwyczajnie bezszelestnie opuszcza swoje łóżeczko. Gdy więc miała urodzić się Nadia, od razu wiedziałam, że muszę coś z tym zrobić? 

 
Jeśli masz podobne dylematy, chcesz wiedzieć co się dzieję w pokoju dziecka, kiedy ty będziesz w innym pomieszczeniu i zwyczajnie masz dość ciągłego biegania do jego pokoju, niania elektroniczna sprawdzić się idealnie. Niania działa na zasadzie Anioła Stróża, który czuwa i informuję Cię o wszystkim. Dzięki niani spokojnie ugotujesz obiad w kuchni, porozmawiasz z koleżanką przez telefon, wyjdziesz na balkon czy do ogródka. Niania świetnie sprawdzi się zarówno w wieku niemowlęcym, jak i w późniejszym czasie, kiedy dziecko będzie miało już kilka miesięcy czy kilkanaście miesięcy. Ja najwięcej z niej korzystałam po skończeniu przez córkę pół roku. Ułatwiła mi opiekę zwłaszcza wtedy, gdy Nadia zaczęła sama wstawać, łapiąc się za szczebelki łóżeczka. Bez problemu mogłam też zając się opieką nad synem, gdy mała spała sama w swoim pokoju. 

Niania działa na zasadzie Anioła Stróża, który czuwa i informuję Cię o wszystkim.

Jaką nianię elektroniczną wybrać? 

Wróćmy jednak do zasadniczego tematu – jaką nianię elektroniczną wybrać. Nianie dzielimy na analogowe oraz cyfrowe. Analogowe, mimo że mają dość duży zasięg nawet 2 km na otwartej przestrzeni, są jednak narażone na zakłócenia od innych urządzeń, które działają wykorzystując częstotliwości radiowe. Na rynku jest ich tak naprawdę tylko kilka modeli, co oczywiście skłania do wyboru niani elektronicznej w technologii cyfrowej. Sygnał cyfrowy pozwala na zachowanie czystego dźwięku oraz obrazu, choć jego zasięg nie jest aż tak duży, przeważnie 300 metrów poza budynkami. 

Możemy też wyróżnić nianie z funkcją video oraz bez gdzie przesyłany jest tylko sam dźwięk dobiegający z pokoju dziecka. Niania z kamerką daje dużo większe możliwości monitorowania maluszka, ale jest jednocześnie dużo droższa o zwykłej niani. Musimy więc określić, czego oczekujemy od urządzenia. 

Nianie elektroniczne w zależności od modelu wyposażone są w szereg różnych funkcji m.in.: 
 • dwukierunkową komunikację 
 • kolorowy wyświetlacz,
 • możliwość zdalnego regulowania kąta obrazu z kamery, 
 • tryb powiększania obrazu, 
 • tryb nocny, 
 • baterię wielokrotnego ładowania, 
 • czujnik temperatury w pomieszczeniu, 
 • kołysanki, 
 • lampkę nocną 
 • alarm dźwiękowy 
 • aktywację ruchem. 

Polecam zwrócić uwagę na wielkość wyświetlacza w niani video. Obraz musi być dobrze widoczny, nawet w warunkach nocnych. Wybierając nianię należy pamiętać także o źródle zasilania niani. Odbiornik musi być jednostką całkowicie mobilną o długim czasie działania, dlatego najlepiej, aby była ona wyposażona w akumulatorki oraz ładowarkę. Warto też wcześniej poczytać opinie o danej niani elektronicznej.