wynajem korporacyjny

Wynajem korporacyjny ze względu na swoją formę wzbudza zainteresowanie inwestorów. Z roku na rok staje się coraz popularniejszy. W sieci możemy znaleźć ogłoszenia firm, które poszukują mieszkań pod tego typu działalność. Warto więc zastanowić się — czym jest najem korporacyjny? Jak jest różnica między tradycyjną umową najmu


Wynajem korporacyjny – czym jest? 

Większość osób dobrze wie, co oznacza pojęcie najem lokalu. Jest to nic innego, jak swoista umowa między wynajmującym a najemcą, w której wynajmujący zobowiązuje się przekazać lokal do użytkowania najemcy w zamian za czynsz. Umowa najmu może być zawarta zarówno na czas określony np. tydzień, miesiąc, rok itp., jak i czas nieoznaczony. Wszystko zależy od indywidualnych ustaleń między wynajmującym a najemcą. 

Wynajem korporacyjny – jest jednym z rodzajów najmu i stanowi zmodyfikowaną formą tradycyjnego najmu lokalu. Umowa najmu korporacyjnego jest zawierana między wynajmującym a najemcą, gdzie najemcą nie jest osoba fizyczna czy grupa osób, a duże korporacje, firm krajowe i międzynarodowe. Wynajęte mieszkania przekazywane są do użytku kadr menadżerskich czy członków zarządu dużych korporacji. 

Różnica między najmem korporacyjnym a zwykłym najmem lokalu 

Inne strony umowy 

W przypadku tradycyjnego najmu lokalu stronami umowy jest właściciel mieszkania oraz osoba bądź też osoby fizyczne. Mieszkanie wynajmujemy pojedynczym osobom bądź też grupie np. danej rodzinie. W najmie korporacyjnym mieszkanie jest wynajmowane dużej firmie krajowej czy międzynarodowej, często o statusie korporacji. Najmującym jest więc podmiot prowadzący działalność gospodarczą posiadający osobowość prawną. To on podpisuje umowę i płaci czynsz. W wynajętym mieszkaniu zakwaterowywani są pracownicy wyższego szczebla. 

Zawarcie umowy 

Właściciel decydujący się na tradycyjny najem musi samodzielnie poszukać osób, które wynajmą od niego mieszkanie. Dać ogłoszenie, indywidualnie spotkać się z zainteresowanymi, dopilnować wszelkich formalności związanych z zawarciem umowy. W przypadku wynajmu korporacyjnego całą obsługą zajmują się wyspecjalizowane firmy. To one szukają dużych firm czy korporacji i załatwiają wszelkie formalności. 

Obsługa najmu 

Najem tradycyjny wiąże się z koniecznością prowadzenia samodzielnie jego Obsługi. To właściciel musi dbać o stan techniczny mieszkania oraz pilnować terminów rozliczeń. Przy najmie korporacyjnym wszelka obsługa leży po stronie firmy pośredniczącej. 

Czas trwania najmu 

W obu umowach czas trwania najmu może być dowolnie regulowany, przy czym w najmie korporacyjnym mamy większą gwarancję, że będzie on przebiegał przez dłuższy czas z większą ciągłością. Najem indywidualny może rodzić ryzyko dużej rotacji wynajmujących, co niekonieczne jest dobre zarówno z punktu widzenia finansowego, jak i stanu samego mieszkania. 

Tak jak sami widzicie, różnice między najmem korporacyjnym a tradycyjnym najmem lokalu są bardzo wyraźne. Jeśli macie jednak mieszkanie, które chcielibyście wynająć, może warto się nad nim zastanowić. Pojęcie wynajem korporacyjny oznacza umowę zawieraną z podmiotem korporacyjnym w określonym kontekście i może być świetną alternatywną dla tradycyjnego najmu.