jak wyczyścić dywan sodą

Zastanawiasz się, jak wyczyścić dywan sodą? Zwłaszcza że masz alergię i nie możesz używać tradycyjnej chemii albo po prostu chcesz wybierać produkty, które są przyjazne dla natury. Ten poradnik jest przygotowany specjalnie dla Ciebie. Pokażę Ci w nim jak krok po kroku wyprać dywan sodą. Sama zobaczysz, że nie jest to takie trudne. 

Dlaczego warto czyścić dywan sodą? 

Dywan sam w sobie nie jest łatwy do wyczyszczenia. W przeciwieństwie do większości ubrań czy małych przedmiotów nie możemy go tak po prostu włożyć do pralki i wyprać. A szkoda. To z pewnością pozwoliłoby na utrzymanie większej czystości w naszym domu. Oczywiście na rynku pojawiły się już takie modele, które można wyprać w pralce, ale jestem pewna, że u większości z Was wciąż w domu ma tradycyjne dywany. Zazwyczaj są one dość duże, ciężke i sztywne, co wcale nie ułatwia prania. Czyszczenie dywanu sodą to świetny sposób na pozbycie się codziennego brudu. Soda dzięki swoich właściwościom delikatnie żrącym posiada działanie czyszczące i wybielające. Stanowi świetny neutralizator dla nieprzyjemnych zapachów. 

Jak wyczyścić dywan sodą? 

Wróćmy jednak do meritum wpisu, czyli jak wyczyścić dywan sodą. Co trzeba wiec zrobić? W jakie akcesoria należy się zaopatrzyć przed czyszczeniem. 

Kup duże ilości sody oczyszczonej 

Do wyczyszczenia dywanu będzie potrzebna Ci soda oczyszczona. Uprzedzam jednak, że nie wyczyścisz dywanu jednym opakowaniem sody oczyszczonej, chyba że chcesz wyczyścić tylko jedną część. Najlepiej więc kupić sodę w większym opakowaniu. W sklepach internetowych możesz ją kupić w opakowaniach po 1 kg czy nawet 5 kg. Koszt 1 kg sody to ok. 6 zł. Niestety będziesz musiała się liczyć z koniecznością poniesienia kosztów wysyłki produktu. Jeśli masz taką możliwość kup ją w stacjonarnym sklepie ekologicznym lub zapytaj o nią w sklepie spożywczym. W ostateczności możesz użyć sody oczyszczonej pakowanej po 70 g. Chcąc wyczyścić dywan o powierzchni np. 160 x 220 będziesz potrzebować około 8 – 10 pojedynczych opakowań sody. 

Dobrze odkurz dywan 

Zanim przystąpisz do odświeżania dywanu musisz go dobrze odkurzyć. Przygotuj dobrze odkurzacz, opróżnij worek, który może być już zapełniony. Zwróć uwagę na filtr HEPA. To wszytko wpływa na moc ssącą urządzenia. Najlepiej odkurzać też przy użyciu specjalnej szczotki. Pomoże Ci to w usunięciu brudu, który zgromadził się na powierzchni dywanu. Z łatwością tak też usuniesz włosy czy sierść zwierząt.Rozprowadź sodę oczyszczoną

Następnie musisz równomiernie rozprowadzić sodę oczyszczoną po całej powierzchni dywanu. Możesz rozetrzeć sodę szmatką, aby dotarła w głąb włókien. Niektórzy dla lepszego efektu spryskują dywan wodą. Pozostaw na kilka godzin Musimy pozostawić sodę na kilka, kilkanaście godzin, aby mogła zacząć działać. Soda oczyści dywan, usuwając z niego wszelkie nieprzyjemne zapachy i zabrudzenia. Znowu będziesz mógł się cieszyć pięknym dywanem. Dobrze odkurz dywan 

Na koniec najgorsza część czyszczenia dywanu sodą – jego odkurzanie. Usunięcie sody z dywanu wymaga pracy. Odkurzacz musimy ustawić na najwyższą moc ssania, gdy usunąć wszystkie pozostałości sody. Odkurzajmy w różne strony, za pomocą specjalnej szczotki z włosiem. Jeśli mamy taką możliwość możemy też wytrzepać dywan na dworze. Sami widzicie, wyczyszczenie dywanu sodą oczyszczoną nie jest takie trudne. Sprawdzi się przy różnego typu dywanach. Z powodzeniem da się też zrezygnować ze sklepowej chemii na rzecz bardziej naturalnych rozwiązań. Polecam czyszczenie i pranie dywanów sizalowych tą metodą.  Zachęcam Was, abyście spróbowały wyczyścić tak choć jeden dywan w Waszym domu. Jest to dobry sposób zwłaszcza wtedy, gdy nie mamy zbyt dużej przestrzeni w mieszaniu. Ten domowy sposób czyszczenia dywanu działa na takiej samej zasadzie jak Vanish do czyszczenia dywanów, ale z pewnością nie zawiera w sobie tyle chemii, zwłaszcza, gdy ktoś jest uczulony na sztuczne środki zapachowe.