rozmrażanie lodówki krok po kroku

Rozmrażanie lodówki dla wielu osób bywa czynnością znienawidzoną. Bardzo często wynika to z faktu, że robią to w sposób niewłaściwy lub po prostu nie widzą jak rozmrażać lodówkę w sposób prawidłowy. W dzisiejszym wpisie pokażę Wam, jak ja to robię. Nie jest to trudne pod warunkiem, że rozplanujemy sobie tę czynność. To co? Zaczynamy!

Jak rozmrozić lodówkę? 

Lodówkę warto rozmrażać regularnie. Jest to koniecznie, gdyż z czasem na jej ściankach gromadzi się lód, który nie tylko powoduje, że kurczy się nam miejsce w lodówce i wyjmowanie / wkładanie produktów jest utrudnione, ale również spowalnia pracę lodówki. Obrazowo mówiąc, lodówka musi wkładać więcej energii w proces mrożenia, utrzymywania określonej temperatury. Tak czy siak, lodówkę trzeba rozmrażać, czy chcemy tego, czy też nie.

sprzątanie domu organizacja

Do rozmrażania warto się jednak przygotować dużo wcześniej. Sprzątanie domu organizacja jest w tym przypadku bardzo ważna. Ja zazwyczaj staram się, aby w lodówce znajdowało się jak najmniej produktów mrożonych. Już klika dni wcześniej zużywam powstałe zapasy i nie gromadzę ich, aby zrobić miejsce nowym. Dzięki temu też wiem, że będę miała dużo mniej pracy przy ich wyjmowaniu podczas mycia i rozmrażania lodówki. 

Rozmrażanie lodówki suszarką 

Wiele osób zastanawia się, jak szybko rozmrozić lodówkę? Niektórym nawet przychodzą takie pomysły jak rozmrażanie lodówki przy użyciu suszarki. Osobiście nie polecam tego sposobu. Nawiew suszarki jest bardzo gorący, możemy nie tylko przy okazji roztopić nagromadzony lód, ale również uszkodzić stalowe elementy w lodówce. Metal bardzo szybko się nagrzewa, a takie gwałtowne zmiany temperatury mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. To dotyczy również gumowych uszczelek i samego plastiku. Zdecydowanie mój sposób jest lepszy, bezpieczniejszy i szybki, gdy zastosujecie się do moich porad. 

rozmrażanie lodówki suszarką

Rozmrażanie lodówki krok po kroku 

1. Przygotuj sobie szpatułkę do odmrażania, miskę oraz ścierki do wycierania wody. 

jak rozmrozić lodówkę

2. Odłącz lodówkę z sieci elektrycznej. 

kontakt

3. Wyjmij szuflady wraz z całą ich zawartością. Odstaw w chłodniejsze miejsce. 

rozmrażanie lodówki krok po kroku

4. Otwórz szeroko drzwiczki lodówki, w celu zapewnienia dostępu powietrza. 

lód w lodówce
 
jak szybko rozmrozić lodówkę

5. Wyłóż dno lodówki ścierkami, które będą pochłaniać wodę i zabezpieczą podłogę przed zalaniem. Możesz to zrobić bezpośrednio na podłodze. Ja używam szpatułki, która pomaga mi przy ściekaniu brudnej wody z lodówki. 

rozmrażanie lodówki

6. Odczekaj ok. 1 - 1,30 godziny, aż lodówka zacznie sama się rozmrażać i usuń delikatnie lód szpatułką. Możesz też zostawić lodówkę otwartą na całą noc, wówczas nic nie będziesz musiała robić.

rozmrażanie lodówki szpatułka

7. Jeśli lód nadal pozostał i nie da się usunąć, odczekaj jeszcze kilka minut i spróbuj ponownie. 

rozmrażanie lodówki mycie

8. Umyj dokładnie lodówkę, zarówno we wnętrzu, jak i na zewnątrz. Nie zapomnij o szufladach. Wystarczy ciepła woda z płynem do mycia naczyń lub jeśli jesteś bardziej eko – woda z dodatkiem octu. 
9. Przełóż mrożone produkty do lodówki. 
10. Włącz zasilanie. 

Co zrobić z produktami mrożonymi podczas odmrażania lodówki? 

Rozmrażanie lodówki nie jest więc czynnością skomplikowaną. Najlepiej rozmrażać lodówkę, gdy temperatura na dworze jest niska bądź w pochmurne dni, wówczas bez problemu zamarznięte produkty możemy wynieść na balkon, aby przeczekały cały proces rozmrażanie urządzenia. Możemy włożyć część produktów do górnej części lodówki. To nic, że lodówka będzie wyłączona, będzie trzymać temperaturę i na pewno będzie chłodniej niż w mieszkaniu. Ostatecznie można też wykorzystać lodówkę turystyczną, choć z tym już więcej pracy. Można też wcześniej obłożyć produkty zamrożonymi workami z lodem i zawinąć wszystko w ręczniki lub gazety dla otrzymania niskiej temperatury. 

Jak często rozmrażać lodówkę? 

Tu naprawdę nie ma reguły. Wszystko zależy od tego, jak szybko w waszej lodówce zbiera się lód na ściankach. Gdy zauważycie, że jest go już sporo, warto rozmrozić lodówkę. Ja rozmrażam lodówkę 3-4 razy w roku, czyli średnio raz na 3-4 miesiące i to w zupełności wystarcza. Musicie więc sami zadecydować, kiedy to zrobić.