Niezależnie od tego, czy remontujemy, czy dopiero urządzamy kuchnię, zawsze trzeba podjąć kilka ważnych decyzji. To od nich będzie zależało, czy później będzie nam się w niej pracować lepiej czy gorzej. Do niedocenianych kwestii w tym względzie należy wybór i umiejscowienie zlewozmywaka. W tym artykule podpowiadamy, kiedy najlepszym wyborem będzie zlewozmywak narożny, oraz jak wybrać najlepszy dla siebie. 
 

Jaki powinien być dobry zlewozmywak?

Podchodząc bardzo ogólnie do tematu, można powiedzieć, że dobry zlew nie dość, że będzie nam pasował do wnętrza, to jeszcze będzie funkcjonalny. Najczęściej dość łatwo udaje się nam określić, w jakim stylu chcemy urządzać kuchnię, a co za tym idzie, w jakim stylu powinna być armatura.


Tylko jak określić co to znaczy funkcjonalny?

By dobrze odpowiedzieć na to pytanie, najpierw należałoby się zastanowić, po pierwsze, jak często gotujemy w domu, a po drugie, czy będziemy mieli zmywarkę do naczyń, czy będziemy myć naczynia w zlewie.

Dzięki takim informacjom dużo łatwiej będzie nam określić między innymi:
- ile komór powinien mieć zlewozmywak oraz czy powinien być wyposażony w ociekacz?
- jaki kształt zlewu będzie najbardziej odpowiedni?
- jaki materiał najlepiej sprawdzi się w naszej kuchni?

Zlewozmywak narożny - kiedy to trafny wybór?

W kuchniach w kształcie litery L lub U, zwłaszcza tych mniejszych doskonale sprawdzają się zlewy narożne. Przestrzeń na blacie w narożnikach często jest trudna do zagospodarowania, a w małych kuchniach może wręcz wydawać się marnotrawstwem miejsca. Dobrym rozwiązaniem na funkcjonalne zagospodarowanie takiej przestrzeni jest właśnie zamontowanie zlewu narożnego. W niewielkiej kuchni w takim miejscu zlew łatwiej będzie zamontować nie tylko z odpowiednio dużą komorą do zmywania, ale i z ociekaczem.

Na rynku dostępne są bardzo różne modele zlewozmywaków narożnych, najczęściej można spotkać takie w kształcie łuku lub litery L. Zlewy narożne występują w wielu rozmiarach, od 1 komorowych do nawet 2,5 komorowych. Jednak w małych kuchniach, gdzie ilość miejsca jest mocno ograniczona, dobrze sprawdzają się zlewozmywaki 1,5 komorowe, w kształcie trapezu, takie jak na przykład te dostępne w sklepie Primagran - https://primagran.pl/zlewozmywaki-narozne/. 

Na co zwrócić uwagę kupując zlew?

Wybierając zlewozmywak, zwykle kierujemy się stylem, w jakim chcemy urządzić kuchnię. Warto jednak wiedzieć jak dobrać wielkość zlewozmywaka oraz jak sprawdzają się najbardziej popularne materiały, z których wykonuje się zlewy.
Wielkość zlewozmywaka zwykle dobiera się do liczby osób mieszkających w danym mieszkaniu.
- Dla singla lub pary w zupełności wystarczy zlew jednokomorowy, zwłaszcza jeżeli w kuchni znajdzie się też zmywarka.
- Dla dużych rodzin poleca się zlewy dwukomorowe.
- Za pośrednie rozwiązanie uważa się zlewpółtorakomorowy, czyli jednokomorowy wyposażony dodatkowo w mniejszą komorę z odpływem. Takie rozwiązanie będzie wystarczające dla mniejszych rodzin, zwłaszcza jeśli konieczne są kompromisy przy urządzaniu małej kuchni.

Bardzo ważny jest też wybór materiału, z którego zrobiony będzie zlewozmywak. Od tego zależeć może nie tylko komfort użytkowania, ale przede wszystkim trwałość i łatwość sprzątania.
Do najbardziej popularnych należą:
- zlewozmywaki ceramiczne - są bardzo odporne na zarysowania czy wysoką temperaturę, a wbrew pozorom trudno je uszkodzić mechanicznie. Problematyczne bywa jedynie szkliwo na powierzchni takiego zlewu, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na ciemny kolor - po pracy trzeba powierzchnię wytrzeć suchą ścierką, inaczej zostaną zacieki. Ponadto z czasem szkliwo często się ściera.
- zlewozmywaki granitowe - uważane są jedne z najbardziej trwałych spośród dostępnych na rynku opcji. Zlewy wykonane z mieszanek granitowych są odporne na zarysowania, uszkodzenia mechaniczne, przebarwienia, ale również nie dają się zniszczyć wysokiej temperaturze czy środkom chemicznym.
- zlewozmywaki stalowe - występują w dwóch wersjach, ze stali emaliowanej i ze stali szlachetnej. Te emaliowane są tanie, łatwe do utrzymania w czystości, i odporne na wysoką temperaturę, jednak nie są odporne na uderzenia, emalia łatwo odpryskuje. Tej wady nie mają zlewy ze stali szlachetnej, ich wadą są za to łatwo powstające nieestetyczne zacieki. 
 
W sklepach można też znaleźć zlewozmywaki z tworzyw sztucznych, kamienne lub szklane.