Świadomość, że zostało kilka dni do świat może przerażać, zwłaszcza gdy uświadomimy sobie, że nie zaczęliśmy sprzątać naszego domu. Niestety święta to nie tylko błogi czas lenistwa i cieszenia się obecnością bliskich, ale również obowiązki – zakupy, gotowanie, pieczenie i sprzątnie. Oczywiście nie należy w tym wszystkim przesadzać i znaleźć swój złoty środek. Jedno jest pewne, jeśli wszystko dobrze rozplanujemy, to spokojnie zdążymy ze wszystkimi czynnościami. Przygotowałam dla Was harmonogram sprzątania do wydruku, który ułatwi Wam pracę. 


Harmonogram sprzątania 

Dzień 1. Przejrzyj chemię 

Zanim zaczniesz sprzątać, przygotuj się do sprzątania. Zrób listę potrzebnej chemii. Przejrzyj szafki. Może czegoś brakuje? Sprawdź, czy masz płyn do mycia okien, płyn do mycia toalet, płyn do usuwania kamienia, płyn do mycia naczyń czy do podłogi. Wiele środków możesz zrobić samodzielnie. Sprawdź jak myć okna octem oraz jak zrobić pachnący płyn do prasowania. Zaopatrz się w miękkie ściereczki, ręczniki jednorazowe, worki do odkurzacza. Dzięki temu możesz być pewna, że w trakcie sprzątania nie będziesz musiała się odrywać i biec do sklepu, aby robić zakupy. 

Dzień 2. Przygotuj sprzęty 

Wiele urządzeń pomaga szybciej uporać się z obowiązkami. Mycie okien z pewnością ułatwi myjka do okien, która pozwoli umyć okna bez smug w bardzo szybkim tempie. Dzięki niej możemy też zmniejszyć używanie ręczników papierowych do minimum.

Zamiast tradycyjnego odkurzacz możemy wybrać robota sprzątającego. Sama najbardziej nie lubię wyciągania tradycyjnego odkurzacza i ciągania go po całym domu. A zwłaszcza jak kończy mi się kabel i muszę go przepinać. W przypadku robota sprzątającego ten problem mamy perfekcyjnie rozwiązany. iRobot bez naszej ingerencji posprząta podłogę, a my w tym czasie będziemy mogli zająć się setką innych czynności w domu lub poza nim. Robot może pracować pod naszą nieobecność. Więc tak naprawdę świąteczne porządki możemy rozpocząć już, gdy jesteśmy w pracy. Nie musimy martwić się o zasilanie odkurzacza, bo robot ładuje się automatycznie, mając do dyspozycji swoją stację dokującą. 

Dużym ułatwieniem może być też mop ze spryskiwaczem. Taki mop ułatwi codzienne obowiązki nie tylko te poświąteczne. 


Dzień 3. Rozplanuj czynności 

Każda z nas dysponuje różną ilością czasu, jaką może przeznaczyć na sprzątanie. Przy pracy zawodowej i dzieciach ten czas kurczy się jeszcze bardziej. Nie chcę więc Wam sztywno narzucać gotowego grafiku sprzątania. Poniżej znajdziecie gotowe grafiki do wydrukowania przygotowane przeze mnie oraz obowiązków do wykonania. Uzupełnijcie je sami według Waszych potrzeb i możliwości. 

Harmonogram do wydruku

Aby wydrukować harmonogram sprzątania najedź na obraz i kliknij prawym przyciskiem myszy. Zapisz jako zdjęcie.  

harmonogram sprzątania

harmonogram sprzątania do wydruku

Lista czynności do wykonania: 

Kuchnia:
 - uporządkowanie szafek w kuchni 
- umycie lodówki 
- umycie zmywarki 
- wyczyszczenie piekarnika 
- wyczyszczenie mikrofalówki 
- wyczyszczenie kuchenki / płyty indukcyjnej 
- ścieranie kurzy z lamp, kinkietów 
- odkamienienie czajnika 
- umycie okapu w kuchni 
- wymiana filtrów w okapie (np. węglowego gdy go posiadamy)

Łazienka: 
- pranie ręczników 
- prasowanie ręczników 
- uporządkowanie kosmetyków 
- uporządkowanie chemii użytkowej 
- umycie toalety 
- umycie wanny, umywalki, prysznica 
- umycie kosza na śmieci 
- umycie luster 
- umycie płytek w łazience Salon 
- wycieranie kurzy 
- podlanie kwiatów 
- trzepanie dywanów 
- pranie / zapieranie dywanów 
- mycie okien 
- pranie firan, zasłon 
- prasowanie firan, zasłon 
- odkurzanie ścian i sufitów 
- umycie klatek wentylacyjnych 
- odkurzanie podłóg - mycie podłóg 

Sypialnia 
- zmiana pościeli 
- pranie pościeli 
- prasowanie pościeli 
- pranie ubrań
- prasowanie ubrań 
- uporządkowanie ubrań

To tyle. Drukujcie harmonogram, wypełniajcie go i ruszajcie do sprzątania.