Robot sprzątający to obiekt westchnień nie jednej pani domu. Nic w tym dziwnego, przyzwyczailiśmy, że rozwój nowych technologii pozwala na łatwiejsze wykonywanie codziennych obowiązków. Jednym z takich urządzeń jest iRobot Roomba 675 – inteligentny robot sprzątający. Dla wszystkich, którzy zastanawiają się nad zakupem Roomby, przygotowałam moje subiektywne opinie, zestawienie wad i zalet robota. Dowiecie się, czy naprawdę warto w niego zainwestować. 

iRobot Roomba 675

IRobot Roomba 675, to jeden z najczęściej wybierany robotów sprzątających z serii 600. Składa się z głównej jednostki sprzątającej oraz stacji dokującej, działającej na takiej samej zasadzie co ładowarka sieciowa. Jeśli wejdziecie na stronę producenta irobot.pl, przekonacie się, że oprócz tego modelu jest jeszcze kilka innych robotów różniących się między sobą posiadanymi funkcjami, wyglądem oraz ceną. 


Zalety iRobot Roomba 675

Wygoda użytkowania 

Robota uruchamia się za pomocą jednego przycisku. Można to też zrobić z poziomu telefonu, instalując aplikację iRobot HOME. Musimy jednak posiadać Wi-Fi w domu. Aplikacja pozwala na ustalenie harmonogramu sprzątania robota. Dostarcza również informacji o efektywności sprzątania w postaci statystyk.

Oszczędność czasu 

Robot Roomba sprząta bez naszej pomocy, robi to automatycznie. My w tym czasie możemy zająć się setką innych czynności w domu lub zwyczajnie wyjść na spacer, do kina czy restauracji. Robot może pracować pod naszą nieobecność. Nie musimy martwić się, o ładowanie baterii. Robi to automatycznie, wjeżdżając do swojej stacji dokującej. 


Wysoka efektywność 

Roomba dzięki technologii Dirt Detect odnajduje miejsca najbardziej zabrudzone i tam sprząta jako pierwszy. Urządzenie jest dość niskie, więc bez problemu może sprzątać pod większością mebli. Został też wyposażony w technologię iAdapt. Odkurzacz wie, w których miejscach jest najwięcej kurzu. Odkurzacz wybiera optymalne zachowanie spośród dziesiątek zaprogramowanych modeli zachowań, aby jak najefektywniej sprzątać całą powierzchnię. Roomba posiada 3-stopniowy system sprzątania. Wzdłuż ścian i krawędzi zabrudzenia wymiata wirująca szczotka boczna. Są również szczotki umiejscowione bezpośrednio pod robotem. Uniwersalność 

Odkurzacz świetnie radzi sobie z różnymi powierzchniami. Bez problemu odkurzy śliski parkiet, dywan, gładkie linoleum czy kafelki z fugami. Ruchoma głowica czyszcząca umożliwia Roombie automatyczne dostosowanie się do warunków otoczenia. Nie musimy się martwić, że robot spadnie ze schodów. Świetna sprawa. Najlepsze rozwiązanie dla posiadaczy zwierząt Robot jest wyposażony w technologię AeroVac doskonale radzi sobie z włosami, sierścią i innymi większymi zabrudzeniami. Ciąg powietrza ściąga włosy ze szczotek iRobota Roomba i wciąga je do pojemnika. Byłam zdziwiona, ile włosów zebrało się po odkurzaniu Roombą. 


Wady iRobot Roomba 675 

Proces ładowania 

Robot ani stacja dokująca nie świeci się podczas ładowania. Tak naprawdę użytkownik nie wie, ile robot potrzebuje czasu do całkowitego naładowania, czy jest gotowy do pracy, czy może się zepsuł. Zdecydowanie wolałabym, aby proces ładowania był zaznaczony migającą diodą czy innym wskaźnikiem na urządzeniu.

Głośność pracy 

Głośność robota jest porównywalna do  zwykłych odkurzaczy średniej klasy. Nie jest to szczególnie uciążliwe. W zawsze robota można włączyć pod naszą nieobecność, gdy wychodzimy z domu i po powrocie cieszyć się czystym mieszkaniem.


Uderzenia 

Robotowi zdarza się uderzać w coś podczas pracy. Najczęściej są to meble. Nie musimy się bać, że nasze wyposażenie zostanie uszkodzone, bo uderzenia są naprawdę delikatne, ale jestem ciekawa — jak to potem będzie wyglądać za kilka lat, czy nie pojawią się zarysowania, czy mikrouszkodzenia? 


Podsumowanie: 

Nie ma wątpliwości, że iRobot Roomba 675 to fajny gadżet, który przyda się w każdym domu. Zwłaszcza takim gdzie są małe dzieci, alergicy czy zwierzęta, a codzienne dbanie o czystość podłogi jest bardzo uciążliwe przy zwykłym odkurzaczu. Odkurzacz docenią również osoby starsze czy schorowane, które zwyczajnie nie mają siły pchania odkurzacza czy nie mogą się schylać. Każdy, kto choć raz odkurzał dywan, wie, że odkurzanie zwykłym odkurzaczem wymaga mimo wszystko sporej energii. Jeśli podsiadamy odkurzacz o słabej mocy ssącej, to tym bardziej polecam iRobot Roomba 675. Cena na stronie producenta to ok. 1500 zł, ale jest ona do zaakceptowania, jeśli weźmiemy pod uwagę zalety urządzenia.