Światło odgrywa ogromną rolę w każdym wnętrzu, nie tylko oświetla powierzchnię, sprawiając, że jest ona bardziej widoczna, ale również optycznie powiększa wnętrze i buduje odpowiedni nastrój. Podobnie jest w przypadku łazienki. Oświetlenie w łazience pełni funkcję zarówno użytkową, jak i dekoracyjną podkreślając poszczególne atuty wnętrza. Musi być jednak odpowiednio dobrane, aby spełniało swoje zadanie.

Jak zaprojektować oświetlenie łazienkowe?

Dobrze zaprojektowana łazienka posiada kilka źródeł światła, co wpływa, nie tylko na wygląd pomieszczenia, ale również podnosi komfort i wygodę użytkowania. Łazienka jest miejscem, w którym wykonujemy różne czynności higieniczne czy kosmetyczne wymagające określonej precyzji, musi być więc właściwie oświetlona. Projektując oświetlenie w łazience, warto pamiętać o kilku fundamentalnych zasadach. Przede wszystkim oświetlenie główne powinno być umieszczone w takim miejscu, aby równomiernie oświetlać całą przestrzeń bez niepotrzebnych zaciemnień. W łazience potrzebujemy też oświetlenia punktowego do lustra oraz umywalki. Delikatne światło miejscowe będzie idealne, jeśli będziemy podświetlać kabinę prysznicową czy wannę.

Duży wybór różnego rodzaju oświetlenia oferuje internetowy sklep z oświetleniem iluve.com Zajdziemy tam zarówno lampy sufitowe, reflektorki, spoty, kinkiety, oprawy do zabudowy, systemy szynowe czy LED.


Oświetlenie ogólne

Ten rodzaj oświetlenia umieszczony jest w centralnym miejscu sufitu. W tradycyjnej formie najczęściej w postaci żyrandola z dobrze przepuszczalnym kloszem. Stosowane są również oprawy z żarówkami halogenowymi. Natomiast na obrzeżach podwieszanego sufitu dobrze sprawdzą się diody LED. Aby światło padało równomiernie, poleca się montowanie symetrycznie dwóch opraw do lewej i prawej stronie lustra.

Oświetlenie dodatkowe

Oświetlenie lustra

Dobrze dobrane oświetlenie wokół lustra pozwala na swobodne przeglądanie się w nim osoby stojącej naprzeciwko. Światło nie powinno zmieniać kolorytu twarzy, jest to szczególnie ważne, gdy robimy makijaż w łazience. To od oświetlenia zależy czy osiągniemy naturalny efekt. Nie poleca się stosowania diod LED bezpośrednio nad lustrem, gdyż dają one jaskrawe światło i powodują efekt nieprzyjemnego olśnienia. Przy oświetleniu lustra dobrze sprawdzają się kinkiety czy świetlówki. Ciekawym rozwiązaniem jest montowanie opraw halogenowych nad górną krawędzią lustra oraz po jego bokach. Można też wybrać reflektorki.


Oświetlenie dekoracyjne

Oświetlenie w łazience może pełnić różne funkcje i to nie tylko te praktyczne czy użytkowe. Światłem można się bawić we wnętrzu, uzyskując różne ciekawe efekty. Świetnym sposobem na optyczne powiększenie wnętrza jest ukrycie źródła światła (halogenów) na obrzeżu sufitu podwieszanego. Źródła światła mogą być ukryte pod szafkami czy podłogą.

Bezpieczeństwo i rodzaj lamp do łazienki

Wybierając oświetlenie do łazienki nie możemy zapomnieć o zasadach bezpieczeństwa. Woda w łazience skrapla się i osiada na ścianach czy sufitach. Łatwo w takich warunkach o spięcia czy nawet porażenie prądem. Do łazienki należy wybierać oświetlenie wodoszczelne, które jest specjalnie przystosowane do pomieszczeń, gdzie panuje wilgoć. Oprawy powinny być montowane w odpowiedniej odległości. W przypadku wanny czy kabiny prysznicowej min. Odległość to 60 cm. Podobne zasady obowiązują w przypadku instalowania gniazdek elektrycznych. Muszą być one bryzgoszczelne i odpowiednio oddalone od źródła wody. Ze względów bezpieczeństwa nie poleca się ustawiania w łazience lamp stojących, gdyż z zetknięciem z wodą mogą powodować porażenia. Natomiast wybór lamp wiszących musi być przemyślany pod względem praktyczności. Zamontowana zbyt nisko może ograniczać swobodę ruchu.
 
Tekst powstał przy współpracy z https://europlytki.pl/