Założenie trawnika jest czynnością długotrwałą, ale poradzić sobie może z nią nawet laik. Wystarczy kierować się podstawowymi wskazówkami dotyczącymi przygotowania gleby, doboru nasion, siewu, pierwszego użycia nawozu do trawnika, a także koszenia młodej trawy. Warto zatem przyjrzeć się bliżej tym zasadom.

Przygotowanie gleby pod wysianie trawy – jak zrobić to dobrze?

Aby nasze nasiona mogły pięknie wykiełkować, kluczowe znaczenie ma odpowiednie przygotowanie gleby. Zatem należy pozbyć się wszystkich kamieni i resztek materiałów budowlanych, a także starych korzeni. Następnie trzeba odsłonić wierzchnią warstwę ziemi, aby dokonać pomiaru odczynu podłoża. Odczyn gleby ma duże znaczenie, kiedy chcemy stworzyć piękny trawnik, który dobrze przyjmował będzie nawozy. Zatem powinna ona mieć odczyn od 5,5 do 6,5 PH. Jeśli jest poniżej tej wartości i gleba jest zbyt kwaśna należy zastosować jej wapniowanie. Oczywiście w przypadku gdy gleba jest gliniasta lub piaszczysta, czyli mało urodzajna warto wymieszać ją z glebą ogrodową zanim przystąpi się do siania nasion. Glebę należy wyrównać w taki sposób, by wykonać niewielki spadek, zapobiegający gromadzeniu się wody opadowej i gniciu trawy. Zanim jednak to nastąpi trzeba rozmieścić system nawadniania, jeśli chce się go zastosować. Można również postawić na zraszacze wtedy można pominąć ten krok. Potem konieczne jest wykonanie wałowania, czyli doprowadzenie ziemi do stanu optymalnego ubicia, tak by nie zapadała się pod stopami. Do tego celu używa się walców do trawników.

Wybór nasion i zasiew – na jaki gatunek się zdecydować i kiedy siać?

Spośród wielu rodzajów nasion można zdecydować się na murawę jak na stadionie piłkarskim i wybrać np. odmianę Wembley. Trzeba pamiętać, że takie trawniki wymagają częstego koszenia, a także nawadniania. Trawy ozdobne to osobna grupa traw, która wyróżnia się bujnym wzrostem, znacznym rozrostem, a także ciekawą i zróżnicowaną kolorystyką. Można je sadzić np. na obrzeżach rabat. Trawy widokowe charakteryzują się wolnym wzrostem. Trzeba je często nawozić, a także nawadniać. Nie nadają się również dla tych osób, które lubią po trawniku spacerować. Z kolei trawniki parkowe nie lubią dużego nasłonecznienia. Jeśli już biorąc pod uwagę te czynniki wybierzemy nasiona, możemy je wysiać w kwietniu lub maju, a także na przełomie sierpnia i września. Te miesiące są wybrane nieprzypadkowo, gdyż zwykle występuje w tym czasie najwięcej opadów, a jednocześnie nie występują już przymrozki. Po wysianiu należy przegrabić ziemię i ponownie użyć walca do trawnika. W kolejnych dniach należy przyszły trawnik nawadniać.

Nawożenie – kiedy je przeprowadzić?

Pierwszy raz nawóz do trawnika należy użyć, gdy zauważymy wzrost trawy. Wiosną i latem używamy nawozów do trawników zawierających sporą porcję azotu, z kolei jesienią – fosforu i potasu. Można używać nawozu w granulkach lub płynnego. W każdym przypadku konieczne jest równomierne rozłożenie nawozu, aby nie doszło do porażenia trawy. Nawożenie trwa przez cały okres wegetacyjny, a jego częstotliwość zależna jest od użytego preparatu. W przypadku nawozów długodziałających – 2-3 razy, w przypadku nawozów granulowanych – co 30 dni, a płynnych – co kilka dni.

Wertykulacja i aeracja trawnika

W pierwszym roku i każdym następnym po zimie istotne znaczenie ma wertykulacja i aeracja trawnika. Tę drugą przeprowadza się nawet częściej w sytuacji, gdy ma się do czynienia z ciężką, słabo przepuszczalną glebą. Polega ona na nakłuwaniu trawnika w celu jego napowietrzenia. Dzięki temu mogą wchłaniać się minerały. Można do tego celu użyć specjalnych wideł lub aeratora elektrycznego bądź spalinowego. Taki sam wybór urządzeń, czyli zarówno ręczne, jak i mechaniczne mamy w przypadku wertykulacji. Służy ona pozbyciu się martwej darni po zimie.

Warto wiedzieć, że pierwsze koszenie trawnika można przeprowadzić, gdy trawa osiągnie 10 cm. Po koszeniu można użyć nawozu wieloskładnikowego do trawnika. Warto wybierać również te zwalczające mchy. Oczywiście nawożenia nie można wykonywać na mokrym trawniku ani w okresie suszy. Gleba zawsze powinna być odpowiednio nawodniona. Kiedy po zimie na skutek wertykulacji pojawiają się puste miejsca można trawnik uzupełnić wybierając ten sam gatunek trawy. Świeżo zasiany trawnik można z łatwością doprowadzić do pięknej ciemnozielonej barwy kierując się podstawowymi wskazówkami w pielęgnacji.