osuszanie mieszkania po zalaniu

Zalanie mieszkania może przytrafić się każdemu. Tutaj nie ma reguły, czasami wystarczy chwila nie uwagi lub zwykła awaria wodno-kanalizacyjna. Jeśli posiadamy polisę ubezpieczeniową, możemy przypuszczać, że to ona pokryje koszty osuszania mieszkania czy remontu. Niestety mimo to właściciel musi samodzielnie szukać skutecznego sposobu jak osuszyć mieszkanie po zalaniu. Podpowiadamy jak to zrobić krok po kroku

Krok pierwszy – usuwanie wody, mokrych elementów 

Gdy tylko zobaczymy pierwsze oznaki zalania, musimy natychmiast działać. Liczy się czas. Wystarczy bowiem kilka godzin, aby strop, ściany czy podłoga wchłonęły ogromną ilość wody, która będzie potem trudna do usunięcia. Musimy ustalić przyczynę, źródło zalania. Jeśli widzimy, że np. woda rozlewa się z pralki do innych pomieszczeń, należy jak najszybciej zamknąć dopływ wody. Następnie, gdy posiadamy ubezpieczanie, konieczne jest wykonanie dokumentacji. Duże znaczenie mają zdjęcia szkody. Dla ubezpieczyciela konieczny będzie również protokół szkód wykonany na miejscu zalania. Taki protokół sporządzamy przy obecności administracji, straży pożarnej, policji lub innych służb, Towarzystwo Ubezpieczeniowe może też wymagać wizyty rzeczoznawcy, który oceni powstałe szkody. 
 
 
Gdy dopniemy wszystkie formalności związane z uzyskaniem odszkodowania, należy jak najszybciej odpompować, a gdzie to możliwe, powycierać nadmiar wody. Koniecznie jest też usunięcie wszystkich mokrych elementów wyposażenia domu tj. tekstylia, dywany czy meble. 

Krok drugi – osuszanie naturalne 

Kolejny krok to naturalne osuszanie pomieszczenia. W tym celu należy otworzyć wszystkie okna i drzwi, aby zapewnić jak najlepszy przepływ powietrza. Jeśli zalanie przydarzy się na początku upalnego i suchego lata, możemy bez problemu otworzyć okna i drzwi. Jesienią i zimą suszenie przyspieszy ogrzewanie pomieszczeń. Możemy skorzystać z grzejników elektrycznych, gazowych czy olejowych. Warto pamiętać jednak, że takie osuszanie może potrwać kilka miesięcy i nie zawsze przyniesie oczekiwane rezultaty. Koszty ogrzewania mogą być nie współmiernie duże w stosunku do efektu. Samo osuszanie naturalne jest więc niewystarczające i może być wykorzystywane tylko jako element uzupełniający podczas osuszania domu po zalaniu. 

oszuszaczanie mieszkania oszuszacz

Krok trzeci - osuszanie mechaniczne 

Chcąc skutecznie osuszyć mieszkanie po zalaniu, warto wykorzystać do tego celu specjalne urządzenia, tzw. osuszacze. Osuszacze powietrza mają podobne działanie jak dobrze nam zanana lodówka. Ich celem jest absorpcja wilgoci z powietrza. Najczęściej skraplają one wodę do zbiornika. Takie urządzenie możemy kupić samodzielnie. Koszt zakupu waha się w granicach 200 zł, 300 zł do nawet 2500 zł. Zakup urządzenia jest jednak dość poważną inwestycją, trzeba się na tym znać. Nie zawsze cena idzie w parze z wydajnością oraz jakością osuszania. Urządzenie musi mieć też wbudowany higrostat, który określa poziom wilgotność w pomieszczeniu. Zbyt szybkie osuszania może spowodować dodatkowe zniszczenia np. rozsychanie drewnianych elementów w mieszkaniu. 

Dobrze więc wynająć specjalistyczną firmę, która zajmuje się profesjonalnym osuszaniem mieszkania po zalaniu. Fachowy dobiorą odpowiednie urządzenie do stopnia zalania, wielkości kubatury pomieszczeń czy innych istotnych elementów tj. grubości, czy rodzaj ścian. W przypadku osuszania stropu wywiercane są otwory, przez które odprowadza się wsiąkniętą wodę. Jeśli sufit był obłożony styropianem czy elementami drewnianymi należy je również usunąć. Podobnie wygląda również osuszanie posadzek. Po zalaniu panele podłogowe wszelkiego rodzaju wykładziny czy inne elementy drewniane podłogi nie będą się do niczego już nadawały. Konieczne jest ich usunięcie oraz czyszczenie podkładu betonowego. 


Krok czwarty – ozonowanie 

Osuszanie mieszkań przy pomocy specjalistycznych urządzeń w zależności od stopnia zalania trwa kilka — kilkanaście dni. Wilgoć utrzymująca się w ścianach sprzyja rozwojowi grzybów, pleśni oraz bakterii, dlatego po skończonym osuszaniu konieczny jest zabieg dezynfekcji. Polecane jest ozonowanie, czyli nasycanie murów ozonem, który ma działanie silnie bakteriobójczo. Również należy zlecić je specjalistycznym firmom. Czas ozonowania w dużej mierze zależny jest od ilości wody, która została zaabsorbowana. Stosuje się również inne środki chemiczne, które usuwają charakterystyczny zapach stęchlizny w zalanym mieszkaniu. 

Osuszanie mieszkania po zalaniu jest procesem dość pracochłonnym i kosztowych. Jeśli zostanie wykonane prawidłowo, możemy być pewni, że w mieszkaniu nie pojawi się pleść czy szkodliwe dla zdrowia grzyby. Warto więc dokładnie śledzić każdy etap osuszania, aby został on wykonany w sposób jak najbardziej dokładny i solidny.