Domek letniskowy to marzenie wielu osób, dla niektórych niemal od dzieciństwa. To inwestycja na lata, która przynosi wiele korzyści, ale trzeba liczyć się także z kosztami i koniecznością pozyskania niezbędnej wiedzy. Co zatem należy wiedzieć przed postawieniem własnego domku letniskowego? 
 

Nowoczesny domek letniskowy – czy warto?

Domek letniskowy w nowoczesnym stylu to idealny pomysł na zagospodarowanie działki. Można się w nim bez trudu zrelaksować dzięki dostosowaniu go do własnych potrzeb. Domek tego typu jest także doskonałym miejscem na zorganizowanie imprezy dla bliskich osób.

Domki w nowoczesnym stylu zazwyczaj wykonane są z drewna – zwykle ze świerku skandynawskiego. Ten materiał wysokiej jakości cechuje się odpowiednią izolacją. Konstrukcje tego typu wyposażone są w okna wysokiej jakości, często z podwójnie zespalanymi szybami. Domki są zamykane na klucz, dzięki czemu nie trzeba martwić się o bezpieczeństwo pozostawionego dobytku. Opcjonalnie można także wyposażyć domek w kraty w oknach, zamontować dodatkowe zamki lub też zainstalować monitoring.

Domek narzędziowy Tamara fot. Ogrodosfera.pl 

 

Trwałość domków letniskowych

Wiele osób zainteresowanych zakupem domku letniskowego zadaje sobie pytanie: czy taka konstrukcja jest trwała? Dzięki zastosowaniu wysokiej jakości materiałów domek letniskowy tego typu może być używany bez problemów przez wiele lat. Precyzyjnie dopasowane elementy tworzą trwałą konstrukcję odporną na działanie warunków atmosferycznych. Wiele domków wykonanych jest ze świerku skandynawskiego, który cechuje się wysoką wytrzymałością oraz trwałością. Odpowiednio grube deski są gwarancją dobrej izolacji. Domek wykonany z takiego surowca może służyć przez lata bez zarzutu.

Zastosowanie do budowy trwałego drewna pozwala cieszyć się optymalną temperaturą przez cały rok – latem chroni przed upałem, zimą przed nadmiernym wychłodzeniem. Istotne jest, by odpowiednio zadbać o materiał, z którego wykonany jest domek. Przede wszystkim należy pamiętać o corocznym stosowaniu impregnatu, który zabezpieczy drewno przed niszczeniem. Niezbędne będzie także sezonowe czyszczenie elewacji zewnętrznej. Natomiast podłogi czy balustrady należy regularnie olejować, co poprawi nie tylko wygląd, ale i trwałość tych elementów.

Domek Letniskowy Norwegia fot. Ogrodosfera.pl

Ile kosztuje postawienie domku i jego konserwacja?

Na rynku dostępnych jest całe mnóstwo domków letniskowych różniących się nie tylko wyglądem, ale i ceną. Najczęściej o cenie stanowi jego metraż, przeznaczenie oraz dodatkowe funkcje, nie możemy jednak zapomnieć, że niektórzy producenci za dopłatą mogą dokonać zmian w domku, który nas interesuję. Najtańsze i najmniej skomplikowane są domki narzędziowe, których ceny zaczynają się od kilku tysięcy złotych. Droższe są typowe domki letniskowe, które posiadają trwałe okna, solidną podłogę, taras czy dodatkowe zdobienia. Cena zależy od materiału wykonania oraz dodatkowych elementów wyposażenia, ale najtańsze modele można zakupić poniżej 10 tysięcy złotych. Koszt zakupu domku letniskowego możemy sprawdzić w sklepach internetowych bądź u samych producentów.

Decydując się na zakup domku letniskowego należy mieć na uwadze również koszty montażu. Najlepiej zdecydować się na usługę wykonaną przez profesjonalistów, co minimalizuje ryzyko nieprawidłowości. Prócz tego niezbędna jest regularna impregnacja oraz koszty poniesione na zakup wyposażenia. Jedno jest pewne – domek letniskowy to inwestycja, która przyniesie wiele radości z użytkowania. Warto zatem ją rozważyć.