Trendy wnętrzarskie zmieniają się z roku na roku, a wszystko dlatego, że stale poszukuję się ciekawych i praktycznych rozwiązań aranżacji domu. Jednym z nich jest zastosowanie płyty plexi w pomieszczeniach. Plexi to nic innego jak szkło akrylowe nazywane również szkłem organicznym. Ten wyjątkowy materiał ma wiele ciekawych zastosowań, a co za tym idzie, jest chętnie wybierany do tworzenia ozdób czy wykończenia budynków. Sprawdźcie sami, do czego można wykorzystać plexi. 

Właściwości pleksi 

Plexi stanowi doskonałą alternatywę dla tradycyjnego szkła. W wielu przypadkach wykorzystywana jest zamiast niego. Posiada wiele nieocenionych zalet. Jest nie tylko odporna na wszelkiego typu uszkodzenia czy działanie promieni słonecznych, ale też jest nieporównywalnie tańsza od prawdziwego szkła. Plexi charakteryzuje się bardzo dużą przeźroczystością. Cechuje się niezwykłymi właściwościami termoplastycznymi, tak więc można ją dowolnie kształtować. 

Wykorzystanie płyt pleksi 

Plexi wykorzystywane jest w różnych dziedzinach życia. W przemyśle reklamowych z tego materiału wykonuje się elementy reklamowe, chociażby podświetlane tablice, iluminowane litery czy kasetony. Pleksi jest stosunkowo tanim i łatwym w obróbce materiałem. Nie boi się wilgoci czy słońca. Reklamy mogą być więc spokojnie wystawiane na działanie warunków atmosferycznych, a nic im się niestanie. 


Plexi na balustrady, barierki ochronne 

Coraz to więcej osób wybiera właśnie plexi do swojego domu. Elementy ze szkła mają to do siebie, że są nie tylko ciężkie, ale również mogą być niebezpieczne, zwłaszcza w przypadku, gdy szkło się rozbije. Jest to spory problem, zwłaszcza gdy w domu są małe dzieci bądź zwierzęta. Z drugiej strony balustrady wykonane ze szkła dają niesamowity efekt. Pięknie wyglądają balkony szklone czy też schody wewnętrzne z takimi elementami. Okazuje się, że idealnym rozwiązaniem są płyty plexi. Plexi z powodzeniem zastąpi szklane elementy. Wrażenie będzie takie samo, jak byśmy posiadali balustrady z prawdziwego szkła. Z tą różnicą, że konstrukcja będzie o wiele lżejsza i bezpieczniejsza. 

Plexi na taras i do ogrodu 

Płyty pelxi mogą być cięte pod wymiar, dzieki temu z łatwością dopasujemy je do naszych potrzeb. Jednym z przykładów zastosowania plexi w ogrodzie jest jej wykorzystanie jako materiału uszczelniającego altanki. Pleksa w dyskretny sposób osłoni wnętrze od wiatru bądź nieprzyjemnego dymu z grilla. Materiał może być także wykorzystywany jako osłona na meble ogrodowe np. stolik. Wystarczy dociąć na wymiar, aby zabezpieczyć drewniany blat przed zarysowaniem. 

Pleksi na sufit i ścianę 

Materiał może być wykorzystany również w budownictwie podczas montowania podwieszanych sufitów. Dużą popularnością cieszy się plexi bezbarwna bądź barwiona na dowolny kolor, co daje bardzo duże możliwości aranżacyjne. Dodatkowo plexi może być podświetlana za pomocą listew led, co nada wnętrzu niesamowitego charakteru. Najnowszym krzykiem mody jest zastosowanie pleksi na ścianie. Podświetlana ściana z kolorowego plexi wygląda w sypialni bądź łazience. 

Plexi w kuchni i łazience

Ciekawym pomysłem jest wykorzystanie tego materiału w kuchni zamiast tradycyjnych płytek. Świetnie to wygląda jako wykończenie pod szafkami. Plexi ma to do siebie, że nie tylko jest dużo tańsze od ceramiki, ale również bardzo łatwo się je montuje oraz czyści. Możemy zlecić cięcie pleksi na wymiar bądź zdecydować się na tworzenie dekoracji z mniejszych kawałków. 

To tylko niektóre przykłady zastosowanie pleksy. Każdy, kto chociaż raz sięgnął po nią jako element wykończeniowy, z chęcią będzie korzystał z tego materiału kolejny raz. Szkło organiczne idealnie sprawdzi się zarówno podczas wykańczania nowych wnętrz, jak i odświeża pomieszczeń już użytkowanych.