Oprawy oświetleniowe, podobnie jak inne elementy aranżacji wnętrz, podlegają zmieniającym się modom i okresowym trendom. Niektóre z nich pojawiają się tylko na chwilę, inne pozostają z nami na dłużej. Wśród opraw, które współcześnie cieszą się dużym zainteresowaniem, są lampy o prostej, industrialnej stylistyce; elegancji w stylu glamour oraz wykorzystujące niezwykłe, futurystyczne formy. Które z nich najlepiej wpisują się w Twoje oczekiwania? 
 
Obok lamp o klasycznych kształtach, jest też wiele innych, wyróżniających się zastosowanym materiałem, bogactwem zdobień, surową formą lub nietypowym kształtem. Duża różnorodność to możliwość szerokiego wyboru i lepszego dopasowania do konkretnych wymagań. Przyjrzyjmy się tym lampom, które dobrze wpisują się we współczesne aranżacje.

Oprawy w stylu industrialnym 

Choć minęło już sporo lat, od kiedy styl industrialny zagościł w aranżacjach wnętrz, wciąż cieszy się dużą popularnością. Po czym go poznamy? Jest tak charakterystyczny, że trudno pomylić go z jakąkolwiek inną stylistyką. Wystrojem nawiązuje do wnętrz starych, pofabrycznych pomieszczeń. Nie lubi przepychu, a ceni minimalizm, surowość i stonowaną kolorystykę. 

Te same cechy odnajdziemy w industrialnym oświetleniu. Surowa forma, widoczne elementy łączące oraz ślady użytkowania, takie jak wgniecenia, rysy itp. Industrialne oświetlenie to nierzadko zawieszona na gołym kablu, nieosłonięta niczym żarówka. Charakterystyczne dla tego stylu są też lampy wiszące z kloszem w kształcie odwróconej, metalowej misy. Często zobaczymy ostentacyjne wystające z niego źródło światła. W industrialnych wnętrzach znajdziemy również lampy ukryte za ażurowym, metalowym kloszem w formie klatki. Wiele tego typu opraw można znaleźć na stronie Lampy.it. Bardzo ciekawie wyglądają też masywne lampy „kwoki” oraz oprawy oświetleniowe z betonowymi kloszami. 

Oświetlenie w stylu industrialnym cieszy się dużym zainteresowaniem użytkowników. Chętnie wprowadzane jest zarówno do pomieszczeń w stylu loft, jak i do innych wnętrz. Wnosi do aranżacji surową elegancję i praktyczne, pozbawione zbędnego przepychu rozwiązania. 

Lampy glamour 

Jednak nie każdy lubi surowość i minimalizm. Osobom, które bardziej cenią efektowne zdobienia, blask i bogactwo aranżacyjne, z pewnością przypadną do gustu lampy w stylu glamour. Najczęściej wykonuje się je z metalu i szkła. Czasem spotkamy też bardziej zaskakujące materiały, np. ptasie pióra, albo zdecydowanie droższe – kryształy Swarovskiego. 

Lampy w stylu glamour prezentują się bardzo elegancko. Doskonale wyglądają zarówno przy wyłączonym, jak i włączonym świetle. Połyskują w jego blasku, mienią się kolorami lub dają piękne świetlne refleksy. 

Wśród lamp w stylu glamour spotkamy między innymi kryształowe żyrandole i efektowne metalowe formy, czasem o bardzo fantazyjnych i skomplikowanych kształtach. Niektóre z nich są bardzo dekoracyjne, u innych dostrzeżemy misterne detale. Mogą składać się z niezliczonej ilości niewielkich kryształków szkła, które pięknie odbijają światło albo wielu małych, metalowych elementów. Doskonale prezentują się we wnętrzu, stanowiąc jego prawdziwą ozdobę. 

Futurystyczne oprawy oświetleniowe 

Bardzo dekoracyjnie mogą wyglądać też lampy futurystyczne. W tym jednak przypadku dekorują nie bogactwem zdobień, a niezwykłą formą. Zadziwiające kształty tych lamp od razu zwracają uwagę. Zazwyczaj są asymetryczne, oryginalne, niezwykłe. Często przypominają działa sztuki nowoczesnej. Często wykazują duże rozmiary, co w połączeniu z niezwykłą formą od razu przyciąga wzrok użytkowników. 

Oprawy futurystyczne stanowią zupełne przeciwieństwo przekazu, który znamy z postmodernizmu – forma podążą za funkcją. W tym przypadku jest zupełnie inaczej – to funkcja musi nadążyć za formą. Lampy futurystyczne są inspirowane naturą, światem przyrody oraz figurami geometrycznymi czasem o regularnych, a innym razem niesymetrycznych kształtach. Takie lampy stanowią propozycję dla osób odważnych, które nie boją się wprowadzać do aranżacji wnętrz zupełne nowości i zwracające uwagę formy. Są też doskonałym przykładem tego, jak lampa może dekorować wnętrze, pomimo braku w swojej budowie licznych ozdób. 

Współczesne trendy w oświetleniu nie ograniczają się do jednego stylu czy jednolitej formy. We wnętrzach równie chętnie widzimy lampy glamour, co oprawy industrialne i futurystyczne. Niektóre z nich wprowadzane są do aranżacji pomimo wystroju korespondującego z zupełnie odmiennym stylem. Stanowią wtedy ciekawy i mocny akcent dekoracyjny.