Jeśli prowadzisz na terenie Norwegii firmę budowlaną, remontową, dokonujesz różnego typu prac instalacyjnych lub planujesz rozpoczęcie takiej działalności (Polacy mogą prowadzić w Norwegii działalność gospodarczą tak, jak Norwegowie oraz każdy obywatel Unii Europejskiej, a samo założenie firmy sprowadza się w zasadzie do wypełnienia odpowiedniego formularza urzędowego oraz założenia konta bankowego) - z pewnością niezbędny jest Ci do prac podnośnik, koparka lub innego rodzaju sprzęt umożliwiający realizację prac. Najprościej pozyskasz go poprzez wynajem. Jak to zrobić najpewniej i najtaniej, i o czym pamiętać wynajmując sprzęt w Norwegii?

Sprzęt z ogłoszenia lub bezpośrednio z firmy

Bezpiecznie i sprawnie pozyskasz potrzeby sprzęt wynajmując go bezpośrednio z norweskiej wypożyczalni, np. na https://lavprisliftutleie.no/pl/, lub też korzystając z ogłoszeń zamieszczanych w internecie przez odpowiednio norweskich lub polskich wypożyczających. Przewaga pierwszego rozwiązania nad drugim to z pewnością dostęp do szerokiej oferty sprzętu dedykowanego różnym pracom, w różnym terenie (np. podnośniki gąsienicowe przeznaczone do pracy w trudnym terenie). Tutaj po prostu masz większy wybór, a nie pojedyncze rozwiązanie. Dodatkowo duża wypożyczalnia dysponująca doświadczeniem na rynku oraz większym zapleczem maszynowym (to najczęściej także solidny sprzęt renomowanych producentów) to większa elastyczność w zakresie warunków wynajmu, czego nie mogą zaoferować dostawcy oferujący pojedynczy sprzęt lub ewentualnie kilka maszyn na wynajem.

Wynajmując podnośnik lub inny sprzęt sprawdź warunki jego dostarczenia

Jeśli jesteś w stanie sam odebrać wypożyczany sprzęt - problemu nie ma. Gorzej, jeśli potrzebujesz w tym zakresie pomocy. Dlatego ważne, aby sprawdzić, czy firma wypożyczająca maszyny oferuje także ich transport we wskazane miejsca, a następnie odbiór wraz z upływem okresu wynajmu. Równie dobrym rozwiązaniem będzie możliwość wypożyczenia podnośnika wraz z przyczepą do jego transportu. Tutaj jednak może okazać się, że Twój samochód nie uciągnie ciężkiego sprzętu, dlatego opcja przetransportowania maszyny jest jak najbardziej konieczna.

Sprawdź, czy wypożyczany sprzęt jest regularnie konserwowany i sprawdzany

To przede wszystkim gwarancja jego niezawodności oraz sprawnej i bezpiecznej realizacji Twoich robót. Dodatkowo taki obowiązek w zakresie konserwacji i zapewnienia bezpieczeństwa użytkowania sprzętu budowlanego i specjalistycznych maszyn nakłada na norweskich wynajmujących prawo. Rzetelne wypożyczalni udostępni dokumenty potwierdzające realizacje prac konserwacyjnych oraz tym samym spełnienie regulacji stosowanego rozporządzenia w tym zakresie.

Pamiętaj o uprawnieniach koniecznych do obsługi sprzętu

Większość uprawnień posiadanych przez polskich pracowników jest wystarczająca do obsługi sprzętu budowlanego na terenie Norwegii. Polskie uprawnienie podlegające tutaj uznaniu to w zakresie urządzeń dźwigowych m.in. uprawnienia do obsługi żurawia samojezdnego oraz wieżowego i szereg uprawnień w zakresie wózków, z kolei w zakresie ciężkiego sprzętu budowlanego - m.in. uprawnienia do obsługi koparki, czy koparko - ładowarki.

Obsługa wybranego sprzętu może wymagać jednak norweskich certyfikatów. Zarówno w tym przypadku, jak i w sytuacji braku stosownych uprawnień możliwe jest skorzystanie z powszechnie dostępnych kursów (oferowanych także przez polskie firmy) i uzyskanie odpowiednich kompetencji.