bity do wkrętarki

Wkrętarka jest niezastąpiona podczas remontu, czy też majsterkowania. Nie każdy ma świadomość, że bity do wkrętarki zwiększają funkcjonalność posiadanego narzędzia. Bardzo ważne jest jednak to, aby właściwie dopasować grot do posiadanego urządzenia. Nie jest to tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Plusem jest fakt, że na rynku znajdują się gotowe komplety końcówek nasadowych. Można również zakupić osobne elementy, a więc wszystko zależy od osobistych wymagań oraz potrzeb. Osoby, które korzystają z wkrętarki sporadycznie raczej nie będą korzystać z całej kolekcji specjalistycznych grotów. Jak rozpoznać dobre bity? Wszystko opisano poniżej.

Podstawowe rodzaje bitów do wkrętarki

Wybierając bity do wkrętarki należy przede wszystkim określić, jaki typ końcówki będzie odpowiedni. Pamiętaj, że musi być on dopasowany do wkręta. Jest to szczególnie istotne w przypadku, gdy posiadają one złożoną budowę (np. wkręty chroniące przed włamaniem). Teoretycznie na rynku bez trudu można zakupić bit uniwersalny, jednak jego jakość bardzo często pozostawia wiele do życzenia. Najlepsze końcówki nasadowe do wkrętarki posłużą niezawodnie przez długi czas.

rodzaje bitów do wkrętarki

Ze względu na rodzaj końców wyróżnia się:
- Bity rowkowe - są zdecydowanie najprostsze, jeśli chodzi o budowę. Z tego powodu uchodzą one za uniwersalne. Plusem jest niska cena zakupu.

- Bity krzyżowe PH - ich końcówka przypomina krzyż. Są one przeznaczone do wkrętów typu Philips.

- Bity krzyżowe PZ - są podobne do bitów PH, jednak posiadają bardziej złożoną budowę. Końcówka tworzona jest przez dwa krzyże, które posiadają różne wymiary. Jeden z nich jest również płytszy.

- Bity Torx - to końcówka sześcioramienna o zaokrąglonych krawędziach. Stabilizują one narzędzie podczas pracy. Zmniejszają ryzyko uszkodzenia wkrętów, czy też ich przedwczesnego zużycia. Zaletą jest również podwyższona wytrzymałość.
Bity Torx Plus - są podobne do standardowych bitów Torx, jednak ramiona zostały dodatkowo spłaszczone. To właśnie dzięki temu powierzchnia styku z wkrętem jest jeszcze wyższa. Przekłada się to na wyższy moment dokręcania. Praca przebiega sprawniej, gdyż stabilność narzędzia jest wyższa.
końcówki do wkrętarki bity

Ze względu na łeb wkrętu wyróżnia się:
- Bity sześciokątne - to końcówki wyglądające jak gwiazda. Są dość często wykorzystywane. Warto wspomnieć o szczególnej odmianie końcówek nasadowych sześciokątnych - Tamper Resistant. W centralnym ich punkcie znajduje się otwór, dzięki któremu możliwe jest zamocowanie wkrętów antywłamaniowych. Ich odkręcenie przez nieupoważnione osoby jest niemożliwe.

- Bity kwadratowe (czworokątne) - końcówka w formie kwadratu jest wykorzystywana raczej rzadko. Głównie stosuje się ją w przemyśle.

- Bity trójkątne - cechują się średnią stabilnością, ponieważ przy dokręcaniu zachodzi konieczność wygenerowania wysokiej siły. Niekorzystnie wpływa to na proces przenoszenia wysokich momentów obrotowych.

- Bity Torq-Set - końcówka składa się z czterech krawędzi, które przypominają przesunięty krzyż.

- Bity Tri-Wing - wyróżniają się trzema powierzchniami nośnymi. Należy zaznaczyć, że są one przystosowane do wkrętów antywłamaniowych, czyli takich, które nie mogą zostać odkręcone przez nieupoważnione osoby.

Jakie bity zakupić?

Wiele osób zastanawia się, jakie bity do wkrętarki wybrać. Liczy się nie tylko końcówka. Warto wziąć pod uwagę, z jakiego materiału został wykonany grot. Zwykle są one produkowane ze stali wanadowej. Można również spotkać się z elementami wykonanymi z stali wanadowo-molibdenowej lub chromowo-wanadowo-molibdenowej. Najwyższą wytrzymałością cechują się końcówki nasadowe z stali diamentowej. Niestety są one również najdroższe.

Zastanawiasz się, które bity do wkrętarki sprawdzą się podczas prac pod dużym obciążeniem? Dobrym wyborem wydają się być groty udarowe. Zniosą one nawet najcięższe warunki otoczenia. Są mocne i odporne na uszkodzenia. Zmniejsza to ryzyko np. pęknięcia wkrętu, czy też uszkodzenia urządzenia. Trzeba jednak wzięć pod uwagę, że wkrętarka musi posiadać funkcję udaru. W innym przypadku można stosować jedynie bity nieudarowe, które nie są tak trwałe. 

jakie bity do wkrętarki wybrać

W przypadku prac profesjonalnych najlepiej sprawdzą się bity z strefą skrętną. Powstały one z myślą o osobach, które oczekują podwyższonej odporności na warunki użytkowania. Świetnie sprawdzą się nawet w przypadku wyjątkowo modnych wiertarek udarowych. W tym przypadku bit ulega odkształceniu, jednak powraca do swojej pierwotnej formy. Należy również zaznaczyć, że w sprzedaży znajdują się nawet końcówki nasadowe z podwójną strefą skrętną. Są one niezwykle elastyczne, a zarazem mocne. Z pewnością posłużą podczas realizacji wielu skomplikowanych zadań. Plusem jest fakt, że są one przystosowane do ekstremalnie twardych materiałów.

Trzeba również uwzględnić rodzaj obrabianej powierzchni. Jeśli jest ona miękka (wykonana np. z drewna, czy tez plastiku), to grot powinien być sztywny i twardy. W innym przypadku będzie się wyginał. Odwrotnie jest w sytuacji, gdy powierzchnia jest twarda. Bit musi być elastyczny, tak aby powrócił do pierwotnej formy.

Jeśli szukasz odpowiednich bitów do swojej wkrętarki koniecznie odwiedź sklep internetowy Castorama: https://www.castorama.pl/produkty/narzedzia-i-artykuly/elektronarzedzia-przenosne-i-akcesoria/wiertarki-wkretarki-i-mloty/akcesoria-do-wkretarek/bity.html