Aranżacja wnętrz od zawsze jest sporym wyzwaniem dla każdego człowieka. Chcąc podążać za bieżącymi trendami, ludzie prześcigają się w tworzeniu coraz to bardziej wymyślnych wnętrz. Biorąc pod uwagę ogrom możliwości, których dostarczają nam wszelkiego rodzaju katalogi inspiracyjne czy ludzie powiązani z dekorowaniem zawodowo, można się w tym wszystkim pogubić. Na szczęście istnieje wiele prostych sposobów, które skutecznie potrafią podkreślić charakter pomieszczenia.

Sztukateria znowu w modzie

Wielu ludzi obawia się zdobienia ścian, ponieważ nieumiejętna aranżacja może przydusić wnętrze w efekcie czego całokształt może nie wyjść zgodnie oczekiwaniami. Dlatego ich działania ograniczają się jedynie do zawieszenia zdjęć bądź obrazów. Nie zdają sobie przy tym sprawy, że można dekorować ściany w inny sposób, nie przytłaczając przy tym wnętrza. Jednak od jakiegoś czasu można zaobserwować, że coraz więcej osób podejmuje ryzyko i wykorzystuje elementy sztukaterii do aranżacji. Dzięki temu, że ta metoda dekoracji jest znana ludzkości od starożytności, obecnie możliwości na jej wykorzystanie jest naprawdę wiele. Szczęśliwie dla współczesności by zastosować sztukaterię nie trzeba już wykorzystywać gipsu i żywicy, ponieważ można zaopatrzyć się w gotowe elementy z takich materiałów jak styropian czy poliuretan z dodatkową powłoką ochronną. Gwarantuje to efektowny wygląd przy niewysokiej cenie.

Listwy ścienne uniwersalną dekoracją

Wiadomo powszechnie, że sztukateria była niezwykle popularna w epoce renesansu i baroku. Z tego względu może kojarzyć się głównie z ornamentami, rozetami czy niszami, które były wówczas stałym elementem dekoracji wnętrza. Jednak współczesna sztukateria to nie tylko bogato zdobione dekory, są to również proste akcenty które sprawdzają się w każdym klimacie. Takimi elementami są między innymi listwy ścienne, których zastosowań jest tyle, ilu jest ludzi na świecie. Ważne jest to, że ten dodatek tak naprawdę sprawdza się w każdym pomieszczeniu, począwszy od wyszukanej elegancji, na skrajnym minimalizmie kończąc. Można je wykorzystać by oddzielić od siebie kolory, które dzięki instalacji listwy będą się nawzajem dopełniać. Gdy metraż na to pozwala można użyć listw do stworzenia ram, które mogą zastąpić obrazy, bądź też podkreślić te, które chcemy zawiesić. Jeśli nasz remont ograniczył się tylko do przemalowania pokoju, listwy skutecznie mogą zakamuflować farbę, której nie dało się zmyć na gniazdkach czy włącznikach światła, w efekcie czego całość uzyska zupełnie nowy wygląd. 


Najlepszą cechą listw ściennych jest fakt, że można je umiejscowić w każdym miejscu na ścianie. Jeśli więc zdecydowaliśmy się na samodzielną pracę a zdarzyło się gdzieniegdzie wyjechać pędzlem, to tak jak w przypadku gniazdek, listwy wspaniale się sprawdzą by ukryć ewentualne niedociągnięcia. Ich łatwy montaż oraz wytrzymałość pozwala na zastosowanie ich zgodnie z tym co podsunie nam wyobraźnia. Natomiast jeśli pomysłów jest zbyt wiele, bądź przeciwnie cierpimy na ich brak, inspirację można czerpać z gotowych źródeł jakie udostępniają nam wszelkiego rodzaju media.

Podczas tworzenia projektu warto zdecydować się na jeden motyw, który będzie bazą do kreacji unikalnego wnętrza według naszych potrzeb. Wykorzystując do tego elementy sztukaterii postawimy na detal, który sprawdza się zarówno w klasycznych jak i nowoczesnych aranżacjach. A choć listwy ścienne do dekoracji mogą wydawać się banalne, to rezultat jaki dzięki nim uzyskamy może przejść nasze najśmielsze oczekiwania.