Biurko to jeden z najważniejszych mebli w pokoju każdego dziecka. Przy biurkach dzieci nie tylko uczą się, czy odrabiają prace domowe, ale również często spędzają czas na zabawie, czy realizacji swoich zainteresowań. Bardzo ważne jest również żeby pamiętać, że w dzisiejszych czasach wiele dzieci spędza sporo czasu przed ekranem komputera – do czego również służy najczęściej biurko. Warto więc zastanowić się nad tym, w jaki sposób mebel ten powinien być dostosowany zarówno do potrzeb, jak i do wieku dziecka. 
 

Właściwa pozycja przy pracy

Właściwa pozycja przy pracy siedzącej to niezwykle istotna kwestia, która może przekładać się na zdrowie dziecka – nie tylko w okresie szkolnym, ale również później – przez całe jego życie. Każdy, kto na co dzień pracuje przy biurku (najczęściej przed ekranem monitora) wie, że niezwykle ciężko jest wypracować w sobie nawyki związane z utrzymaniem właściwej, zdrowej dla kręgosłupa postawy ciała podczas pracy. Przyzwyczajeni jesteśmy do tego, żeby instynktownie siadać w pozycji, która wydaje nam się najwygodniejsza. Jednakże wielogodzinna praca przy biurku nie należy do naturalnych zachowań człowieka, a nasze ciała nie są do tego przystosowane. Pozycja, jaką przyjmujemy instynktownie, nie zawsze będzie więc tą najwłaściwszą i najbardziej bezpieczną. Tego, jak przy biurku siedzieć i jak właściwą pozycję utrzymywać przez dłuższy czas należy się po prostu nauczyć. A najlepiej uczyć się zacząć w jak najmłodszym wieku. Rodzice, którzy chcą, żeby ich dzieci nabrały pod tym względem jak najlepszych nawyków, powinni wiedzę na ten temat dzieciom przekazać, ale również zainwestować w odpowiednie miejsce do siedzenia i biurko.

Biurko do pokoju dziecka powinno być dopasowane do jego wieku – choć należy tu raczej powiedzieć, że najważniejszą rolę gra wzrost dziecka. Biurko powinno być takiej wysokości, by dziecko mogło zawsze siedzieć przy nim zachowując najbardziej zdrową dla kręgosłupa pozycję. Wielu rodziców, chcąc zadbać o zdrowie swoich dzieci, inwestuje przede wszystkim w jak najwygodniejszy i najbardziej wspierający kręgosłup dziecka fotel. Na tego rodzaju sprzęty niejednokrotnie wydajemy setki złotych. Trzeba jednak koniecznie pamiętać, że nawet najlepiej dobrany i najdroższy fotel nie będzie działał tak, jak trzeba, jeżeli nie dopasuje się dla niego odpowiedniego biurka. Dlatego właśnie biurko powinno być zawsze dobrane do indywidualnych potrzeb dziecka. Biurko w wersji dla dorosłych najczęściej dla dzieci nie będzie się nadawać. Można oczywiście ustawić dziecku po prostu trochę wyżej fotel, ale doświadczenie pokazuje, że nie jest to najlepszy i najzdrowszy wybór. Biurko powinno zapewniać dziecku możliwość swobodnego korzystania, w taki sposób, by stopy zawsze pozostawały na ziemi.

Czy osobny pulpit pod klawiaturę jest konieczny?

Coraz więcej osób – w tym niestety również dzieci – zamiast komputerów stacjonarnych używa na co dzień laptopów. Dlatego osobny, wysuwany pulpit na klawiaturę wydaje się nam czasami zupełnie niepotrzebnym elementem biurka. Jak jednak dowiodły badania, laptop zdecydowanie nie jest rodzajem komputera, do którego dzieci powinny mieć dostęp. Tak naprawdę, to przy laptopie nie da się do końca nigdy przyjąć właściwej pozycji. Dzieci powinny więc korzystać wyłącznie z komputerów z osobną, ustawioną na odpowiedniej wysokości klawiaturą, oraz monitorem na wysokości wzroku. Oczywiście wymaga to opanowania pewnych umiejętności, jak na przykład pisanie bez spoglądania na klawiaturę. Jak się jednak okazuje, umiejętności związane z komputerami i ich obsługą dzieci zdobywają dziś coraz łatwiej. Biurko do pokoju dziecka powinno zatem nie tylko posiadać osobny pulpit na klawiaturę, ale również możliwość ustawienia monitora nieco wyżej. Doskonale sprawdzają się tu różnego rodzaju dostawki pod monitor.

Dlaczego dobre nawyki warto kształtować wcześnie?

Korzystanie z biurka to oczywiście nie tylko praca przy komputerze. To również różnego rodzaju obowiązki związane z odrabianiem prac domowych, nauka z książek, czy po prostu rozwijanie zainteresowań dziecka. Wiele dzieci rozwija w sobie również różnego rodzaju hobby, które pozwalają nie tylko wypełnić czas, ale również rozwijać różnorodne umiejętności. Dlatego rodzice powinni jak najbardziej swoje dzieci w tym wspierać. Jednakże i tutaj warto zadbać o rozwijanie również pewnych pozytywnych nawyków. Dobrze jest na przykład uczyć dzieci od najmłodszych lat jak pracować ergonomicznie. Może się to wydawać sprawą błahą, ale w praktyce nawet najmniejsze różnice w ułożeniu rzeczy na biurku mogą wpływać na wydajność pracy dorastających dzieci, co przekłada się na późniejsze sukcesy w życiu. Dobrą praktyką jest również uczenie dziecka utrzymywania porządku w miejscu pracy. Zadziwiające jak wiele dorosłych osób tego dzisiaj nie potrafi. Biurko z odpowiednią ilością półek, szuflad, czy przegródek na pewno pomoże w kształtowaniu pozytywnych nawyków.

Czy materiały, z jakich wykonano biurko, mają znaczenie?

Tak. Materiały, z których wykonano biurko, mają ogromne znaczenie. Z dwóch najważniejszych powodów. Pierwszy to oczywiście wytrzymałość mebla. Oczywiste jest, że dzieci lubią eksperymentować z otaczającą ich rzeczywistością – w tym również z meblami w swoich pokojach. Biurka nie zawsze ze starć z dziećmi wychodzą bez szwanku. To zupełnie naturalne, chociaż tutaj również odpowiednie kształtowanie nawyków może okazać się pomocne. Warto jednak zainwestować w mebel dobrej jakości, który będzie mógł służyć (i wyglądać dobrze) nieco dłużej. Trzeba również pamiętać, że nie wszystkie materiały są dla dzieci tak samo zdrowe. Producenci mebli słabej jakości mogą na przykład używać do ich produkcji płyt, które nie były w odpowiedni sposób sezonowane. Takie płyty wydzielają przez jakiś czas szkodliwe dla zdrowia substancje lotne. Należy zatem bezwzględnie kupować biurka (tak jak inne meble) od godnych zaufania dostawców.

Czy warto inwestować w biurko wysokiej jakości?

Odpowiedź na to pytanie, w dużej części została już udzielona wcześniej. Warto dodać jednak jeszcze jedną kwestię. Jak wszyscy wiemy, dzieci rosną. Czasem bardzo szybko. Niezależnie od tego, biurko powinno być zawsze dopasowane do wzrostu. Są na to dwa sposoby. Można takie biurko co jakiś czas wymieniać na nieco wyższe – wtedy jednak raczej nie będziemy inwestować w meble wysokiej klasy. Można też postawić na jakość, ale zadbać o to, by biurko mogło być łatwo dostosowane do zmieniającego się wzrostu dziecka. Wiele współcześnie produkowanych biurek ma możliwość wydłużania, bądź wymiany na nowe nóżek, na których się opierają. Wydaje się to bardzo rozsądnym rozwiązaniem, które pozwala na zapewnienie dziecku biurka zarazem odpowiedniej wysokości, jak i dobrej jakości.