Styl antyczny we wnętrzu można rozumieć dwojako, albo jako miejsce pełne antyków, czyli starych, pochodzących sprzed wieków przedmiotów i mebli albo jako inspirowane stylem Starożytnej Grecji, Rzymu czy Egiptu. Zatem nie zabraknie tu efektownych złoceń, biżuteryjnych dodatków, a także paneli kamiennych. Jak stworzyć wnętrze w antycznym stylu? Oto kilka wskazówek.

Kolumny i sztukateria dekoracyjna mile widziane

Gipsowe, stiukowe lub polistyrenowe elementy we wnętrzu, stanowiące dekorację i podpory ścian są niezbędne do stworzenia antycznego klimatu. Dlatego warto zaplanować w niej rozmieszczenie sztukaterii dekoracyjnej. Niezbędne będą kolumny, które będą dumnie ozdabiały salon łączony z jadalnią. Kolumny mogą oddzielać te strefy stanowiąc jednocześnie niebanalną dekorację. Można tu zdecydować się na kolumny bogato zdobione ornamentami, jak korynckie, lub niezwykle minimalistyczne – doryckie. Wszystko zależy od naszych preferencji, gdyż w ofercie sztukaterii dekoracyjnej znajdziemy różnorodne głowice kolumn wewnętrznych. Oczywiście takie dekoracje to nie tylko kolumny. Można wybrać kinkiety wykonane z gipsu, a także zdobione narożniki czy listwy. Także kominek można wykończyć w ten sposób pozostawiając naturalny biały kolor wszystkich elementów, bądź przemalowując je na szarości lub pałacowe złocenia, które także sprawdzą się w stylu antycznym.

Kamień na ścianę – jaki wybrać do antycznego wnętrza?

Na ścianie zamiast tradycyjnej farby warto zamontować panele kamienne. To ciekawy element wykończenia, który tworzy klimat sprzed wieków, a nawet tysiącleci. Tutaj nie trzeba obawiać się przesadnego obciążenia ściany i konieczności jej wzmacniania, gdyż wytrzymałe panele ścienne składają się z cienkiej warstwy kamienia naturalnego i kompozytu. Dzięki temu są lekkie, a jednocześnie posiadają wszystkie walory kamienia naturalnego. Można zdecydować się na łupki kwarcytowe, które występują w wielu barwach, a w przypadku stylizacji wnętrza na wzór Starożytnego Egiptu również piaskowiec. Kamień można zamontować na całej długości ściany bądź tylko jej części. Można również tworzyć efektowne mozaiki dopełniających się barw. W takiej aranżacji kamień może znaleźć się również na podłodze, wszak jeśli chce się zachować autentyzm, to kamienia trzeba używać jak najwięcej do wykończenia takiego wnętrza. Wytrzymałe panele kamienne będą dodatkowo ocieplały wnętrze i ograniczały ilość hałasu dochodzącego z zewnątrz.

Popiersia, rzeźby i złocone dodatki, których nie może zabraknąć

Kiedy już wykończenie ścian i podług mamy za sobą, a meble są już wybrane, pozostaje dopasować odpowiednie dodatki. Tutaj najlepiej sprawdzą się rzeźby, zarówno te stojące, jak i popiersia postawione na stylizowanych pułkach. Najlepiej wybrać wizerunki greckich i rzymskich bogów bądź też władców ze starożytnego świata. W ten sposób charakter pomieszczenia zostanie idealnie oddany. Warto wybierać również dekoracyjne złocone szkatułki na biżuterie, które znajdą swoje miejsce na stylizowanych toaletkach, wykonanych z ciemnego i wytrzymałego gatunku drewna, jak np. palisander. Na ścianie można powiesić również nadruk hieroglificzny na papierze, który wygląda jak pergamin i umieścić za szybą w efektownej ramie.

Meble z litego drewna z mosiężnymi dodatkami

Meble we wnętrzu w antycznym stylu powinny nawiązywać do minionych epok. Zatem nie można tu wybrać prostego i nowoczesnego narożnika, ale pięknie zdobioną sofę z rzeźbieniami w postaci ornamentów roślinnych. Meble muszą być dość ciężkie i wykonane z litego drewna. Mile widziane są mosiężne dodatki, takie jak chociażby uchwyty szuflad. Tapicerowanie powinno być utrzymane w szlachetnych barwach, przystających do pałacowych wnętrz, a więc szmaragdzie, złocie, czy królewskim błękicie. Można również zdecydować się na tapicerkę z egipskimi, greckimi lub rzymskimi tłoczeniami, co będzie przywodziło na myśl czasy starożytne i idealnie korespondowało z pozostałym wyposażeniem.

Sposobów na urządzenie wnętrza w antycznym stylu jest wiele. Ważne by poszczególne dodatki były do siebie dopasowane. Tutaj nie trzeba martwić się o przeładowanie wnętrza dodatkami, a wszystko zachwyca swoim przepychem, charakterystycznym dla najbogatszych w okresie starożytności.