Profesjonalny barman nie może się obejść bez odpowiednich akcesoriów barowych. Przydają się one również w domu podczas przyjęć i spotkań towarzyskich. W jakie akcesoria barowe warto zatem się zaopatrzyć?

Wszyscy wiedzą, że tworzenie różnych fantazyjnych drinków jest prawdziwą sztuką, podobnie jak podawanie w odpowiedni sposób różnych trunków. Potrzebna jest do tego przede wszystkim wiedza, ale przydadzą się również odpowiednie akcesoria barowe. Zapytaliśmy ekspertów sklepu Bazylia.pl, co powinien mieć zarówno profesjonalny, jak i domowy barman.

Shaker i sitko barowe

Shaker to podstawowe narzędzie barmana. Bez tego akcesorium nie ma co marzyć o przyrządzeniu poprawnie wielu drinków. Dostępne są różne modele shakerów. Wyróżnia się przede wszystkim dwa typy: shaker dwuczęściowy (bostoński, ze szklanicą barmańską) i trzyczęściowy (wygodniejszy w użyciu). W przypadku dwuczęściowego shaker konieczne jest dokupienie także sitka barowego do odcedzania lodu z drinka.

Miarka barmańska

Taka miarka jest konieczna do precyzyjnego odmierzania ilości alkoholu i znacznie przyspiesza oraz ułatwia robienie drinków według przepisów. Miarki dostępne są o różnych pojemnościach. Najlepiej zaopatrzyć się w uniwersalny model od 20 do 40 ml.

Tłuczek barmański

Tłuczek barmański nazywany jest fachowo muddlerem, czasami ugniataczem. Wykorzystuje się go do rozgniatania różnych produktów – przeważnie owoców, które potem dodaje się do drinków (np. Mohito).

Łyżka barowa

Mały przedmiot, ale bardzo pomocny przy robieniu drinków i obsłudze baru. Warto pamiętać, że nie wszystkie drinki wstrząsa się w shakerze, niektóre trzeba wymieszać właśnie łyżką. Wersja dedykowana barmanom jest wygodniejsza niż zwykła łyżka. Przy okazji warto także pamiętać o zestawach mieszadełek.

Użyteczne zestawy

W profesjonalnym barze nie może zabraknąć różnego rodzaju zestawów. Przydadzą się jednak także w domu. Podstawowym wyposażeniem jest oczywiście komplet do shotów (wychodzi taniej niż zakup na sztuki). Przyda się także zestaw kostek lub kamieni chłodzących. Ciekawą propozycją są również zestawy do wina, które ułatwiają otwieranie, serwowanie i przechowywanie wina w odpowiedniej temperaturze. Można również zakupić akcesoria barowe w zestawie, zamiast nabywać każdy element osobno.

Akcesoria barowe sprawdzą się w każdym domu, a w barze są po prostu niezastąpione. Zakup całego zestawu akcesoriów to gwarancja, że zaopatrzymy się we wszystko, co jest potrzebne do przygotowywania i serwowania drinków. Z drugiej strony zakup akcesoriów osobno pozwala skompletować tylko te, których naprawdę będziemy potrzebowali.