wazony ozdobne do domu

Aranżowanie wnętrza wymaga określonych umiejętności. Nie sztuką jest kupić dodatki, ale dopasować je w taki sposób aby wszystko tworzyło piękną i harmonijną całość. Czasami mały detal decyduje o tym czy nasze wnętrze, będzie przytulne i modne. Nie jest to możliwe bez dekoracji i ozdób. Jest ich naprawdę bardzo wiele, ale dziś zajmiemy się wazonami ozdobnymi do domu. Przygotowałam dla Was przegląd najmodniejszych i najładniejszych wazonów w tym sezonie.

Jak dobrać wazon do stylu we wnętrzu? 

Zanim zdecydujemy się na zakup wazonu musimy przemyśleć kilka kwestii. Po pierwsze trzeba określić styl jaki chcemy nadać naszemu wnętrzu, aby potem właściwie dobrać dodatki. Najłatwiejszy od aranżacji jest styl glazur. Tutaj liczy się przepych, każdy detal musi podkreślać elegancję. Wybieramy wazony w odcieniach złota czy srebra. Wskazana jest również uniwersalna biel czy czerń. Kształt wazonu schodzi na drugi plan, liczą się jego walory dekoracyjne. 

Jeśli decydujemy się na styl skandynawski, wybieramy wazony minimalistyczne, proste, pozbawione zbędnych ozdób. Zazwyczaj takie wazony mają czyste linie – podobnie zresztą, jak meble, które podkreślają prostotę i przestrzeń. Idealnie sprawdzą się w tym przypadku wazony z gliny czy ceramiki, wazony szklane czy o kształtach geometrycznych. 
wazon szklany kóla

Z kolei styl industrialny pozwala na dużą dowolność, wybierając więc wazon musimy uwzględnić surowość pofabrycznych wnętrz. Poleca się wazony z elementami stalowymi, proste, białe czy wyglądem nawiązujące do zwykłej szklanej butelki czy słoika. Kierując się tymi wskazówkami z pewnością stworzymy przestrzeń rodem z nowojorskich loftów. 

Nie możemy zapomnieć również o stylu romantycznym. Kobiety go kochają, jest przepełniony ciepłem i jasnymi pastelowymi barwami. Idealny będzie więc wazon w kwiaty czy w odcieniach pudrowego różu, jasnego błękitu czy zwykłej bieli. Unikajmy wazonów ciężkich i masywnych, które mogą zagłuszyć naturalną delikatność wnętrza. 

Rodzaje wazonów 

Wazony ozdobne do domu różnią się między sobą kształtem i materiałem z jakiego zostały wykonane. Nie każde też będą spełniały funkcję praktyczną. W przypadku wazonu greckiego nie umieścimy w nim już ciętych kwiatów. Sam wazon jest już na tyle ozdobny, że zagłuszył by piękno roślin. A oto najczęściej spotykane rodzaje wazonów: 

Wazon szklany 

Szklane wazony są najbardziej uniwersalne, ponieważ pasują niemalże do każdego wnętrza i wszystkich rodzajów kwiatów. Jest tylko jedna ich wada. Trzeba dbać o częstą wymianę wody na czystą. Konieczne jest też dokładne usuwanie wodnych, zielonych osadów czy końcówek łodyg. W przeciwnym razie przez szkło będą widoczne podgniłe części roślin. 

Wazon home and you 

Jeśli szukamy wazonów online pierwsze kroki możemy skierować do home and you. Znajdziemy tam duży wybór przepięknych wazonów pasujących nawet do najbardziej wymagających wnętrz. Takie wazony cieszą nie tylko oko, ale również serce. Co ważne kupując je możemy być pewni, że nie zrujnujemy naszego domowego budżetu.
wazon home and you
1)

wazon home and you
2)

wazon home and you
3)

wazon home and you
4) źródło zdjęć 1) - 4) home-you.com/pl

Ikea wazony 

Któż w nas nie robił zakupów w Ikea? Ikea wazony oferuje w najróżniejszych kształtach i stylach, więc jeśli nie wiemy, gdzie kupić wymarzoną dekorację, warto udać się właśnie tam. Poleca jednak zapoznać się wcześniej z ofertą wazonów, bo pod wpływem mnogości produktów, możemy dostać prawdziwego zawrotu głowy. 

Wysoki wąski wazon 

Niektóre kwiaty ze względu na swoją długość wymagają wazonów, które są wysokie. Wysoki wąski wazon idealnie sprawdzi się w przypadku długich ciętych róż. Jest on też weselnym must have na stołach podczas przyjęcia.

wysoki wąski wazon ze szkła
źródło: niebieskistolik.pl

wysoki wąski wazon

Wazony z gliny 

Mam wrażenie, że wazony z gliny przeżywają swoje ponowne odrodzenie. Wiele osób boi się, że ten dodatek będzie zbyt ciężki i nie będzie pasował do nowoczesnych wnętrz. Nic bardziej mylnego. W sklepach online możemy znaleźć bardzo modne wazony z gliny, które pozwolą na stworzenie niezapomnianego loftu. Tego rodzaju wazony wykorzystywane są we wnętrzach, jak również na zewnątrz,

wazon grecki

niebieski wazon grecki

Wazon na tulipany 

Niezaprzeczalnym atrybutem wiosny są tulipany. To te kwiaty najczęściej wręczane są w dniu kobiet. Wiele osób kupuje całe bukiety, aby wprowadzić do wnętrza wiosenną atmosferę. Bardzo często szukamy więc idealnego wazonu na tulipany. Tutaj zdecydowanie prym wiodą wazony szklane. Pięknie eksponują ten rodzaj kwiatów. Warto tylko pamiętać o częstej wymianie wody w wazonie, aby nie dopuścić do szpecącego zabarwienia szkła. 

wazon na tulipany

wazon na tulipany szklany

wazon na tulipany ze szkła

Wazon plastikowy 

Wazony to nie tylko szkło czy ceramika. Mogą być wykonane z różnych materiałów, w tym z plastiku. Zaletą takich wazonów jest ich trwałość. Nie tłuką się tak łatwo jak wazony ceramiczne, ale to wcale nie oznacza, że nie musimy z nimi obchodzić się ostrożnie. Zazwyczaj wazony plastykowe wybierane są na cmentarz, jako dekoracja grobów bliskich, więc nie możemy ich uznać jako wazony ozdobne do domu.
 
wazon z kwiatami

Wazony z butelek 

Jeśli brakuje nam funduszy nic nie stoi na przeszkodzie, aby posiadać swój wymarzony wazon. Obecnie bardzo modne są wazony z butelek. Możemy wykorzystać zwykłą przezroczystą butelkę bądź też przeprowadzić jej małą metamorfozę diy, zamieniając w prawdziwe dzieło sztuki.