Lobelia wysiew

Lobelia to przepiękna roślina, która może być wykorzystywana jako kwiaty na balkonie, rabatach czy skalniakach. Wbrew pozorom jej sadzenie i uprawa nie jest zbyt wymagająca, trzeba pamiętać jednak o kilku zasadach. Kupiłeś nasiona i zastanawiasz się, jak siać lobelię? Sprawdźcie jak przebiega wysiew krok po kroku.

Nasiona Lobelii 

Nasiona Lobelii są bardzo małe, śmiało można stwierdzić, że ich wielkość jest mikroskopijna. Swoim wyglądem przypominają ziarenka maku, z tym że są od nich kilkanaście razy mniejsze. Możecie to sobie wyobrazić. W opakowaniu 0,2 g będzie znajdować się nawet 100 nasionek. Lobelia jest więc bardzo wydajna. 

Koszt zakupy nasion jest niewielki. Ja Lobelię Przylądkową kupiłam za jedyne 1,80 zł. Dla porównania za nasiona Pelargonii Zwisającej zapłaciłam cenę 7 zł, a znajdowały się tam tylko 6 nasionek. Z tym że wysiew pelargonii to już zupełnie inna historia… Nasiona Lobelii są ogólnodostępne i bez problemu kupimy je w każdym ogrodniczym sklepie czy supermarkecie w sezonie. Lobelia podłoże 

Lobelia lubi ziemię żyzną. Dobrze więc nie kombinować samemu i od razu kupić gotową mieszankę kwiatową. Kupcza ziemia zawiera nawóz startowy niezbędny do wzrostu roślin. Jest wilgotna, więc na początku nie trzeba jej bardzo obficie podlewać. 

Kiedy siać  Lobelię? Termin

Nasiona można wysiewać w marcu, kwietniu do skrzynek w domu. Jeśli ktoś ma, może to robić pod koniec kwietnia do ciepłego inspektu na dworze. W związku z tym, że okres kiełkowania jest dość długi (nawet dwa tygodnie w niektórych przypadkach), ja sieję Labelię już w II połowie lutego. Pamiętajmy, że pierwsze kwiaty pojawiają się po ok. 2,5 m-c. Siewki wymagają dwukrotnego pikowania. Gdy Lobelia wypuści pierwsze listki, należy ją przesadzić w doniczkę co 2 cm lub w miejsca stałe w odległości 20 × 40 cm. Po zahartowaniu roślin można wysadzić je do ogrodu w II połowie maja, gdy nie ma już przymrozków. 


Lobelia wysiew krok po kroku 


1. Do płytkiego pojemnika wsyp gotową ziemię. Nie zapomnij o drenażu. 2. Przed siewem podlej dobrze podłoże, ale staraj się zbytnio go nie przelewać. 

3. Weź kilkadziesiąt nasion i siej po powierzchni ziemi. Ważne: po powierzchni, czyli nie robimy żadnych wgłębień. Niestety wielkość nasionek znacznie utrudnia precyzyjny wysiew Lobelii. Niektórzy polecają mieszanie nasionek z piaskiem, aby uniknąć wysiewu tylko w jednym miejscu. Zdecydowanie niewskazane jest wcześniejsze moczenie nasion, dla przyśpieszenia siewu czy lepszego wysiewu. Nasiona moczone sklejają się, co znacznie utrudnia sianie. Osiągniemy więc efekt odwrotny od zamierzonego. 

lobelia wysiew krok po kroku

4. Po wysiewie nie przykrywaj nasion ziemią. To utrudni ich kiełkowanie, a nawet sprawi, że wcale nie wyrosną bądź wyrosną w mniejszej ilości. 

5. Przykryj doniczkę równomiernie folią. Pamiętaj, jednak aby zapewnić nasionom dostęp do tlenu. Zrób dziurki w foli bądź delikatniej ją odszczelnij. Folia skutecznie zatrzyma wilgoć i zapewni odpowiednie warunki dla wzrostu. Wskazane jest również regularne wietrzenie wysiewu, aby nie dopuścić do rozwoju pleśni. 

lobelia wysiew pod folią

6. Odstaw doniczkę w jasne i ciepłe miejsce. Lobelia lubi dostęp do światła słonecznego, dlatego też jest idealna jako roślina balkonowa. 


Lobelia kiełkuje po 7-15 dniach, a zakwita po ok. 10 tygodniach. Gdy roślina zacznie już wykształcać małe listki, należy zdjąć folię, aby roślina nie zaczęła bujać. Optymalna temperatura dla rośliny to 18-20ºC. Młode roślinki są bardzo delikatne, należy pamiętać o odpowiednim i regularnym podlewaniu. Podlewamy z dołu poprzez podsiąkanie, aby nie uszkodzić siewek. 

Na koniec pokarzę Wam jak wygląd moja wysiana Lobelia.  Pierwsze zdjęcie Lobelia jeszcze w skrzynce zbiorczej, drugie już Lobelia po pikowaniu.

Więcej o lobelii dowiesz się np. z artykułu Ogrodolandii pt. "Jakie kwiaty na balkon".

lobelia po wysiewie
Lobelia przed pikowaniem
 
pikowanie lobelii
Lobelia po pikowaniu wiek ok. 6 tygodni od wysiewu