Wybór koloru ścian często sprawia nam wiele trudności. Zastanawiamy się, czy podążać za modą, czy wybrać je w zgodzie z osobistymi preferencjami. Na początek warto zadać sobie kilka pytań.

Modne kolory ścian - czym się sugerować?

Wybór kolorystyki danego wnętrza często wybieramy od doboru odcienia ścian. Zdarza się, że robimy to bez przemyślenia, pod wpływem jakiegoś impulsu, a później tego żałujemy. Okazuje się, że w naszym kraju zazwyczaj wybierane są kolory jak najbardziej neutralne, co często daje ponury i anonimowy efekt. 

Tym razem warto od samego początku pracy nad wnętrzem mieć wyrobioną koncepcję dotyczącą koloru ścian. Na początek warto zastanowić się na swoimi potrzebami i preferencjami. Istotne jest to, jaki mamy temperament, a także jakie są nasze oczekiwania od wnętrza: czy stawiamy na półmrok, izolację, aurę tajemniczości i przytulności, czy też szukamy światła, przestrzeni, dalekich perspektyw. 

Większość z nas pragnie w jakiś sposób oswoić wnętrze, nadać mu swojskiego, a tym samym przytulnego charakteru. Tego rodzaju przytulne wnętrza bardzo lubią na ścianach odcienie brązu, beże, żółcienie i ochry. Dodatkowo można stworzyć ten klimat poprzez powieszenie bliskich nam fotografii.

Jeżeli zależy nam na przytulnym wnętrzu, sprawiającym wrażenie ciepłego, to miejmy na uwadze, że niełatwo osiągnąć ten efekt w przypadku dużego pomieszczenia, np. salonu. Można jednak z pomocą barw na ścianach stworzyć poczucie przestrzeni i dalekich perspektyw poprzez właściwe padanie światła. W tym celu warto postawić na chłodną paletę barw. 

Ciężko natomiast połączyć wrażenie zarówno wnętrza przytulnego, jak i przestrzennego - te dwie cechy się wykluczają. Można na przykład wybrać ciepłą, słoneczną przestrzeń, ale nie zapomnieć o dodaniu do niej chłodnego błękitu czy turkusu.

Kolory ścian a samopoczucie

Oprócz kierowania się osobistymi preferencjami i trendami w modzie, warto mieć na uwadze, jaki wpływ mają kolory na nasze samopoczucie.

Kolor biały - pasuje do wnętrz nowoczesnych, minimalistycznych, monochromatycznych. Daje on efekt większej, chłodniejszej, bardziej przejrzystej przestrzeni. Dobrze jest jednak uzupełniać go nieco żywszymi meblami lub dodatkami, by nie był zbyt monotonny.

Kolor żółty - posiada wiele odcieni. Jest to barwa pozytywna, która optymistycznie nastawia do życia. Wpływa rozjaśniająco na wnętrze, niezależnie od aury panującej za oknem. Poleca się żółć do pomieszczeń z niewielką ilością światła. Kolor żółty w nadmiarze może działać męcząco, a nawet irytująco. Żółć poleca się do jadalni, ponieważ poprawia ona trawienie i apetyt.

Kolor pomarańczowy - jest to barwa optymistów. Wpływa ona rozświetlająco na wnętrze, dodaje nam energii, nastraja pozytywnie do życia. Bardzo dobrze komponuje się z chłodną zielenią, bielą lub kolorem niebieskim na zasadzie kontrastu. Uwaga na zbyt intensywne odcienie tej barwy - wówczas warto wybrać je jedynie jako dodatki.

Kolor zielony - jest to barwa, która relaksuje, wpływa na nas kojąco, przywodzi na myśl spokojne odcienie natury. Oprócz tego poprawia on krążenie i pracę płuc. Zieleń jest symbolem nadziei. Nadaje się do wnętrz, w których chcemy odpoczywać. 

Kolor czerwony - jest to barwa, która dodaje nam energii, motywuje do działania. Sprawdza się w miejscach pracy. Uwaga jednak na czerwień w nadmiarze - może wywoływać agresję i irytację. Stawia się na ten kolor raczej jako dodatek niż barwę główną. Znakomicie prezentuje się w połączeniu z szarością, bielą czy niebieskim.