płytki matowe czy z połyskiem

Na rynku mamy ogromny wybór płytki ceramicznej, gresowej lub terakoty. Różnią się między sobą nie tylko wzorami, ale również sposobem wykończenia. Nie każde nadają się do wszystkich wnętrz np. łazienki czy toalety. Zazwyczaj pojawiają się więc pytania, jakie płytki wybrać do łazienki matowe czy z połyskiem? Dziś podpowiem Wam, czy wybrać mat czy raczej zdecydować się połysk.

Płytki matowe do łazienki 

Płytki matowe nie odbijają mocno światła, ich wykończenie sprawia, że na próżno będziemy szukać w nich swojego odbicia. Są stonowane, wygaszone. Nie powodują efekty WOW, jeśli chodzi o samo wykończenie. Są za to praktyczne, jeśli chodzi o utrzymanie porządku. Nie widać na nich tak brudu, zacieków czy smug, pozostałych po myciu. Jeżeli nie posiadają wgłębień, łatwiej się je myje. Dodatkowo co ważne, nawet gdy się zetrą pod wpływem działania różnych czynników, nie jest to aż tak widoczne, jak w przypadku płytek z połyskiem. 

Płytki z połyskiem 

Płytki z połyskiem charakteryzują się odbiciem lustrzanym. W zależności od rodzaju płytki mogą posiadać pełen połysk lub stanowić mieszankę matu z połyskiem. Płyt dają wrażenie sterylnej czystości, pod warunkiem, że są rzeczywiście czyste. Przykuwają swoim wyglądem wzrok, nawiązując do elegancji. Dzięki swojej śliskiej strukturze łatwo z nich usunąć wszelkie zabrudzenia. Niestety sam proces mycia nienależny do najłatwiejszych. Łatwo o smugi czy zacieki z wody, które są bardzo dobrze widoczne. Często po myciu płytki z połyskiem wymagają polerowania, aby był przywrócony ich pierwotny blask. Musimy uważać też na ilość środków chemicznych, którą używamy do mycia, bo zwyczajnie na płytkach z połyskiem zostawimy nieestetyczne smugi. Wiele osób ten rodzaj płytek porównuje do lustra na podłodze. Co w tym stwierdzeniu jest. Trzeba pamiętać również o tym, że jeśli z czasem płytki zetrą się, będzie to bardzo odznaczało się w porównaniu z resztą podłogi. 

Co więc wybrać do łazienki – mat czy połysk? 

Podsumowując: Większość osób preferuje do łazienki płytki w macie, ewentualnie półmacie. Są one łatwiejsze w utrzymaniu czystości, nie widać tak brudu czy eksploatacji. Warunek jest jednak jeden lepiej zrezygnować z płytek o chropowatych powierzchniach, grudkach czy innej nierównomiernej struktury. Zabrudzenia z takich płytek już nie usuniemy za pomocą zwykłego mopa, trzeba będzie użyć szczotki. Płytki w macie polecane są na podłogę, czy wszelki elementy, które mają bezpośrednią styczność z wodą czy są narażone na duże ścieranie. 

Natomiast płytki z połyskiem są bardzo efektowne, położne w małej łaziance sprawią, że będzie odbijało się światło i to optycznie powiększy pomieszczenie. Niestety na płytkach z wysokim połyskiem będą bardziej widoczne wszelkie ślady użytkowania, zarysowania itp. Choć to również zależy od tego, w jakich barwach są płytki. Kafelki na pełen połysk mogą też stracić swój blask na skutek ścierania. Trzeba będzie więc o nie bardziej dbać, aby przez lata zachowały swój pierwotny wygląd. W łazience płytki z połyskiem polecane są raczej na ścianę niż na podłogę. Mam nadzieję, że już wiecie, jakie wybrać płytki do łazienki — matowe czy z połyskiem. Nic nie szkodzi też na przeszkodzie, aby skutecznie połączyć te oba rozwiązania. Warto też dodać, że w łazience pięknie będą wyglądały płytki typu mozaika płytki. To klasyczny wzór, który będzie pięknie prezentował się zawsze, niezależnie od panującej mody.