Każdego dnia wyrzucamy ogromną ilość różnego rodzaju odpadów. Duża część śmieci produkowana jest w naszych domach. Nie zastanawiamy się zupełnie, że niektóre z tych materiałów może zostać przetworzona i powtórnie wykorzystana. Dzieje się to za sprawą recyklingu. Co więc zrobić, aby zacząć segregować śmieci?

Naucz się zasad segregacji śmieci 

Same chęci i postanowienie segregacji odpadów nie wystarczy, musimy poznać ogólne zasady sortowania odpadów. Nie wszystkie materiały nadają się do ponownego wykorzystania, trzeba potrafić je rozróżnić. Śmieci możemy podzielić na: metale i tworzywa sztuczne; na papier; szkło; odpady biodegradowalne czy odpady zmieszane. Szczegółowy sposób segregacji określa rozporządzenie Ministra Środowiska w sprawie szczegółowego sposobu zbierania wybranych frakcji odpadów. Jest to jednak lektura dla nadgorliwych. Bardzo czytelny podział możemy znaleźć na stronie ministerstwa naszesmieci.mos.gov.pl. Informacje tam zawarte z zupełności wystarczą, aby nauczyć się prawidłowej segregacji. 


Warto też zapoznać się z wymogami segregacji śmieci, które obowiązują w danej gminie. Na stronie urzędu powinniśmy znaleźć wszystkie niezbędne informacje dotyczące rodzaju pojemników czy częstotliwości odbierania odpadów. 

Stwórz miejsce do segregacji odpadów w domu 

Najwięcej odpadów co do zasady produkuję się w kuchni oraz łazience. To w tych miejscach rekomenduje się ustawianie pojemników do segregowania. Warto jednak pamiętać, że odpady pochodzące z łazienki w większości trafią do pojemnika śmieci zmieszanych, a nie jak większość błędnie przepuszcza do pojemnika z papierem. Do kosza z oznaczeniem papier nie można wrzucać ręczników papierowych, zużytych chusteczek higienicznych, papieru lakierowanego, powleczonego folią, pieluch jednorazowych czy też innych materiałów higienicznych. 

Papier, który nadaje się do ponownego przetwarzania to przede wszystkim opakowania z papieru, kartonu, tektura również falista, wszelkiego rodzaju, katalogi, ulotki, gazety, czasopisma czy papier szkolny, biurowy. Te odpady mogą być składowane nawet w zwykłej garderobie. 

Kosze mogą być więc ustawione również w innych pomieszczeniach, pod warunkiem, że będziemy mieli do nich łatwy dostęp. Jeśli mieszkamy w domkach, większe kosze np. na szkło czy plastik możemy ustawić na zewnątrz. 


Świetnym rozwiązaniem jest umieszczenie koszy bezpośrednio pod zlewem kuchennym. Na rynku dostępne są różnej wielkości pojemniki, które pozwalają na efektywną segregację odpadów. Do większej wygody możemy zaopatrzyć się w 5 koszy. Niektóre dostępne są od razu w wybranych kolorach. Inną alternatywą są naklejki z odpowiednim oznaczeniem tj. plastik, szkło, papier czy odpady mieszane. Możemy skorzystać z gotowych naklejek bądź też wykonać sami i przykleić je na dowolny pojemnik na śmieci. Poniżej kosze od https://www.swiatworkow.pl/kosze-na-smieci/.


Wybrane przez nas pojemniki powinny być odpowiedniej wielkości. Co to oznacza w praktyce? Nie chodzi tutaj tylko o dopasowanie do przestrzeni, jaką posiadamy, ale raczej o dopasowanie do ilości odpadów, które są produkowane. Największy pojemniki powinien być na te odpady, których wyrzucamy najwięcej. Dodatkowo pojemniki przeznaczone na odpady biodegradowalne oraz nienadające się do dalszego przetworzenia powinny być ze względów higienicznych wyposażone w pokrywki.