jak wyczyścić żelazko

Podczas prasowania żelazko ulega zabrudzeniu, przypaleniu. Czasami wystarczy tylko chwila nie uwagi, ale bywa też często tak, że wybieramy niewłaściwą temperaturę podczas prasowania danej tkaniny. Zbyt wysoka temperatura sprawia że włókna topią się i przywierają do powierzchni żelazka. Prasowanie przypalonym żelazkiem nie jest możliwe, gdyż stopa nie tylko się nie ślizga ale też brudzi czyste ubrania. Musimy wyczyścić urządzenie. Jak wyczyścić żelazko? Postanowiłam sprawdzić, czym czyścić żelazko, który sposób czyszczenia stopy żelazka będzie najskuteczniejszy. 


Jak wyczyścić przypalone żelazko? 

Nawet najbardziej Perfekcyjnej Pani Domu od czasu do czasu zdarza się przypalić żelazko. Stopa żelazka z każdym użyciem jest narażona na uszkodzenie i porysowania. Z czasem też powłoka matowieje i pokrywa się brązowym osadem. Nie trzeba jednak z tego powodu wpadać w panikę. Nie musimy od razu kupować nowego urządzenia, chyba że powstałe przypalenie je naprawdę bardzo poważne. W wielu przypadkach jednak z powodzeniem możemy je wyczyścić korzystając z domowych sposobów. Regularne czyszczenie i konserwacja urządzenia spowoduje, ze będziemy się nim cieszyć przez długie lata. Metod czyszczenia jest co najmniej kilka, ale nie wszystkie są tak samo skuteczne. Warto je przetestować samemu i wybrać te, które według nas najbardziej się sprawdzą. A oto one: 

Czyszczenie żelazko octem 

Jednym z sposobów czyszczenia żelazka przypalonego jest użycie octu. Potrzebujemy do tego czystej i miękkiej ściereczki, którą dokładnie nasączamy octem. Energicznie pocieramy stopę żelazka, aż do uzyskania oczekiwanego efektu. Żelazko powinno być ciepłe. Metoda może być dość pracochłonna i niestety nie sprawdzić się w przypadku dużego przypalenia. Czyszczenie żelazko sodą i octem Innym sposobem wyczyszczenia żelazka jest użycie mieszanki sody z octem. Niektóre źródła podają, że w celu osiągnięcia lepszego efektu należy podgrzać ocet i sól. Decyzja należy jednak już do nas. Sam proces czyszczenia nie będzie należał do najprzyjemniejszych ze względu na charakterystyczny zapach octu, ale warto spróbować. Gotową miksturą nasączamy ścierkę i pocieramy spód żelazka. Możemy do tego celu użyć również gąbkę kuchenną. Jeśli chcemy usunąć osad, który nagromadził się w szczelinach urządzenia zwłaszcza w ujściach pary, wówczas dobrze do tego celu użyć patyczka higienicznego. 

Czyszczenie żelazko solą 

Na gruby karton bądź gazetę wysypujemy sól. Ważne żeby była to dość gruba warstwa, następnie rozgrzewamy żelazko do najwyższej temperatury i prasujemy w różnych kierunkach. Stosując tą metodę musimy pamiętać o przetarciu wilgotną ściereczką po wyczyszczeniu stopy żelazka, aby pozbyć się soli, która utkwi w szczelinach urządzenia. U mnie ta metoda nie zdała efektu. Nie wiem, może zbyt krótko prasowałam sól, ale nie widziałam żadnego efektu. Z mojego żelazka nie zniknęło ani jedno przypalenie. Sposób uznałam za mało skuteczny. 

jak wyczyścić przypalone żelazko solą

czyszczenie przypalonego żelazko solą

sól do czyszczenia żelazka

Czyszczenie żelazka kartonem 

Przypaloną stopę żelazka możemy również wyczyścić przy użyciu kartonu, starej gazety. Urządzenie rozgrzewamy do maksymalnej temperatury na następnie pocieramy żelazko kartonem lub po prostu prasujemy karton. Dobry efekt uzyskamy jeśli pod karton podłożymy twardą deskę np. taką do krojenia i będziemy prasować po jej rogach. Taki sposób sprawdza się idealnie w przypadku przypaleń o charakterze woskowym, wówczas uzyskamy najlepsze efekty. 

czyszczenie żelazka papierem


Czyszczenie żelazka płynem do mycia naczyń 

Wiele znanym mi osób wybiera właśnie ten sposób. Urządzenie nagrzewamy do najwyższej temperatury, a potem czyścimy je gąbką z płynem. Oczywiście odłączamy żelazko od prądu i uważamy, aby się nie poparzyć. 

jak wyczyścić żelazko

czym czyścić żelazko

Czyszczenie żelazka świecą 

Świeca do czyszczenia powinna być biała, pozbawiona sztucznych barwników. Należy owinąć ją w płócienną ściereczkę i pocierać lekko podgrzane żelazko. Trudno powiedzieć mi na ile ten sposób się sprawdza, bo nie zawsze, gdy mam brudne żelazko brakuje mi świeczek. Ale jeśli macie je pod dostatkiem, spróbujcie to wykorzystać. A może będzie to Wasz numer 1 w usuwaniu przypalenia z żelazka. 

Czym nie czyścić żelazko? 

Na koniec warto wspomnieć jakie sposoby są nie wskazane przy czyszczeniu żelazka, coś na zasadzie błędów, które lepiej nie popełniać. Przede wszystkim zakazane jest czyszczenie żelazka, które jest podłączone do prądu. Wyjątek czyszczenie poprzez prasowanie grubego kartonu czy soli. Ale jeśli czyścimy za pomocą octu lub innej mieszanki dla własnego bezpieczeństwa wyciągamy wtyczkę z sieci. 

jak wyczyscic żelazko z teflonu

Nie czyścimy żelazka druciakiem czy innym ostrym nożem. Możemy porysować stopę żelazka i wówczas żelazko będzie częściej się przypalało. Jeśli decydujemy się na ten sposób to już na własną odpowiedzialność i ryzyko. Dobrze też przed przystąpieniem do czyszczenia dokładnie zorientować się czy stopa żelazka zawiera teflon, jest on obecny m.in. w patelniach. Niestety teflon łatwo jest zniszczyć i porysować. Jeśli żelazko go zawiera musimy wybierać delikatne metody czyszczenia. 

Nie powinniśmy również używać mleczka do czyszczenia. Większość dostępnych środków czyszczących zawiera wybielacz, który zdecydowanie nie jest wskazany.

Jak sami widzicie sposobów mówiących, jak wyczyścić żelazko jest bardzo wiele. Jeśli decydujemy się na użycie chemii, warto wybrać taką, która jest dedykowana czyszczeniu takich urządzeń. Na rynku dostępne są do czyszczenia różnego rodzaju ściereczki i płyny.