Urządzenie pokoju niemowlaka to duże wyzwanie. Jeśli w sypialni małżeńskiej posiada się wnękę lub jest wystarczająco duża można strefę dla dziecka urządzić właśnie tam, wszak i tak trzeba stale monitorować jego sen i wstawać kilkakrotnie w ciągu nocy. Również w takiej przestrzeni można wyróżnić dziecięce miejsce poprzez zastosowanie innego koloru ścian. Zawsze można również postawić ściankę działową. W dzisiejszym poradniku przybliżymy najważniejsze kwestie dotyczące pokoju niemowlaka oraz dodatki takie jak koce dziecięce, czy zabawki, które powinny się w nim znaleźć.  

A jak aranżacja, czyli ściany i podłogi

Dobór odpowiedniej aranżacji do pokoju dziecka jest bardzo ważny. Kolorystykę można dobrać neutralnie, np. wybierając zieleń, czy beż bądź klasyczną biel. Można postawić również na dość sztampowe rozwiązanie, czyli róż dla dziewczynki i błękit dla chłopca. Warto jednak te kolory przełamać np. poprzez zastosowanie bajkowych naklejek ściennych z grafiką czy też drugiego pastelowego koloru na ścianę. Świetnym pomysłem jest również tapeta dekoracyjna dla dzieci. Sprawdzi się połączenie różu czy żółci, a nawet błękitu z rozbieloną szarością, co będzie się prezentować stylowo i jednocześnie bajecznie. Podłoga, jeśli urządza się osobny pokój dziecka może być pokryta panelami korkowymi, które tworzą zdrowy mikroklimat i nie gromadzą roztoczy. Sprawdzą się również panele winylowe, a także wykładziny dywanowe w dopasowanej do aranżacji pokoju kolorystyce.

K jak kołyska i koc dla dziecka

Kolejnym elementem, bez którego trudno wyobrazić sobie pokój dziecięcy jest tradycyjna kołyska. Obok niej może stanąć bujany fotel dla rodziców, który również świetnie posłuży do usypiania malucha. W drewnianej kołysce powinien znaleźć się jeszcze koc dla dziecka, najlepiej personalizowany z jego imieniem, ale może być także klasyczny. Najważniejsze, by był miękki i nie powodował podrażnień skóry niemowlaka.

Ł jak łóżeczko, czyli najważniejszy mebel z dobranym materacem

Niezbędnym wyposażeniem dziecięcego pokoju jest także łóżeczko, oczywiście z wysokimi szczebelkami. Dopasowany do niego materac powinien być wykonany z twardego materiału, np. włókna bambusowego, które dodatkowo niweluje drobnoustroje. Białe łóżeczko może być wykonane z bielonego gatunku drewna. Drewniane łóżeczka tworzą zdrową atmosferę, w której dziecko lepiej śpi. Trzeba oczywiście zwrócić uwagę jak zostały pomalowane. Farba nie może zawierać żadnych szkodliwych dla dziecka substancji, a łóżeczko powinno posiadać atest, podobnie jak materac. Poduszki nie są tu potrzebne, lepiej zadbać o odpowiednią kołderkę.

SZ jak szafa z dużą ilością półek i szuflad

W pokoju niemowlaka nie może zabraknąć również pojemnej szafy. Można postawić na model w zabudowie, który będzie posiadał także wysuwane i obniżane za pomocą mechanizmu wieszaki. Niemniej jednak dla małego dziecka potrzebne będą głównie półki i szuflady, w których umieści się liczne kaftaniki, body, ale również zapasy akcesoriów higienicznych. Warto, by szafa była stylistycznie dopasowana do łóżeczka. Można wybrać model z ryflowaniami na frontach, który doskonale będzie się prezentować w stylistyce prowansalskiej i skandynawskiej albo bardzo nowoczesny model szafy z drzwiami przesuwnymi, oczywiście mechanizmem wyciszającym, a także grafiką nadrukowaną na froncie. Oczywiście tu należy postawić na model dość uniwersalny, który będzie pasował do pokoju dziecka, kiedy już podrośnie i samo będzie korzystać z szafy.

Z jak zabawki, czyli dodatki wypełniające wnętrze

Ostatnią kwestią są dodatki wypełniające wnętrze. Nie może zabraknąć poustawianych na stojących regałach i wiszących półkach pluszowych misiów, lalek czy zabawek interaktywnych. Oczywiście jeśli stawiamy na wystrój w drewnie można wybrać jedynie drewniane zabawki, których w ofercie wielu producentów nie brakuje, a obok nich postawić maskotki.
Stworzenie ergonomicznego i estetycznego pokoju dla niemowlaka nie jest trudnym zadaniem, jeśli zabieramy się do tego metodycznie i krok po kroku. Przygotowywanie pokoju najlepiej zacząć jeszcze przed narodzinami dziecka. Istotne jest to zwłaszcza, gdy zamierzamy go malować, ponieważ nawet bezpieczna farba świeżo położona może być dość drażniąca dla powonienia.