Styl wnętrz nie jest już dyktowany wyłącznie modą, a indywidualnym gustem i naszą fantazją. Nie zmienia to jednak faktu, że często i chętnie sięgamy po inspirację do przeszłości. Postawienie na retro jest doskonałym pomysłem również na urządzenie kuchni. Klasyczna biel, oryginalne sprzęty i dekoracje w stylu vintage nadadzą temu pomieszczeniu niesamowitego uroku i uprzyjemnią gotowanie. 

1. Planowanie to podstawa

Zanim zabierzemy się do wybierania garnków i kubków, warto poświęcić dłuższą chwilę na rzetelne rozplanowanie swojej kuchni. Dokładnie zmierzmy całą przestrzeń, ustalmy, czego potrzebujemy i oczekujemy od wnętrza, stawiając przy tym na funkcjonalność projektu. Możemy przyjrzeć się ciekawym katalogom i ofertom sklepów meblowych, które niewątpliwie dostarczą nam sporo inspiracji. Być może okaże się, że wpadnie nam przy tym w oko szafka lub model krzesła, o którego istnieniu nawet nie wiedzieliśmy, a idealnie wpisze się w naszą kuchnię retro. Warto również skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy podpowiedzą, które meble sprawdzą się w naszym wnętrzu.

2. Stare dobre czasy, czyli?

Każda dekada charakteryzowała się inną paletą barw, materiałów i trendów. I tak na przykład w latach 60. i 70. dominowały lakierowane żółcie, pomarańcze i czerwienie. Lata 50. to romantyczne pastelowe błękity, turkusy i biele. Z kolei wcześniejsze trendy nieodłącznie kojarzą się z ciemnym, eleganckim drewnem. W stylu vintage nie musimy trzymać się reguł jednego motywu, możemy je dowolnie łączyć i mieszać, ale musimy robić to z wyczuciem. Najbezpieczniejszą opcją będą białe meble, do których będziemy mogli potem łatwo wybierać i zmieniać dodatki.

3. Na miarę epoki

Pierwszym słowem, jakie powinno kojarzyć nam się ze stylem retro, jest drewno. Drewniane szafki, półki, krzesła i stół absolutnie górują tu nad innymi materiałami. Jasne fronty, ciemniejsze blaty i metalowe uchwyty z efektem starego złota, to przepis na powrót do przeszłości. Fantastycznym rozwiązaniem, które pomoże w aranżacji jadalni, będą meble na wymiar. Bez problemu pogodzimy nowoczesną funkcjonalność i oldschoolowy charakter kuchni połączonej z jadalnią, w której nie może zabraknąć krzeseł i stołu idealnie wkomponowanego w zabudowę meblową.

4. Spotkanie historii z teraźniejszością

Sprzęt, który dobierzemy do naszej kuchni, również powinien nawiązywać do minionych czasów. Ciemna kuchenka gazowa z odstającymi pokrętłami, klasyczne metalowe kurki przy kranie czy lodówka z zaokrąglonymi brzegami od razu przywodzą na myśl styl retro. Nie oznacza to jednak, że mamy kompletnie odrzucić współczesne rozwiązania techniczne. Możemy w subtelny sposób wpleść je nawet do rustykalnego wnętrza. Energooszczędne oświetlenie LED, praktyczny system organizacji szuflad czy sprzęt ukryty pod tradycyjnymi frontonami to tylko niektóre z pomysłów.

5. Epoka oświecenia

Ciekawym zagadnieniem jest kwestia elementów oświetlenia w kuchni. Z łatwością znajdziemy obecnie wiele ciekawych projektów lamp, które wpisują się w styl retro, są one bowiem niezwykle popularne nawet w nowocześniejszych konwencjach. Bardzo efektownie, choć jednocześnie minimalistycznie prezentują się metalowe, geometryczne klosze, które całkowicie odsłaniają pojedynczą żarówkę. Swoim kształtem nawiązują one na przykład do lat 60. Z kolei stalowa lampa na elastycznej sprężynie od razu przywodzi na myśl projekty z lat 70. W zupełnie odległe czasy przeniesie nas żyrandol imitujący świecznik rodem z barokowego pałacu.

6. Oko do detali

Diabeł tkwi w szczegółach i nawet nowoczesne pomieszczenie nabierze cech vintage, jeśli postawimy na odpowiednie dodatki. Wszechobecne pojemniki z podpisami, słoiki i butelki z zamknięciem typu weck, wiklinowe kosze czy tradycyjny czajnik przeniosą nas do kuchni naszych babć. Takie elementy, jak kolorowe fartuchy, urocze firanki, obrus lub serwetki w kwiaty wprowadzą przytulny klimat sprzed lat. Szczególną rolę odgrywa również odpowiednia zastawa. W kuchni retro warto wyeksponować klasyczny zestaw obiadowy bądź porcelanowe filiżanki w idealnie pasujących do klimatu, przeszklonych szafkach.