W jaki sposób należy wybierać kolory farb do ścian? W jaki sposób dokonać możliwie najlepszego wyboru? Jak wiadomo, kolory we wnętrzach pomieszczeń są integralnymi elementami otoczenia. Mogą one być różnie odbierane w zależności od kąta padania światła czy rodzaju podłoża, na którym znajduje się farba. Dlatego podczas wybierania koloru farby powinniśmy brać pod uwagę te czynniki.

Wpływ oświetlenia na postrzeganie koloru

Kiedy wybieramy kolory farb do naszych ścian, poza odcieniem na próbnikach, powinniśmy brać pod uwagę oświetlenie w danym wnętrzu. Ważne jest, jakiego rodzaju będzie to światło i jak dużo będzie go docierało do danego pomieszczenia. Najistotniejsze jest oczywiście światło naturalne, ale pamiętajmy też o sztucznym oświetleniu, które będzie dominowało we wnętrzu. Inny odbiór koloru stworzy zwykła żarówka, a zupełnie inny świetlówka bądź lampa halogenowa. 

Warto zatem dowiedzieć się, jak konkretny kolor będzie wyglądał w świetle dziennym, a także w oświetleniu sztucznym.

Jakość i ilość światła ma ogromne znaczenie w odbiorze koloru. Konieczne jest więc uprzednie poznanie warunków oświetleniowych danego miejsca. 

Światło żarowe daje żółty efekt. Zabarwia ono np. niebieski, zimny odcień, dając wrażenie jego nijakości i przybrudzenia. Zdecydowanie lepiej w jego przypadku postawić na żółcie, czerwienie czy pomarańcze.

Światło halogenowe wyróżnia się tworzeniem bardzo naturalnego efektu kolorystycznego, dlatego większość barw będzie tutaj odpowiednia. 

Światło dzienne ma tendencje do ochładzania barw i tworzenia niebieskawego efektu kolorystycznego. Lepiej zatem zrezygnować z odcieni zieleni i niebieskości w pokojach na północ i wschód, bo mogą wyglądać ponuro.

Wzorniki kolorów

Próbki kolorów posiadają wszyscy producenci farb. Są one odwzorowane dzięki specjalnej farbie. Mają one takie samo barwienie jak właściwy produkt, dlatego ich barwa jest możliwie najbardziej zbliżona do odcienia, który uzyskamy decydując się na daną farbę. Karty kolorów są konieczne do obejrzenia, zanim zdecydujemy się na ostateczny zakup. Pamiętajmy jednak, że najczęściej są one zawarte na jasnym (białym) tle, co może nas nieco zmylić - wtedy blade odcienie wydają się bardziej żywe niż w rzeczywistości. Wzorniki powinny być dla nas wskazówką, ale nie należy liczyć na to, że kolor na ścianie będzie się prezentował identycznie. Przykładowo: mocne, żywe kolory na dużej powierzchni będą jeszcze bardziej wyraziste i rzucające się w oczy. Zawsze lepiej postawić na nieco bledszy (na próbniku) odcień, bo na ścianie i tak będzie się prezentował wystarczająco barwnie.