Urządzając dom najczęściej nie uważamy przedpokoju za nasz priorytet. Warto jednak zadbać o wystrój i umeblowanie również tego pomieszczenia. Jest to przecież pierwsze wnętrze, do którego wchodzimy. Jednym z ważniejszych mebli, który powinien znaleźć się w korytarzu, jest wygodne siedzisko. Komfortowa ławka, pufa czy fotel nie tylko ułatwi nam przygotowania do wyjścia, ale może stanowić centralny punkt stylowej aranżacji. Przedstawiamy garść wskazówek, jak urządzić przedpokój z siedziskiem.

W zestawie

Jednym z najpraktyczniejszych rozwiązań będą meble do przedpokoju z siedziskiem w zestawie. Komplet składający się z pojemnej szafy, poręcznej komody i wieszaka będzie prezentował się niezwykle stylowo i jednolicie. Wygodne miejsce do siadania może znajdować się na przykład na szafce z butami. Wygodne obicie lub poduszki zamienią ten mebel w idealne ławkę.

Takie rozwiązanie znacznie ułatwi ubieranie i rozbieranie się z odzieży wierzchniej. Dzięki niemu wszystko czego potrzebujemy, będzie zawsze pod ręką. Ponadto, za sprawą podwójnej funkcji mebla, zaoszczędzimy sporo przestrzeni. Sprawdzi się to zwłaszcza w przedpokoju o niewielkim metrażu.

Osobno

Innym, równie komfortowym pomysłem będzie osobne siedzisko. W tym przypadku możliwości jest wiele. W mniejszych pomieszczeniach idealna będzie wygodna, tapicerowana pufa. Zajmuje ona niewiele miejsca i w razie potrzeby łatwo da się ją przestawić.


Jeśli dysponujemy większym wnętrzem, doskonale sprawdzi się komfortowy fotel z wysokim zagłówkiem i podłokietnikami. Ciekawy, dopasowany do aranżacji kolor oraz miękki materiał tapicerki będą stanowić atrakcyjne urozmaicenie przedpokoju. Takie siedzisko nie tylko ułatwi nam zakładanie butów, ale może również stanowić miejsce do chwilowego odpoczynku, np. przed wymagającą podróżą.

Jeszcze innym rozwiązaniem może być ławka w przedpokoju, która może pomóc nam stworzyć bardzo ciekawy wystrój korytarza. Drewniana konstrukcja z wygodnym, miękkim siedziskiem będzie stanowić oryginalne przejście z podwórza do domu. W zależności od stylu aranżacji możemy wybrać model z oparciem, na przykład w formie smukłych szczebli albo postawić na nowoczesną, geometryczną konstrukcję bez podparcia.

Odpowiednia pozycja

Ustawienie siedziska zależeć będzie od tego na jaki jego rodzaj się zdecydujemy i jak duży jest nasz przedpokój. W przypadku siedzenia wbudowanego w zestaw mebli oczywistym rozwiązaniem będzie ustawienie go przy jednej ze ścian. Warto zadbać o to, by znajdowało się ono jak najbliżej drzwi wejściowych, aby móc skorzystać z niego tuż po powrocie do domu. W ten sposób unikniemy pobrudzenia podłogi ubłoconymi butami.


Ta sama zasada dotyczy innych rodzajów siedzeń. Im bliżej wejścia, tym lepiej. Uważajmy jednak, aby nie zablokować drzwi ani dostępu do szafy czy komody. W dużym holu możemy pozwolić sobie na ustawienie ławki czy fotela daleko od ściany. Dzięki temu wnętrze stanie się bardziej stylowe i zapełnimy pustą przestrzeń. Postarajmy się jednak pozostawić wystarczająco dużo miejsca, aby móc swobodnie przechodzić obok.

Magia dodatków

Oprócz wygody siedzisko w przedpokoju może zapewniać urozmaicenie wystroju. Już sam kolor obicia czy ciekawy wzór będą przyciągać uwagę. Warto dopasować do tego kilka dekoracyjnych poduszek. Najlepiej wyglądać będzie połączenie dwóch lub trzech komplementujących się barw. Geometryczny wzór lub modny roślinny motyw ożywi nawet monotonną kolorystykę wnętrza.

Dopasowana narzuta lub koc oraz zasłonki w tym samym stylu idealnie dopełnią całości. Ciekawymi elementami będą też odpowiednie doniczki z roślinnością, wiklinowe kosze czy oryginalna rama lustra. Warto dobrze przemyśleć ułożenie dywanu względem siedziska. W przypadku jasnych barw, lepiej żeby znajdował się nieco dalej od miejsca, w którym ubieramy buty, aby uniknąć zabrudzeń. Z kolei fotel częściowo stojący na wzorzystym dywanie będzie prezentował się jeszcze bardziej stylowo.


Niezależnie od stylu i wielkości naszego przedpokoju, komfortowe miejsce do siedzenia jest w nim niezbędne. Nawet w wąskim korytarzu można stworzyć wygodną i funkcjonalną przestrzeń, która będzie przy okazji wyglądać fantastycznie.