Coraz więcej osób boryka się z problemem chorego kręgosłupa. Potocznie ta dolegliwość nazywana jest bólem krzyża. Niektóre bóle mają charakter nieswoisty, czyli taki któremu nie da się przypisać konkretnego czynnika sprawczego. Ból odcinka lędźwiowo-krzyżowego może być też wynikiem uszkodzenia mechanicznego różnych struktur kręgosłupa tj. kręgów, dysków, mięśni, nerwów czy ścięgien. W leczeniu tego schorzenia stosowane są różne techniki i środki farmakologiczne. Pacjentom poleca się zmianę stylu życia, nie bez znaczenia jest również korzystanie z odpowiedniego materaca. Sprawdźmy, czy w takiej sytuacji warto kupić materac ortopedyczny.

Materac ortopedyczny – czym jest?

Materac ortopedyczny, zwany jest również materacem medycznym czy rehabilitacyjnym. Taki materac w odróżnieniu od tradycyjnych materacy ma szczególne właściwości zdrowotne i jest certyfikowany tzn. posiada pozytywną opnie specjalistów, którzy zajmują się chorobami kręgosłupa. Objęty jest niższą, 8%-ową stawką VAT. Materace rehabilitacyjne możemy kupić sobie sami, chociażby za pośrednictwem strony sennamaterace.pl, nie potrzebujemy od lekarza żadnych zaświadczeń czy recept.


Materac ortopedyczny – czy warto?

Materac ortopedyczny doskonale sprawdzi się w różnych sytuacjach. Polecany jest zarówno osobom, które borykają się z nawracającymi bólami krzyża o niestwierdzonej etiologii, jak również pacjentom ze zwyrodnieniami kręgosłupa. Materac tego typu, ze względu na określone właściwości np. większą twardość wybierany jest przez osoby będące w okresie rekonwalescencji po wypadku czy operacji. Specjaliście polecają zamianę zwykłego materaca na materac medyczny już w sytuacji, gdy regularnie dokuczają nam bóle pleców. To przyczyni się nie tylko do zwiększenia komfortu snu, ale również będzie miało wpływ na dalsze zdrowie kręgosłupa.


Materac medyczny przede wszystkim zapewnia kręgosłupowi właściwe oparcie. Może również wpłynąć na zmianę napięcia mięśniowego. Mięśnie przykręgosłupowe czy kończyn górnych, dolnych, miednicy oraz ramion mogą zostać odpowiednio rozluźnione, co pozytywnie wpływa na odczuwanie bólu. Sen z pewnością stanie się spokojniejszy i efektywniejszy. Aby materac spełniać swoje funkcje, musi jednak posiadać odpowiedni atest i to na jego należy zwrócić uwagę przy zakupie.


Chory kręgosłup, jaki materac wybrać?

Decydując się na zakup materaca medycznego, musimy być świadomi, że przyjdzie nam wybrać wśród różnych opcji materacy tego rodzaju. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na posiadany atest materaca. I tak, materac Salsa jest certyfikowany przez Certyfikat AEH. Atest ten potwierdza wysoką jakość produktu, która jest określona przez Laboratorium SleepLab oraz renomowany Szwajcarski Instytut AEH. Materac medyczny z tym certyfikatem został podany szeregowi specjalistycznych badań i przeszedł je pozytywnie, tak że został uznany za spełniający rygorystyczne wymogi dotyczące takich właściwości, jak: ergonomia, higiena, klimat czy trwałość. Certyfikat AEH posiadają również inne materace medyczne firmy Hilding.
Przy zakupie materaca rehabilitacyjnego warto zwrócić uwagę na twardość materaca. Dzięki temu będziemy mogli dostosować go do konkretnych preferencji. Musimy pamiętać, że nasze ciało i jego potrzeby zmieniają. Idealny rozwiązaniem są strefy twardości. Jednymi z takich produktów, które daje taką możliwości, jest materac Fandango. Materac posiada 7 zróżnicowanych stref twardości, które umożliwiają idealne dopasowanie się jego wkładu do budowy anatomicznej osoby śpiącej. Produkt zapewnia więc doskonale podparcie dla kręgosłupa w czasie snu. Idealne dopasowanie zapewnia również pianka FlexiFoam. Ma to miejsce m.in. w materacu Pasodoble. Pianka FlexiFoam to jeden z typów pianki poliuretanowej o wysokiej elastyczności oraz plastyczności. Jej struktura oraz gęstość zapewnia wysoki komfort użytkowania materaca.

Wybierając materac, nie możemy również zapomnieć o właściwościach antyalergicznych. Wszystkie materiały zastosowane podczas produkcji materaca powinny być bezpieczne dla zdrowia. Co oznacza, że nie zawierają w sobie szkodliwych substancji, które mogą wywołać reakcje alergiczne. Właściwą higienę zapewni również odpowiedni pokrowiec na materac, który będzie łatwo się zdejmował. Polecane jest pranie pokrowców materacy w temperaturze do 60 stopni.