Meble z ciemnymi frontami cieszą się coraz większym powodzeniem. Dzięki nim kuchnia staje się miejscem pełnym elegancji i szyku klimacie glamour. Czy takie meble sprawdzą się również niewielkiej kuchni? Podpowiadamy, jakie triki dekoratorskie wykorzystać, by stworzyć udaną aranżację małej kuchni z ciemnymi meblami. 

Coraz częściej podążamy w naszych kuchniach za nowymi trendami i decydujemy się na fronty kuchenne w bardziej odważnych kolorach niż biały czy szary. To z pewnością najbezpieczniejszy wybór, bo takie szafki nie potrzebują specjalnej oprawy, by dobrze komponować się z niewielkim wnętrzem. Jednak coraz większą popularnością cieszą się meble kuchenne w ciemniejszych kolorach – niezwykle stylowe, eleganckie, ale i bardziej wymagające pod względem aranżacyjnym. Czy można wykorzystać je także w niewielkich pomieszczeniach, kuchniach wąskich lub słabo oświetlonych?


Ciemne meble do małej kuchni? To możliwe!

W nowoczesnych aranżacjach wnętrz nie ma rzeczy niemożliwych. Kierując się odpowiednimi zasadami, nawet małą kuchnię można urządzić efektownie i zgodnie z najnowszymi trendami. Decydując się na ciemne meble, trzeba pamiętać o takich elementach wystroju, jak kolory ścian, rodzaj i rozmieszczenie oświetlenia czy forma dekoracji i dodatków.

Ciemne meble doskonale wpisują się w klimat większości stylów wnętrzarskich, w tym szykownego glamour, pełnego uroku art deco, a także surowego stylu industrialnego czy minimalistycznego. Szeroki wybór stylów i kolorów frontów daje też ogromne możliwości aranżacyjne, a z pomocą kilku dodatkowych trików wnętrzarskich, możemy stworzyć coś oryginalnego nawet na niewielkiej przestrzeni. Co zrobić, by ciemne meble nie przytłoczyły małej kuchni? Jak optycznie powiększyć takie pomieszczenie?

Ciemne meble a kolor ścian

O ile jasne meble do kuchni można zestawić z właściwie każdą inną barwą, tak ciemne wymagają już nieco bardziej przemyślanej oprawy. Fronty czarne lub w kolorze ciemnego drewna należy zestawiać z neutralnymi odcieniami ścian, na zasadzie łagodnego kontrastu. Najlepiej sprawdzi się kolor beżowy, kremowy, jasnoszary oraz złamane odcienie bieli. Ciemne meble drewniane będą prezentowały się równie dobrze na tle rozbielonych pasteli, mięty, żółci czy wrzosu. Wybierając takie cieplejsze kolory ścian, sprawimy, że kuchnia wyda się bardziej przytulna i rodzinna.



Ciemne meble a oświetlenie do kuchni

Mała kuchnia z ciemnymi meblami potrzebuje dobrego oświetlenia. Jedna lampa sufitowa to w tym przypadku o wiele za mało, więc warto zdecydować się na kilka dodatkowych źródeł światła, które rozjaśnią wnętrze i doświetlą blaty robocze. Dobrym i ciekawym aranżacyjnie rozwiązaniem jest oświetlenie podszafkowe lub punkty świetlne umieszczone za przeszklonymi frontami górnych szafek.

Ciemne meble a rodzaj wykończeń

Kolejnym trikiem na udaną aranżację małej kuchni jest zestawienie ciemnych frontów szafek z jaśniejszymi blatami. W połączeniu ze ścianami w podobnym kolorze stworzą harmonijną kompozycję, wizualnie powiększą wnętrze i dodadzą mu pożądanej lekkości. Co więcej, blaty w jasnych, naturalnych odcieniach drewna lub z modnym ostatnio motywem marmuru to niezwykle efektowny dodatek, który może zadecydować o charakterze całego wnętrza.
Jeśli dysponujemy naprawdę niewielkim metrażem, warto zastanowić się też nad frontami lakierowanymi na wysoki połysk. Takie szafki odbijają światło, dzięki czemu pomieszczenie staje się jaśniejsze i optycznie bardziej przestronne.


Ciemne meble a dodatki i dekoracje

Sekretem udanej aranżacji małej kuchni z ciemnymi frontami jest minimalizm. Ta zasada odnosi się zarówno do formy czy rodzaju wykończenia mebli, jak i do ilości dodatków. Pamiętajmy, by w aranżacji niewielkich pomieszczeń nie przesadzać z ilością dekoracji, które mogą wprowadzać wrażenie bałaganu i chaosu. Ich natłok zaburzy także geometrię wnętrza i utrudni swobodne poruszanie się po niej czy korzystanie z blatów roboczych. Dodatki możemy dobrać pod kolor ścian lub zaszaleć z mocniejszymi barwami, takimi jak żółć czy fuksja, ale nie mieszajmy zbyt wielu barw. Lepiej zdecydować się na jedną tonację i trzymać się jej zgodnie z zasadami minimalizmu.