Rozwój technologii nie tylko ułatwia życie i funkcjonowanie człowieka, ale także stwarza poważne pułapki i zagrożenia. Niewłaściwe korzystanie ze zdobyczy techniki prowadzi do różnych uzależnień. Poważnym problemem staje się uzależnienie od komputera. Może ono przybrać formę uzależnienia od Internetu, gier komputerowych, filmów czy portali społecznościowych.

Wbrew pozorom uzależnienie dotyczy nie tylko dzieci, z tym problemem mogą mieć do czynienia ludzie w każdym wieku, również osoby dorosłe. Warto podjąć odpowiednie działania, gdy tylko zauważymy pierwsze objawy uzależnienia. 

Objawy uzależnienia od komputera 

Samo używanie komputera nie jest czymś złym. Wykorzystujemy go do nauki, pracy czy rozrywki. Wiele osób ze względu na specyfikę swojego zawodu pracuje przy komputerze kilka czy kilkanaście godzin dziennie. Problem zaczyna się wówczas gdy komputer zaczyna być najważniejszy w naszym życiu, a obowiązki czy relacje z drugim człowiekiem schodzą na drugi plan. Powodem do nie pokoju mogą być kilkugodzinne seanse przed komputerem. Najszybciej uzależniają się dzieci, które najbardziej podatne na czynniki zewnętrzne. 


Osobie uzależnionej trudno powrócić do rzeczywistości. Nawet jeśli już nie korzysta z komputera to myśli tylko o tym, aby jak najszybciej wrócić do gry czy serfowania po sieci. Odbija się to na kontaktach społecznych czy obowiązkach. Typowymi objawami uzależnienia jest lęk, a nawet agresja w przypadku braku dostępu. Szczególnie widoczne jest to w przypadku dzieci, które płaczem potrafią wymuszać korzystanie z urządzenia. 

Jak walczyć z uzależnieniem od komputera? 

Leczenie uzależnienia od komputera przebiega podobnie jak w przypadku innych poważnych uzależnień. Takiej osobie należy uświadomić, że jest uzależniona. Może być to z początku bardzo trudne, bo zazwyczaj uzależniony nie dopuszcza takiej myśli, wypiera wszystkie logiczne argumenty, tłumacząc, że nie ma z tym problemu. Bez jej współpracy trudne jest wyjście z uzależnienia.

Kolejny krok to zmiana nawyków. Osoba uzależniona musi nauczyć się właściwego korzystania z komputera. Nie da się przecież odseparować uzależnionego od urządzenia. Z komputera trzeba będzie korzystać podczas nauki czy pracy. Konieczne jest wypracowanie samokontroli u osoby, której dotyczy problem. Wprowadza się stopniowe ograniczanie czasu spędzanego przed monitorem. W przypadku dzieci poleca się rozwijanie innych zainteresować, nie tylko informatycznych czy internetowych.

Czasami mimo naszych starań nie jesteśmy w stanie sami pomóc takiej osobie, warto wtedy udać się do specjalisty i skonsultować dany przypadek. Niekiedy będzie konieczna terapia, szczegółowy plan postępowania. Na pewno wsparcie osób bliskich pomoże szybciej uporać się z uzależnieniem.