pierwsze urodziny


Prezent na roczek może sprawić dziecku dużo radości. Jest tylko jeden warunek - musi być trafiony. Duża odpowiedzialność ciąży więc na rodzicach, dziadkach czy ciociach. Muszą kupić dziecku coś, co mu się spodoba. Aby ułatwić Wam zakupy zebrałam dla Was ponad 100 inspiracji na rozwijający i kreatywny prezent. Sprawdźcie sami i koniecznie polećcie wpis inny, jeśli Wam pomógł.

Co kupić na pierwsze urodziny? 

Przyjęło się, że pierwsze urodziny obchodzone są w sposób bardzo uroczysty. Rodzice podchodzą do nich ze szczególnym sentymentem, bo oto ich pociecha przestaje być niemowlęciem, zaczyna być coraz bardziej samodzielna - stawia pierwsze kroki, podejmuje próby samodzielnego jedzenia czy wypowiada pierwsze słowa. Najbliżsi chcą podarować dziecku na roczek coś wyjątkowego. Możliwości prezentowe są naprawdę duże – ubranka, prezenty spersonalizowane, fotoprezenty czy atrakcje. Zazwyczaj jednak większość z nas jako prezent na pierwsze urodziny wybiera zabawki, ale można też postawić na prezent w postaci przeżyć np. wstęp dla całej rodziny do parku rozrywki Magiczne Ogrody: https://prezentmarzen.com/rodzinny-wstep-do-parku-rozrywki-magiczne-ogrody-2/

Dzieci kochają się bawić i poznawać świat, nie warto więc pozbawiać ich tej przyjemności zwłaszcza w pierwszych latach życia. 

Nie ma co się łudzić, każda zabawka prędzej czy później znudzi się dziecku, są jednak takie prezenty, które rosną z dzieckiem i mimo upływu czasu stwarzają dla niego nowe możliwości zabawy. 

prezent na pierwsze urodziny
Chatka interaktywna - KLIK

Mam świadomość, że problemem dla wielu dziadków i rodziców chrzestnych może być znalezienie idealnej zabawki dla rocznego dziecka. Ktoś pomyśli że kiedyś mimo wszystko było łatwiej kupić prezent. Zabawek było niewiele, często trzeba było się natrudzić aby coś kupić, a maluszek cieszył się z każdego nawet najdrobniejszego upominku. Zabawka była swego rodzaju świętością, trzeba było ją szanować, bo jak się zepsuje czy zniszczy to rodzice nie mieli możliwości zakupu drugiej. Dobrze pamiętam naszą euforię jak tata przywiózł bratu na roczek samochód na baterię. To było coś. Teraz większość dzieci nawet nie pamięta swojej pierwszej zabawki. Czasy się zmieniły i wymagania prezentowe również. 

Sama jestem mamą i wiem, jak trudno wybrać coś sensownego, co spodoba się maluszkowi i nie wyląduje gdzieś zapomniane w kącie pokoju. Wiele razy szukałam inspiracji prezentowych, które pomagały mi podczas podjęcia decyzji. Dziś w oparciu o własne doświadczenia przygotowała pomysły prezentowe na roczek podzielone na kategorie. Znajdziecie tutaj zabawki dostosowane do płci, wieku dziecka; pogrupowane według upodobań maluszka. Różnią się one między sobą ceną czy posadami funkcjami. Inspiracje pochodzą ze znanych sklepów, dodatkowo jeśli klikniecie w link zostaniecie przekierowani do porównywarki produktów. Będziecie mogli porównać ceny i wybrać ten sklep, w którym zabawka jest najtańsza. Starałam się jednak wybierać takie prezenty na roczek, które są: 
  • interesujące, czyli zaciekawią dziecko już od pierwszej chwili; 
  • dostosowane do wieku, a więc pozbawione elementów, które mogą być nie bezpieczne dla rocznego dziecka; 
  • solidne, czyli nie zniszczą się tak szybko i będą mogły posłużyć innym dzieciom; 
  • kreatywne, czyli takie które wspierają rozwój dziecka; 
  • rozsądne cenowo, czyli takie, które nie są tak przesadnie drogie, aby trzeba było wydawać na nie pół majątku. Przeważnie są to zabawki kosztujące do 100 zł czy 150 zł maksymalnie. Uwierzcie mi, że czasami wystarczy trochę przemyśleć prezent, aby kupić coś genialnego, co ucieszy roczniaka. 

Prezent na roczek według płci 

Roczek to taki wiek gdzie jeszcze nie widać szczególnego podziału na zabawki dla dziewczynki i dla chłopca. Powiedziała bym że większość zabawek w tym wieku jest uniseks, czyli będzie odpowiednia zarówno dla obu płci. Kolory są bardzo neutralne i dostosowane do potrzeb maluszka. Oczywiście znajdziemy i tutaj zabawki ukierunkowane na płeć. Warto przed zakupem rozważyć czy lepiej kupić zabawkę typowo dziewczęcą, czy taką neutralną zwłaszcza, gdy to jest pierwsze dziecko. Z zabawki uniseks może korzystać potem przecież młodsze rodzeństwo. 

Prezent na roczek dla dziewczynki 

prezent na roczek dla dziewczynki1) Wózek - pchacz drewniany
2) Lalka szmaciana 
3) Klocki LEGO Duplo 
4) Lisek interaktywny 
5) Układanka domek
6) Miś interaktywny
7) Przytulanka Miki
8) Wózek - pchacz dla lalek 
9) Kostka różności
10) Odkurzacz interaktywny
11) Słonik - pianinko 


Prezent na roczek dla chłopca 

prezent na roczek dla chłopca
1) Arka Noego 

Prezent na roczek według kategorii 

Zabawki interaktywne 

Zabawki można podzielić na różne kategorie, m.in. na te edukacyjne, zwykłe oraz te interaktywne. Nie trudno się domyśleć, że zabawki interaktywne wchodzą w interakcję z dzieckiem. Zabawka oddziałuje na maluszka przez światło, dźwięk czy inne ruchome elementy, a dziecko stymuluje zabawkę do działania przez swój ruch, dotyk. Zabawki interaktywne są wyposażone w różne kolorowe gadżety przyciągające uwagę maluszka. Z własnego doświadczenia wiem, że ten rodzaj zabawek świetnie sprawdza się u najmłodszych dzieci, które odbierają bodźce ze świata przy pomocy zmysłów – oczy, wzroku. Taka zabawka potrafi oddziaływać na zmysł muzyczny. Roczniak słysząc wesołe melodyjki chce klaskać, kiwa się, podskakuje czy tańczy. 

prezent na roczek edukacyjny

 
1) Tablet literkowy
2) Mini laptop edukacyjny
3) Piesek Szczeniaczek komputer
4) Kierownica
5) Laptop Dumel
6) Piesek
7) Kostka 
8) Książka 
9) Szczeniaczek interaktywny
10) Słonik interaktywny 
11)  Arka Noego ze zwierzątkami

Zabawki edukacyjne 

Zabawki edukacyjne nie tylko bawią, ale przede wszystkim uczą. Jak dowodzą liczne badania najbardziej efektywna nauka to ta, która jest połączona z zabawą. Dlaczego? Bo kojarzy się dziecku z czymś przyjemnym i beztroskim. Warto więc wykorzystać ten czas na przyswojenie dziecku podstawowych pojęć tj. kolory, cyfry czy pierwsze litery alfabetu. Maluszek po swoim ulubieńcu chętnie będzie powtarzał usłyszane słowa i uczył się jednocześnie. Świetnie, prawda? 


Klocki, sortery 

Klocki to klasyka wśród zabawek. Kto z nas nie bawił się klockami. Niech was jednak nie zmyli to określenie. Obecnie klocki to kilkadziesiąt różnych rodzajów zabawek i to nie koniecznie w kształcie tradycyjnego prostopadłościanu. Nawet gdy ktoś z najbliższych kupi dziecku klocki to istnieje bardzo małe prawdopodobieństwo, że prezent się powtórzy. Warto wybrać tego typu zabawkę, bo klocki i sortery dają całą masę korzyści dla dziecka. Uczą nie tylko rozróżniania kształtów i poszczególnych wielkości, ale także rozwijają koordynację oko – ręką, co w tym wieku jest nieocenione. 

prezent na roczek klocki
1) Pociąg z literkami
2) Klocki drewniane
3) Klocki plastikowe Mega Bloks
4) LEGO DUPLO zwierzątka
5) Klocki zwierzątka
6) DUPLO zwierzęta Safari
7) Klocki typu wafle
8) Cyferkowe klocki sensoryczne
9) Klocki z pojemnikiem
10) Żółw klocki
11) Żyrafa klocki
12) Klocki drewniane z sorterem

Rowerek biegowy 

Rowerek biegowy swoim wyglądem przypomina zwykły rower, ale w odróżnieniu od niego nie ma pedałów. Ruch odbywa się tylko przy pomocy siły malutkich nóżek. Jego działanie nie jest zbyt skomplikowane i już roczne dziecko w krótkim czasie nabywa umiejętność jazdy na nim. Ten prezent ma niewątpliwą zaletę, wspiera motorykę dużą dziecka i pozwala mu zużyć niczym nie wyczerpane pokłady energii. Niektóre modele dostępne są już nawet od 6 miesiąca życia i zamiast dwóch kółek, posiadają trzy aby cztery, zapewniając dziecku większą stabilność. Do listy prezentów na roczek warto dodać nowoczesny rowerek trójkołowy dla dziecka.

prezent na roczek jeździki

1) 2) 3) 4)  5)  6)  7)  8)  9)  10)

Jeździk, pchacz 

Jeździk to nie tylko doskonały pomysł na prezent, to również bardzo praktyczna zabawka, która przyda się podczas spaceru. Roczne dziecko może zrezygnować z tradycyjnego wózka, na rzecz bardziej praktyczniejsze jeździka. Jego zalety są nieocenione. Początkowo może służyć jako pchacz, który motywuje maluszka do stawiania samodzielnych kroków, potem może być wykorzystany jako pojazd i rozwijać koordynację ruchową raz motorykę dużą dziecka. 

prezent na roczek pchacze


To chyba tyle. Dostarczyłam Wam całą masę inspiracji prezentowych. Wybierając prezent na roczek z moich propozycji możecie być pewni, że zabawka będzie trafiona. Są to zabawki trwałe, solidne i cieszące się dużą popularnością wśród kupujących. My sami mamy kilka zabawek z tej listy i są one bardzo dobrze zachowane mimo upływu lat. Dzieci bawią się nimi bardzo chętnie i często wracają do zabawy. Posłużą jeszcze nie jednemu maluszkowi w naszej rodzinie i co najważniejsze nie kosztowały zbyt wiele.