optyczne powiększenie pomieszczenia

Posiadacze szczególnie małych wnętrz zadają sobie bardzo często pytanie jak optycznie powiększyć pomieszczenie. Okazuje się, że wystarczy wykorzystać kilka trików, które oszukają zmysł wzroku, dając wrażenie większego mieszkania. Dodatki, kolor czy gra światła - to wszystko ma znaczenie i musimy je bardzo umiejętnie wykorzystać, jeśli zależy nam na zadowalającym efekcie.

Optyczne powiększenie pomieszczenia – sprawdzone sposoby

Kolor we wnętrzu

Kolor jest jednym z najistotniejszych elementów każdego wystroju i nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o kolor ścian czy sufitu. W niewielkich wnętrzach również każdy element dekoracyjny powinien posiadać odpowiednią barwę. W małym mieszkaniu koniecznie należy unikać barw ciemnych a nawet co może niektórych zaskoczyć, zaleca się unikanie zbyt wzorzystych tapet. Ciemne kolory przytłaczają pomieszczenie, sprawiają, że staje się ono jeszcze mniejsze. Dodatkowo nie odbijają światła, a światło odgrywa bardzo dużą rolę, ale o tym napiszę w następnym punkcie.
 

Minimalizm

W małych wnętrzach warto się kierować podstawową zasadą minimalizmu „im mniej tym lepiej”. Zbyt duża ilość dodatków może sprawiać wrażenie chaosu czy nawet wewnętrznego bałaganu. Pamiętajmy również, że ta zasada dotyczy także mebli, nie można wciskać wszystkiego jak leci. Wybierając meble do takiego wnętrza trzeba kierować się ich użytecznością i wielofunkcyjnością. Warto wybierać dodatki i meble o prostych fakturach, które sprawią, że wnętrze będzie wyglądało ma bardziej zorganizowane i uporządkowane. Firany czy zasłony lepiej wybierać z prostymi fakturami.

Jasne drzwi w pomieszczeniu

Przy optycznie powiększeniu pomieszczenia szczególnie ważny jest również wygląd drzwi. W małym mieszkaniu dobrze się sprawdzą drzwi w kolorystyce bieli, beżu. Jeśli mamy drzwi drewniane i zależy na aby były widoczna faktura drewna możemy wybrać lakierobejce bezbarwną bądź o jasnym zabarwieniu. We drzwiach warto wykorzystać również jakieś proste przeszklenia, co pozwoli na to aby do pomieszczenia wpadało więcej światła.


Światło

Światło odgrywa bardzo dużą rolę zarówno w pomieszczeniach małych jak i tych większych metrażowo. Jasno oświetlony pokój sprawia wrażenie większego optycznie, warto więc wziąć to pod uwagę aranżując nasze wnętrze. Najlepszym rozwiązaniem są wielkoformatowe okna ale niestety nie zawsze mamy wpływ na wielkość naszych okien. Jeśli nie ma takiej konieczności nie zasłaniajmy okien roletami, zasłonami czy innymi dodatkami okiennymi. Wybierajmy takie firany, które jak najwięcej przepuszczają światła. Na parapecie starajmy się umieszczać rośliny, które nie są zbyt pokaźne i nie zasłaniają okna. Aby w pomieszczeniu było więcej światło można również postarać się o przeszklone drzwi, o czym wspominałam już wcześniej.

W przypadku, gdy w pomieszczeniu brakuje naturalnego światła, możemy z powodzeniem posłużyć się światłem sztucznym. Na rynku mamy bardzo wiele różnych dodatków w postaci lampek, kinkietów czy nawet świec.

Lustra

Bardzo modnym i cenionym rozwiązaniem na optyczne powiększenie wnętrza jest również umieszczenie w nim luster. Lustra odbijają światło, co jest bardzo ważne dla postrzegania pomieszczenia. Lustro dodaje również głębi nie mówiąc, że jest bardzo praktycznym dodatkiem dekoracyjnym.

Jak więc optycznie powiększyć wnętrze? - podsumowanie


Jak sami widzicie sposobów na powiększenie pomieszczenia jest bardzo wiele i tylko od naszej kreatywności zależy co w tym kierunku zrobimy. Kolor, ilość elementów w pomieszczeniu czy chociażby dostęp do światła dziennego to najważniejsze aspekty jakie trzeba wziąć pod uwagę aranżując małe wnętrze. Jasne barwy, prostota i minimalizm w dodatkach pomogą osiągnąć wymarzony efekt większego mieszkania.Warto więc spróbować. 
 
Dodatkowo, wybór odpowiednich drzwi ma znaczący wpływ na postrzeganie przestrzeni wewnętrznej. W salonie drzwi w Łodzi znajdziesz szeroki wybór drzwi, które mogą przyczynić się do optycznego powiększenia Twojego mieszkania. Niezależnie od tego, czy preferujesz proste, minimalistyczne wzory, czy szklane panele, które przepuszczają więcej światła, odpowiednio dobrane drzwi mogą znacząco zmienić charakter każdego wnętrza.