Jeśli lubimy, aby każdy szczegół wystroju pomieszczenia do siebie pasował, warto również zwrócić uwagę na sztućce, których używamy. Są one czymś, co każdy posiada w swojej kuchni, bez wyjątku. Najczęściej nie zastanawiamy się nad tym, czy sztućce pasują do reszty zastawy. Jednocześnie dbamy o to, aby nasze naczynia, na przykład talerze, pasowały do siebie. Szczególnie patrzymy na to, gdy zapraszamy do domu gości, a przecież możemy ich zaskoczyć także naszymi niepowtarzalnymi sztućcami. 


Wyjątkowe projekty sztućców

Sztućce są w przeważającej większości wykonane ze stali nierdzewnej. Nie muszą one jednak koniecznie być w surowym, metalowym kolorze. W nowoczesnych kuchniach można znaleźć komplety pozłacane lub pomalowane na czarno. Jeśli nasza kuchnia utrzymana jest na przykład w stylu industrialnym, będą one świetnie pasować i z pewnością zrobią wrażenie na gościach. To jednak nie wszystko. Dla osób lubiących bardziej wytworne, pełne blasku elementy wystroju, idealnie sprawdzą się sztućce uzupełnione o biżuteryjne wykończenia. Mogą być to ozdoby takie jak kryształy przypominające diamenty lub grawerowane faktury.

Ceny sztućców

Przy wyborze sztućców z pewnością zwrócimy uwagę na cenę. Dlaczego jeden komplet potrafi kosztować 20 złotych, a drugi 300, skoro oba zostały wykonane z tego samego materiału, jakim jest stal nierdzewna? Abstrahując od kwestii dodatkowych ozdób, jakie mogą się na takich sztućcach znajdować, co podnosi cenę, warto pamiętać, że stal nierdzewna może oczywiście być lepszej lub gorszej jakości. Im lepsza jakość stali, tym na dłużej takie sztućce nam starczą. Można się zdziwić na takie stwierdzenie, bo w końcu co może się stać? Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że stal nierdzewna również może zardzewieć. Materiał ten staje się wrażliwy po długotrwałym wystawieniu na środowisko kwaśne lub słone. Może zdarzyć się na przykład, że za długo pozostawimy naczynia w zmywarce i pojawi się na sztućcach rdza. Z tego powodu warto inwestować w stal najwyższej jakości. Taki zakup może okazać się jedynym na całe życie, a sztućce te mogą nawet przetrwać pokolenia. Bywa przecież, że niektórzy mają nóż jeszcze po swoim dziadku.

Innymi kwestiami mającymi wpływ na cenę są takie sprawy jak wykończenie ogólne (na przykład matowe lub złocone), wykończenia krawędzi, grubość i wielkość produktu. Jakość stali jest jednak zdecydowanie najważniejszym aspektem, który trzeba brać pod uwagę przy wyborze sztućców.

Inne spojrzenie na sztućce

Rzadko można spotkać się ze sztućcami wykonanymi z innego tworzywa niż stal. Może być to na przykład drewno lub plastik (nie chodzi tutaj o sztućce jednorazowego użytku). Są one zdecydowanie trudniejsze do utrzymania w czystości, ponieważ są podatne na działanie olejów, a poza tym nie są tak trwałe, jak te wykonane ze stali nierdzewnej. Te wydawałoby się, że nietypowe tworzywa często wykorzystywane są przecież na przykład do karmienia dzieci. Przemawia za tym fakt, że wydają się bezpieczniejsze od tych metalowych. Można więc zadbać o to, aby i one pasowały do reszty zastawy, jaką posiadamy.