Na pozór cięcie blachy wydaje się być bardzo prostą czynnością. Jednakże blacha, którą mamy ciąć może być zrobiona z różnego rodzaju materiałów. Tym samym należy wiedzieć, jakie narzędzie będzie odpowiednie do cięcia danej blachy. Trzeba dobrać je w taki sposób, aby w trakcie cięcia blachy nie doszło do jej uszkodzenia i aby mogła ona dobrze spełniać swoją rolę.

Czym można ciąć blachę?

Co najlepiej sprawdzi się do cięcia danej blachy? Można do tego celu zastosować między innymi nożyce do blachy, laser lub szlifierkę kątową. Wybór właściwego narzędzia do cięcia blachy jest uzależniony przede wszystkim od tego jakiego rodzaju i o jakiej grubości blachę chcemy ciąć.

W codziennym zastosowaniu najlepiej sprawdzą się najprostsze nożyce do cięcia blachy. Co prawda, nie poradzą one sobie z grubymi materiałami i trudno byłoby przy ich użyciu pociąć blachę o falistej strukturze, ale do cięcia cienkich arkuszy będą najlepsze. Zwłaszcza w związku z tym, że operowanie nimi jest dosyć poręczne, gdyż nie nagrzewają one ciętego materiału i nie tworzą iskier, a więc jest to idealne rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy wcześniej czegoś takiego nie robili.

W sklepach budowlanych znajduje się wiele różnych modeli naprawdę niedrogich nożyc, służących do cięcia blachy. Można się spotkać między innymi z wariantami nożyc dla prawo- i leworęcznych, uniwersalnymi, kątowymi i precyzyjnymi, przeznaczonymi do wycinania narożników. Nożyce do cięcia blach to narzędzia, przy użyciu których tnie się stosunkowo łatwo, jednakże mogą one powodować powstawanie zadziorów na kantach arkuszy blachy. Ich niewątpliwą zaletę stanowi również niska cena, gdyż zazwyczaj ich koszt mieści się w granicach kilkudziesięciu złotych. Warto w swoim asortymencie posiadać, zarówno podstawowy model prostych, jak też bardziej skomplikowanych - odgiętych nożyc do blachy. Jeśli ciąłeś kiedyś blachę po skosie lub po łuku z pewnością wiesz jak bardzo to zadanie ułatwiają nożyce, które mają ostrze wygięte na bok, co pozwala na znacznie łatwiejsze i bardziej precyzyjne cięcie blachy. 

Czy elektryczne nożyce do cięcia blachy są lepsze od tradycyjnych modeli?

W odniesieniu do standardowych urządzeń, narzędzia elektryczne z pewnością zdecydowanie ułatwiają wykonywanie różnego rodzaju zadań, przyspieszając wykonywany przy ich użyciu proces. Zatem, jeśli zależy Ci na wygodzie oraz na jak najszybszym wykonaniu cięcia powinieneś zdecydować się właśnie na zakup elektrycznych nożyc do cięcia blachy.
Jednakże przed zakupem wybranego modelu powinieneś sprawdzić między innymi:
- jakie ma zasilanie – elektryczne lub akumulatorowe; 
- moc danego modelu – powinna być tym większa, im częściej będziesz korzystać z nożyc;
- wagę nożyc – jeśli będą zbyt ciężkie możesz mieć problem z wykonaniem pracy przy ich pomocy.
Wszystkie te parametry stanowią przede wszystkim o użyteczności danego modelu nożyc elektrycznych i są uzależnione przede wszystkim od tego, czy potrzebujesz ich jedynie do wykonywania przydomowych prac, czy są one Twoim narzędziem do wykonywania pracy zawodowej. 

Co jeszcze warto mieć na uwadze przy wyborze nożyc do cięcia blachy?

Gdy zdecydujesz się zainwestować w profesjonalne nożyce do cięcia blachy, powinieneś najpierw sprawdzić jak leżą Ci w dłoni i dowiedzieć się, z jakiego rodzaju materiałów zostały wykonane ich uchwyty. W trakcie długiej pracy z nożycami bardzo ważna jest wygoda, zatem te kwestie mogą się okazać naprawdę istotne. Co więcej, warto, abyś również sprawdził jakość ostrzy. Jeśli zależy Ci na tym, aby wybrany przez Ciebie model służył Ci jak najlepiej przez długi czas powinieneś wybierać nożyce o ostrzach, wykonanych z najmocniejszego materiału, takiego jak stal HSS.

Poradę dostarczył serwis Tooles.pl – sklep z profesjonalnymi narzędziami dla domu i ogrodu.