Rolety zewnętrzne w nowo budowanych domach są już praktycznie standardem. Nic w tym dziwnego, posiadają bardzo wiele zalet, o których warto pamiętać. Sprawdzą się idealnie zarówno w ciepłe, słoneczne dni jak i zimowe wieczory. Latem zapewniają przyjemy chłód, a zimną ochronią przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Pozwalają także zminimalizować hałas czy stanowią nieoceniony element ochrony antywłamaniowej. Pozostaje tylko pytanie, jakie rolety zewnętrzne wybrać


Rodzaje rolet zewnętrznych 

Na rynku można wyróżnić kilka rodzajów rolet zewnętrznych. Najczęściej spotyka się rolety elewacyjne, naokienne i nakładane na okno. Rolety elewacyjne mocowane są do elewacji, tuż nad samym oknem. Prowadnice natomiast są usytuowane po bokach wnęki okiennej. Natomiast w przypadku modeli naokiennych skrzynkę rolety montuje się we wnęce okiennej , do ramy okna, a prowadnice do profili pionowych. Innym rozwiązaniem jest roleta nakładana. Roleta jest wbudowana pomiędzy ościeżem, a górnym fragmentem ramy okiennej. Zwinięta kaseta jest praktycznie nie widoczna, gdyż jest całkowicie ukryta w ścianie, osłonięta przez ocieplenie oraz tynk. 

Sterowanie rolety 

W zasadzie istnieją dwa warianty sterowania rolety zewnętrznej – automatyczny (elektryczny) oraz manualny (ręczny). W przypadku ręcznego sterowania roleta rozwijana jest przy pomocy linki bądź zwijacza z taśmą. Przy większych rozmiarach rolety stosuje się mechanizm korbowy. Najwygodniejszym mechanizmem sterowania jest oczywiście mechanizm elektryczny. Silnik elektryczny wraz z napędem pozwoli na sterowanie roletą przy użyciu pilota. Dodatkowo można rolety podłączyć do inteligentnego systemu sterowania budynkiem. 


Wybór napędu rolety 

Napędy rolet zewnętrznych różnią się od siebie średnicą oraz wbudowanymi funkcjami. W zależności od potrzeby możemy stosować napędy zwykłe typ standard, z wbudowanym odbiornikiem radiowym czy z funkcją detekcji przeszkód. 

Wśród produktów możemy znaleźć sterowania przewodowe czy bezprzewodowe, które będą miały postać przełączników ściennych bądź pilotów. Można też skorzystać z wbudowanego programatora zegarowego, który pozwali na zautomatyzowanie osłon z uwzględnieniem poszczególnych dni tygodnia, czy por dnia. Roletę można również wyposażyć w czujniki atmosferyczne, które podejmą właściwą reakcję w zależności od zarejestrowanych warunków (duże nasłonecznie, silny wiatr). 

Na stronie sukcesgroup.pl znajdziemy wiele nowoczesnych rozwiązań służących automatyzacji rolet zewnętrznych m.in. napędy dwukierunkowe dedykowane systemowi YOODA SMART HOME opartego na komunikacji zwrotnej. 

Ilość i różnorodność urządzeń jest dość ogromna, dlatego warto też skorzystać z serwisu i doradztwa technicznego.